wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Obalamy dietetyczne mity: żeby schudnąć, wystarczy ćwiczyć

fot. Thinkstock
11.04.2012

Sama aktywność fizyczna nie wystarczy, żeby pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeśli trening nie będzie połączony ze zmianą nawyków żywieniowych i tak przybierzemy na wadze – podkreślają specjaliści. Sęk w tym, że wzrost aktywności fizycznej powoduje zwiększenie zapotrzebowania na kalorie, zatem kontrola tego, co mamy na talerzu, jest równie ważna, jak ruch.

Spacery są najczęstszą formą aktywności fizycznej, którą wybierają Polacy. Wykazały to badania przeprowadzone przez TNS OBOP. Wśród ankietowanych, którzy stawiają na ruch, spaceruje ok. 75 proc. I to przynajmniej raz w miesiącu przez minimum pół godziny. Aktywni respondenci chętnie wsiadają na rower (57 proc.), biegają (16 proc.) albo ćwiczą na siłowni (15 proc.). Polacy wreszcie zrozumieli, że w walce o piękną sylwetkę uprawianie sportu zajmuje szczególnie ważne miejsce. Nie wszyscy jednak wiedzą, że sam ruch to za mało. Nie schudniemy wyłącznie poprzez ćwiczenia, nawet jeśli będziemy wyciskać z siebie siódme poty.Znaczenie aktywności
Ruch, owszem, jest bardzo ważny. Marian Michalski, doktor nauk wychowania fizycznego, długoletni nauczyciel i trener w książce „Bieganie dla zdrowia i zabawy” zwraca uwagę, że wysiłek fizyczny to ważny czynnik rozwoju i funkcjonowania głównych układów ludzkiego ciała – m.in. układu ruchu, sercowo-naczyniowego, oddechowego, trawiennego czy nerwowego. „Bezruch lub znacznie ograniczona aktywność ruchowa jest zasadniczym powodem osłabienia mięśnia sercowego, wywołanego brakiem dotlenienia własnych mięśni serca, w konsekwencji także innych grup mięśniowych oraz mózgu” – wyjaśnia Marian Michalski. Jako najlepszą formę ruchu proponuje bieganie, pływanie oraz biegi narciarskie stylem klasycznym.

Tylko z dietą
Sam ruch nie wystarczy jednak, aby schudnąć. Aleksandra Skubik, dietetyk z Centrum Naturhouse tłumaczy, że wzrost aktywności fizycznej niekoniecznie musi prowadzić do obniżenia wagi. – Ważna jest również zmiana nawyków żywieniowych. Osoby, które są aktywne fizycznie, ale wciąż nie zwracają uwagi na to, co jedzą, mogą tyć – podkreśla Aleksandra Skubik. I dodaje, że jeśli zaczniemy tylko ćwiczyć, bez stosowania diety, nie zrzucimy nadwagi.

Powód? Tkanka tłuszczowa przerodzi się wtedy w tkankę mięśniową, szczególne jeżeli będą to nieprawidłowo dobrane ćwiczenia. Również Marian Michalski w swojej książce zaznacza, że jednym z podstawowych czynników, decydujących o rozwoju biologicznym i sprawności fizycznej, jest dobór odpowiedniego pożywienia.

1 2
REKOMENDACJA
2016-08-01 19:17:07
~Ula

Regularne spacery + dieta wystarczą żeby schudnąć. Tu macie przykładowy plan treningów oparty na marszu <a href="http://dietasouthbeach.info.p l/category/przydatne-ciekawostki/"& gt;http://dietasouthbeach.info.pl/c ategory/przydatne-ciekawostki/</ a> http://dietasouthbeach.info.pl/cate gory/przydatne-ciekawostki/

2016-05-12 10:02:19
~Paulina

Zgadzam się z Weroniką. Ja również zaczęłam wspomagać swoje ćwiczenia suplementami diety i to naprawdę działa! Trochę w to nie wierzyłam na początku, ale po dwóch tygodniach zaczęłam dostrzegą znaczną różnicę w spalaniu tkanki tłuszczowej. Polecam więc linię Queen Fit firmy Olimp. Spalacz tłuszczu, od którego zaczęłam nazywa się Define It Lady, ale polecam też pozostałe produkty, bo są mega skuteczne!

2015-09-09 14:36:44
~Weronika

Według mnie aby podnieść efektywność redukcji, tym samym podwajając jej efekty Należy zainwestować w suplement diety. Od siebie mogę polecić ten oto link [ http://bit.ly/SzybkoSchudnij ]znajdziesz tam suplement, który pomógł mi efektywniej zgubić tkankę tłuszczową a dodatkowo usuwa on szkodliwe toksyny z organizmu. Oparty jest na wyciągu z pestek Irvingia Gabonensis. Trzymam kciuki ;) Weronika

2014-01-03 13:35:03
~turba

Ja uważam, że właśnie ćwiczenia są najważniejsze, a nie dieta. Zapraszam na mojego bloga: turbadurba.blogspot.com

2013-05-02 08:09:38
~Nina

Indywidualna dieta tylko dla ciebie na http://dietaonline .info.pl

2013-03-19 21:55:12
~aaaaga

Dlaczego kłamiecie?!!! To bzdury! Ja jem tak jak zwykle, normalnie chleb makaron itd i zaczęłam ćwiczyć codziennie 45 minut ,schudłam przez same ćwiczenia !!!!

2012-11-26 13:37:11
~Ada

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłam się 15 kg rok temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (twojaidealnafigura.pl)

2012-10-25 20:44:19
~Maria

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłam się 15 kg rok temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (twojaidealnafigura.pl)

2012-10-13 07:34:52
~ana

Zawsze starałam się zdrowo odżywiać, ćwiczyć, a to gwarantowało mi płaski brzuch. Jednak i tak w związku z moim trybem pracy miałam duży problem z rosnącą wagą i chociaż dużo czytałam nie miałam czasu na wprowadzenie wszystkich zaleceń w życie. Jednak udało mi się trafić do centrum zdrowej diety ( dietywellness.pl) gdzie pokazano mi ze zdrowe odżywianie nie musi być trudne i można je dostosować do każdych warunków i dziś nie mam już problemu z kontrola swojej wag

2012-09-02 14:58:11
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.