wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Przerażająca mapa świata

fot. Thinkstock
12.03.2012

1,6 miliarda dorosłych osób na całym świecie ma nadwagę, a co najmniej 300 milionów cierpi z powodu otyłości.

Najwyższy wskaźnik otyłości można zaobserwować pośród 37. krajów Zachodniego Regionu Pacyfiku (WPR), w skład którego wchodzą m. in. Nowa Zelandia i Australia oraz w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Najpopularniejszym i wciąż najbardziej miarodajnym sposobem sprawdzania stanu wagi jest kontrola BMI.  Body Mass Index (BMI) to wskaźnik, który pozwala ocenić czy nasza waga jest właściwa, czy też mamy jakieś problemy - niedowagę lub nadwagę.Wzór jest prosty: wagę dzielimy przez wzrost wyrażony w metrach do kwadratu. Żeby sprawdzić, czy nasza waga jest prawidłowa możemy też skorzystać z popularnych kalkulatorów masy ciała

To właśnie na podstawie BMI Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sprawdziła narody całego świata pod kątem wagi ciała. Osobno zbadano kobiety, a osobno mężczyzn powyżej 15. roku życia.

Polki uplasowały się w tym rankingu na 131. pozycji (dla porównania przedstawicielki Stanów Zjednoczonych uplasowały się na 14. miejscu). Natomiast zdecydowanie gorzej wypadli Polacy, którzy pośród mężczyzn na całym świecie znaleźli się na 85. pozycji (Amerykanie zajęli wysokie 7. miejsce).

Mapa otyłości na świecie przedstawia się w następujący sposób:
 Więcej na: infografika.wp.pl

Istnieją jednak także inne badania, przeprowadzone przez Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Otyłością (International Association for the Study of Obesity), które nie są już dla Polaków tak optymistyczne. Pomiary te przeprowadzono pośród 29. krajów europejskich. Polacy uplasowali się w środku stawki. Okazało się, że z problemem otyłości zmaga się w Polsce 15,8 proc. kobiet powyżej 18. roku życia i 17,3 proc. mężczyzn w tym samym wieku, a prawie 50 proc. populacji dorosłych w Polsce ma problemy z nadwagą!

Warto pamiętać, że niedowaga lub nadwaga to nie tylko mało atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim ryzyko wielu kłopotów zdrowotnych. Im wyższy wskaźnik BMI, tym większa szansa, że zachorujemy na cukrzycę, będziemy mieli kłopoty z nadciśnieniem, dostaniemy udaru mózgu, zapadniemy na chorobę wieńcową... Lista potencjalnych zagrożeń jest niestety znacznie dłuższa. A na niej także zaburzenia hormonalne, zwyrodnienia stawów, żylaki, a nawet nowotwory.  

1 2
Tagi: otyłośćnadwagabmi
REKOMENDACJA
2012-07-30 23:01:13
~Lidia, W-wa

SĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI U LUDZI: ♥♥♥♥♥ 1. Wysoki poziom cukru we krwi, czyli mąka i cukier spożywczy, a zatem: WYSOKIE WĘGLOWODANY, TJ. OD 26,01% WZROSTU. 2. Zbyt duże spożycie TŁUSZCZÓW, mamy więc klasyfikację: INDEKS ŻYWIENIOWY, TJ. IŻ PRODUKTU. PUENTA: Organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje.

2012-04-19 07:29:44
~emi

Zobacz jak zdrowo się odchudzać http://jak-schudnac.com.pl

2012-03-20 10:56:56
~psychologgia

nadwagę i objadanie się można leczyć, psychologicznie i za pomocą hipnozy. Cały świat o tym wie. Na zachodzie jest to normalne. Do Polski dopiero dociera ta świadomość. http://psychologgia. pl/?objadanie-sie-kompulsywne-jedze nie,43

2012-03-15 17:43:16
~ccc

otylosc powoduje pieczywo i maka.

2012-03-14 08:41:41
~hanka

JEŻELI UNIKNIESZ PODCZAS DIETY GŁODU-to cała dieta zakończy się sukcesem. Ale to nie takie proste. Nie każda z nich daje uczucie sytości, dlatego tak wiele osób rezygnuje po kilku dniach. Ale możesz jeść normalnie i chudnąć, pod warunkiem że masz tą właśnie tą a nie inną dietę. Pomogła mi i moim znajomym, rodzinie pomoże i wam. Polecam

2012-03-14 08:13:45
~ami

Dla mnie wniosek jest prosty, skoro extra zdrowe masełka orzechowe, batoniki, i inne wysokokaloryczne metody na głoda tuczą nam młodzież, reklamowanie ich powinno być zakazane. W końcu zdrowie społeczeństwa jest ważniejsze od interesu producentów!

2012-03-14 08:02:07
~ami

Zastanawiające jest, że problemy z nadwagą i otyłością zaczęły się w Polsce po 1989r. , a wtedy właśnie zaczęto stosować przetwarzanie żywności wg technologii z zachodu. Wysoko przetworzona żywność powoduje, że jemy więcej niż potrzebujemy, ale dlaczego tak jest? Prawdopodobnie dodatki z grupy E powodują, że organizm nie daje sygnału, że już wystarczy - jedzenia. Sygnał jest, ale z wypchanego po brzegi żołądka... Podobnie jest z rozmaitymi napojami, które nie gasz

2012-03-14 07:28:10
~Owsiak

Ale bzdety. W Sudanie jest 20% ludzi z nadwagą? Tylko idioci mogą w takie coś uwierzyć

2012-03-14 07:22:54
~bongos

A słyszał ktoś o diecie Kwaśniewskiego (zbieżność nazwisk z b. prezydentem) Znam kilka osób które wg. niej jedzą i może nie chudną błyskawicznie, ale mają świetne wyniki badań. A jak wiadomo dieta ta opiera się na tłustych rzeczach.

2012-03-14 05:55:44
~tomasz

polecam przepisy dla dzieci z alergią na mleko i jaja http://idealnapanidomu.wordpress.co m/

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.