wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Zanieczyszczone powietrze przyczyną otyłości!

fot. SPL/EastNews
22.03.2012

Tyjemy z powodu zbyt dużej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Autorami tej zaskakującej teorii są duńscy badacze, którzy uważają, że wzrost liczby osób otyłych w Danii jest w przybliżeniu równy wzrostowi zanieczyszczenia powietrza CO₂ - informuje dziennik „The Daily Mail”

O tym, że zanieczyszczenie powietrza może mieć wpływ na wzrost otyłości na świecie, naukowcy z Ohio State University informowali już w 2010 roku. Wówczas przeprowadzone zostały badania na myszach, które wykazały, że gryzonie, oddychające zanieczyszczonym powietrzem, miały większe i liczniejsze komórki tłuszczowe, niż grupa myszy, która miała dostęp do czystego powietrza. Warto przy okazji zaznaczyć, że obie grupy myszy, które brały udział w badaniu, były karmione w ten sam sposób.

Podobne badania, tyle że na ludziach, 22 lata temu zaczął prowadzić Lars-Georg Hersoug, obecnie adiunkt w Glostrup University Hospital w Danii.  Przez ponad dwie dekady obserwował on grupy osób szczupłych i otyłych.  O ile osoby z poważną nadwagą tyły z powodu braku ruchu, o tyle niejasne było dla Hersouga, dlaczego na wadze przybierają też osoby szczupłe.

Szukając wyjaśnienia dla tej zagadki zaczął sprawdzać kolejne czynniki, które mogły mieć wpływ na zmiany masy ciała badanych osób. Poza tymi najbardziej oczywistymi, jak sposób odżywiania czy ilość aktywności fizycznej, zwrócił w końcu uwagę na zmiany w emisji dwutlenku węgla do atmosfery w ciągu tych 22 lat.

Naukowiec doszedł do wniosku, że zwiększona emisja gazów cieplarnianych ma wpływ na oreksynę, hormon, który odpowiada za zapotrzebowanie na sen, kontrolę apetytu oraz spalanie tkanki tłuszczowej.  Dwutlenek węgla zaburza działanie oreksyny, a przez to rozregulowuje procesy metaboliczne, które zachodzą w organizmie.

Na potwierdzenie swojej tezy Hersoug przywołuje dane z USA, które dowodzą, że największy wzrost otyłości na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zaobserwowano w latach 1986-2010, w tym samym czasie, kiedy odnotowano w tym miejscu najwyższe stężenie CO₂.

Testując swoją hipotezę naukowcy z Glostrup University Hospital przeprowadzili pilotażowe badania. Umieścili 6 mężczyzn w specjalnych pomieszczeniach. Jedna grup była narażona na zwiększoną ekspozycję na działanie dwutlenku węgla. Siedem godzin później obie grupy zaproszono na posiłek, podczas którego mogli jeść tyle, ile chcieli. Okazało się, że grupa, która była wystawiona na działanie dwutlenku węgla, zjadła aż o 6 proc. więcej, niż osoby z grupy kontrolnej.

Badania duńskich naukowców szokują, ale jeszcze ciekawsze wydaje się w tym kontekście odkrycie ekspertów z Wielkiej Brytanii. Doszli oni do wniosku, że globalne ocieplenie, spowodowane nadmierną emisją dwutlenku węgla do atmosfery, mogłyby zatrzymać osoby otyłe, gdyby… przeszły na dietę!

Zdaniem naukowców osoby otyłe przyczyniają się do zmian klimatu... oddychając. Dzieje się tak, ponieważ produkcja CO₂ jest proporcjonalna do masy ciała i osoby otyłe produkują go po prostu więcej.

Ci sami eksperci obliczyli, że gdyby każda osoba otyła schudła zaledwie 10 kg, to emisja dwutlenku węgla do atmosfery spadłaby aż o ponad 49 ton rocznie!

Zanieczyszczone powietrze to jednak nie jedyne zagrożenie dla naszej sylwetki i zdrowia. Równie niepokojące badania zostały opublikowane na łamach „Daily Telegraph”. Raport grupy Chem Trust, przywoływany przez brytyjski dziennik, ostrzega, że pestycydy, dodatki do farb, oleje silnikowe i składniki plastiku, których używa się przy produkcji pojemników na żywność. Autorzy raportu ostrzegają, że te chemiczne substancje zakłócają pracę hormonów w organizmie ludzkim, hamując tempo spalania tłuszczu i zwiększając apetyt.
 

