wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

fot. Thinkstock
04.08.2011

Dobry stan zdrowia, szczupła sylwetka, gładka cera - sposób odżywiania szczególnie wpływa na nasze samopoczucie i wygląd. Jeśli chcesz złagodzić dolegliwości chorobowe, zrzucić zbędne kilogramy czy wprost przeciwnie – zdrowo przybrać na wadze, gdy potrzebujesz wzmocnić organizm, warto odwiedzić dietetyka.

Specjalista pomoże zweryfikować dotychczasowe nawyki żywieniowe i dobierze dietę najlepiej dopasowaną do potrzeb.
Przed wizytą u dietetyka zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć i co zmienić za sprawą odpowiednio dobranej diety. Warto również wcześniej przeprowadzić podstawowe badania krwi, w tym jej morfologii, poziomu glukozy i cholesterolu, a także badanie ogólne moczu. Niektórym Pacjentom zaleca się dodatkowo badanie poziomu hormonu tarczycowego – TSH. Wyniki pozwolą specjaliście ocenić twój stan zdrowia i dopasować wskazania do indywidualnych potrzeb.

Pierwsza wizyta
„Pierwsze spotkanie z dietetykiem poświęcone jest analizie stanu obecnego i rozmowie na temat problemów lub oczekiwań Pacjenta. Dopiero na podstawie tych informacji i wyników badań, można ustalić najodpowiedniejszą linię postepowania.” – mówi Ilona Cichecka, dietetyk z Kliniki Zdrowia Kobiety INVICTA w Warszawie. Istotnym elementem pierwszej wizyty jest wywiad żywieniowy, podczas którego dietetyk wspólnie z Pacjentem zbiera informacje nt. aktualnego sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, trybu pracy czy przebytych chorób. W wyniku konsultacji określić można popełniane błędy żywieniowe, ich najczęstsze przyczyny oraz znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązania.

Kolejnym krokiem jest dokładny pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu bioder, talii i wysokości ciśnienia krwi. Uzyskane informacje są pomocne w obliczeniu m.in. wskaźnika BMI oraz dokładnym oznaczeniu procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w ciele, stopnia nawodnienia organizmu oraz stanu beztłuszczowej masy ciała. Na podstawie wyników pacjenta, dietetyk doradzi, jaki sposób odżywiania będzie dla niego najwłaściwszy, udzieli też wskazówek, jakich produktów unikać, a jakie spożywać  częściej, by poprawić stan zdrowia.

Co dalej?
Uzyskanie najlepszych efektów wymaga zazwyczaj od kilku do kilkunastu wizyt. Rozłożony w czasie plan działania dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb i możliwości. Czasem pacjentowi wystarczają wytyczne wypracowane z dietetykiem podczas pierwszego spotkania, najczęściej jednak specjalista zaleca prowadzenie przez kilkanaście dni dziennika żywieniowego i ponowną wizytę. "To ważny element samokontroli Pacjenta. Na podstawie notatek może on przekonać się, jakie ma nawyki żywieniowe, a nawet zaobserwować swój tryb życia” – podkreśla Cichecka.

1 2
REKOMENDACJA
2018-06-18 21:34:29
~Zuzanna

Jeżeli nie masz problemu z dietą to może warto postawić na coś, co rozbudzi Twój metabolizm - ja miałam podobnie, przy diecie niewiele osiągałam, ale zaczęłam brać Therm line fast i ruszyło :)

2018-04-11 18:05:05
~Natalka

Nie mam żadnego problemu z trzymaniem diety, ale nie daje mi ona takich efektów jak bym chciała. Zaczęłam wspomagać się suplementacją Liporedium, jednak z tego co widzę po ponad miesiącu ten preparat kompletnie nic nie zmienia..

2017-07-11 11:18:36
~Chudaaa :)

Faktycznie diety online są bardzo wygodne, ale i tak nie zwalnia to od przeprowadzeniu wywiadu przed rozpoczęciem współpracy. Ja korzystała z usług dietetyka z Gdynii www.sports-med.pl i na start musiałam wykonac nastepujące badania przed rozpoczęciem dietoterapii: morfologia z rozmazem, żelazo, ferrytyna, glukoza, HbA1c, cholesterol, trójglicerydy, ALP, AST, ALT, GGTP, DHEA (rano), kortyzol (rano), TSH, fT4, fT3, anty TPO i anty TG. Dużo tego, ale podobno jest to niezbędne.

2016-02-12 11:50:50
~Majka

16. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem są diety online, które dostaje się gotowe już na cały miesiąc (tak jak w moim przypadku) po wykupieniu danego pakietu lub bezpośredniej opłacie za dietetyka na dietomat.pl. Dieta jest wygodna, prosta, posiłki łatwe w przygotowaniu, produkty dobierane są nie tylko pod względem kaloryczności, ale przede wszystkim jako odżywcze składniki!

2015-02-12 20:42:28
~tamburyn

Mi dietetyk nie był do niczego potrzebny.Sama ustaliłam sobie dietę i plan ćwiczeń .Dużym wsparciem okazało sie stosowanie tabletek Foreverslim.Połączenie diety ćwiczeń i tych tabletek dało efekt 14 kg mniej .

2014-03-10 16:39:14
~Kamila34

Osobiście polecam Pana Alberta schudłam już 15 kg. Moja sylwetka ciągle się poprawia ! :) Oto Jego strona www.albertkosmider.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.