wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Jak schudnąć nie rujnując zdrowia?

fot. Thinkstock
02.09.2011

W pogoni za szczupłą sylwetką popełniamy wiele żywieniowych błędów. Powodem może być fakt, iż diety mnożą się jak grzyby po deszczu, dając grubasom nadzieję na łatwe zrzucenie kilogramów. Jak się zdrowo odchudzać, żeby nie zrujnować zdrowia?

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) prawidłowe, zdrowe tempo chudnięcia wynosi od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Większy ubytek wagi w krótkim czasie może skutkować po jakimś czasie efektem jo-jo i komplikacjami zdrowotnymi.

Nie ma diety uniwersalnej
- Na samym początku odwołać się trzeba do definicji diety, jako „powszechnego w danej społeczności sposobu zaspokajania potrzeb pokarmowych z wykorzystaniem fizycznie i ekonomicznie dostępnych środków żywnościowych”. Każdy z nas jest więc na diecie, a dieta odchudzająca jest tylko jednym ze sposobów żywienia – tłumaczy Ilona Cichecka, dietetyk z Kliniki Zdrowia Kobiety INVICTA w Warszawie.Jednak wybranie takiego sposobu żywienia, który pozwoli zachować siły, zdrowie, urodę i jednocześnie spowoduje prawidłowe i systematyczne gubienie kilogramów, wielu osobom sprawia wielkie trudności.

- Dlatego odchudzanie najlepiej zacząć od konsultacji z dietetykiem, który przeprowadzi dokładny wywiad dietetyczny, dokona niezbędnych pomiarów naszego ciała, wykona badanie zawartości tkanki tłuszczowej i wody metabolicznej w organizmie oraz ustali podstawowe wskaźniki – dodaje Zofia Urbańczyk, ekspert ds. dietetyki w Centrach Naturhouse. - Te elementy pozwolą mu ustalić przyczynę nadmiaru kilogramów i opracować plan całej kuracji odchudzającej. Wszelkie przypadkowe diety podejmowane na własną rękę, mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, spowolnić metabolizm, co jedynie oddali nas od osiągnięcia na stałe upragnionej wagi.

Skuteczna dieta odchudzająca musi być dopasowana indywidualnie - do wieku, płci, obecnej wagi, wykonywanej pracy i trybu życia danej osoby. Kaloryczność diety powinna być odpowiednio dobrana do tempa metabolizmu i naszego zapotrzebowania energetycznego, powinna uwzględniać nasz stan zdrowia, przebyte choroby i zażywane leki. To dlatego nie można wskazać diety uniwersalnej, skutecznej dla każdego, kto chce zgubić kilogramy.

Bądź szczery
Dietetyk, Ilona Cichecka radzi uzmysłowić sobie, iż receptą na utratę kilogramów jest przestawienie się na zdrowe i zrównoważone odżywianie oraz wytworzenie w organizmie deficytu kalorycznego dzięki eliminacji błędów żywieniowych. Łatwo można je zidentyfikować prowadząc dziennik żywieniowy.

1 2
REKOMENDACJA
2018-06-18 21:33:10
~Weronika

Ja jestem w trakcie odchudzania - postanowiłam jeść mniej węglowodanów prostych, za to więcej zielonych warzyw. Głodna nie chodzę w ogóle. Do tego biorę Therm line fast - czuje wyraźne działanie - pobudza, daje energię i wyraźnie przyspiesza spalanie tłuszczu, bo chudnę ok 1,5 kg tygodniowo

2018-06-03 21:36:36
~Asia

Na mój organizm świetnie podziałał Therm line fast. Stosowałam go przez 2 miesiące. W tym czasie zrzuciłam ponad 11 kg. Co ważne, ten efekt jest trwały - nie trzymam rygorystycznej diety i nie tyje

2018-04-11 18:05:57
~Ewa

Z suplementów stosowałam niedawno Liporedium w który wtopiłam sporo kasy. Dlaczego wtopiłam ? Bo 2 miesiące przyjmowania tego preparatu nie dały mi żadnego efektu

2017-12-05 18:43:16
~Bogusia

Bardzo skutevzne działanie wykazują tabletki Foreverslim.Na prawdę wystarczy trzymać się zasad kuracji a waga spadnie.Mi się udało więc polecam.

2017-11-09 18:11:20
~Renata

U mnie efekt po zastosowaniu Slimunox spełnił wszystkie moje oczekiwania pod tym względem. W końcu udało mi się pozbyć nadwagi. 14 kg mniej.

2017-11-09 17:50:50
~Nadia

Mi tak samo jak wielu innym osoba pomogły tabletki Slimunox.Ale należy pamiętać o tym że podstawą powinna być dieta a tabletki maja wspomagać.Ale dzięki diecie i tym tabletka ogólnie udało mi się zrzucić 14 kg

2017-10-25 19:06:27
~Frania

Ja też zdecydowałam się na zastosowanie Fioreverslimu i jestem bardzo zadowolona. W końcu sukces i nie mam nadwagi

2017-10-22 19:19:32
~Jagoda

Zdecydowałam się teraz na branie Slimunox.Już po miesiącu jestem pewna że efekty będą super bo jeszcze nigdy wcześniej nie udało mi się schudnąc w tak krótkim czasie aż 6 kg.Wczoraj oglądałam się nago i zaczynam się sobie bardzo podobać.

2017-10-12 19:04:49
~Nadia

Ja też wiele preparatów już przetestowałam a efekty były niewielkie. Generalnie przez te wszystkie diety mam strasznie rozwalony metabolizm. Teraz staram się jeść systematycznie i dietetycznie a do tego stosuję Foreverslim i w końcu widzę poprawę. Mam nadzieję, że nie są to chwilowe efekty. Moim celem jest zgubienie jeszcze 9 kg.

2017-10-06 11:26:56
~Hania

Po zastosowaniu Slimunox i efektach jakie uzyskałam, bez obaw mogę stwierdzić, ze moim zdaniem jest to jeden z najlepszych środków wspomagających odchudzanie jaki obecnie można kupić

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.