ESE

REKOMENDACJA
2013-08-30 00:11:59
~świadomy

"Kolejne bzdury , wiecie ile jeden wulkan podczas erupcji wydziela dwutlenku węgla" a jak często wybucha wulkan, i jak długo to trwa? policz sobie ile milionów zakładów przemyslowych jest na świecie, i ile CO2 wytwarzają pracując 24h/dobę!! dodaj do tego samochody, kominki w willach i piece węglowe na wsiach, kuchenki gazowe, samoloty, statki. A z drugiej strony wycinkę lasów.

2012-11-01 20:35:49
~Maria

Dokonałam kilku prostych zmian w swojej diecie to dało mi możliwość oczyszczenia organizmu i podniesienia w nim poziomu energii. Zdobyłam się tylko na odrobinę wysiłku, zaczęłam przestrzegać kilku jasnych zasad dotyczących odżywiania się, A już po tygodniu poczułam się lepiej. Po miesiącu miałam mniej o 4 kg. A po dwóch 7 kg i 4 cm w talii mniej. Jadłam nadal ulubione posiłki, mimo to chudłam.(twojaidealnafigura.pl )Polecam wszystkim te programy.

2012-03-23 13:54:11
~Ulka

tylko w jakim stanie był organizm osoby w Oświęcimiu? Oczywiście, możemy sobie zafundować głodówkę i schudnąć, ale nie w tym rzecz żeby chudnąć dla samej wagi, ale chudnąć zdrowo i bezpiecznie. Bez pozbawiania organizmu potrzebnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Ja wypróbowałam dietę Lignaform, schudłam pod kontrolą lekarza i nauczyłam się zdrowo odżywiać (mniejsze porcje, duuuużo warzyw, ograniczając cukry).

2012-03-23 13:14:25
~Sylwia

Ja znam wiele innych przyczyn otyłości, jak masowe pochłanianie słodyczny np. Sama miałam przez to problemy z nadwagą, i na żadnej diecie nie mogłam długo wytrzymać, bo musiałam zrezygnować ze słodkosci. Uratowała mnie dieta Lignaform, która dopuszcza 1 batonik proteinowy. Batoniki są pyszne, mają powalająco mało kalorii i węglowodanów w składzie i zaspokoiły moją potrzebę słodkości a na diecie schudłam jak dotąd 8 kg:)

2012-03-23 10:24:33
~jebusmaximus

Jeżeli chcesz z chudnąc to musisz wysrać więcej niż zjesz.

2012-03-23 10:05:13
~ja

Kolejne bzdury , wiecie ile jeden wulkan podczas erupcji wydziela dwutlenku węgla setki razy więcej , tak samo efektcieplarniany to bzdura, Ziemia ma swoje fazy cieplejsze i chłodniejsze i my akurat na to nie mamy wpływu tylko Słońce.Nie dajcie sie nabierać, wymyślono to po to żeby kojejnym nabijać kieszenie,

2012-03-23 08:46:58
~IUBKG

Pewna osoba pracująca w Caritasie kiedyś powiedziała mi pewną rzecz. Jest może trochę szokująca ale jakże prawdziwa. Zadał mi pytanie czy ktoś w Oświęcimiu widział grubą osobę? Odpowiedzcie sobie sami. Jak widać każdy może być szczupły (bez skrajności) ale trzeba mniej jeść i tyle!

2012-03-23 08:31:46
~niko

Nie wynalazl czasem jakiegos antidotum na ten przypadek.Jezeli jeszcze nie to poczekajmy pare miesiecy.

2012-03-23 07:28:17
~x

a haaaa.. to dlatego jakis tam Hindus przezyl dlugie lata bez spozywania posilkow...wystarczy tylko szybciej oddychac...no...no...hehehehehe

2012-03-23 05:06:01
~jonkers

Jakim trzeba byc nieukiem i zjebem aby cos takiego wymodzić.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.