wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

„Chuda głowa”, czyli psychika w walce z nadwagą

Thinkstockphotos
19.06.2012

Liczba nowych cudownych diet, środków pomagających zgubić zbędne kilogramy, pastylek czy napojów odchudzających jest gigantyczna. Niewielu z nas - zwłaszcza jeśli mowa o kobietach - nie jest albo nigdy nie była na jakiejś diecie. Okazuje się jednak, że zmiana jadłospisu, ograniczenie ilości przyswajanych kalorii, a nawet głodówki zazwyczaj nie przynoszą spodziewanych rezultatów. A jeśli nawet uda się zgubić kilka kilogramów, te niestety szybko wracają. Dlaczego?

Zdaniem specjalistek do spraw żywienia z Poradni Dietosfera w Warszawie problem leży w naszej głowie. Nie umiemy się motywować, źle podchodzimy do problemu odchudzania, nie korzystamy też z narzędzi, które ułatwiają walkę o zdrowie i idealną figurę - jak pomiary czy prowadzenie dziennika diety. O tym jaki wpływ na odchudzanie ma nasza głowa, a także sposobach na skuteczne zbicie wagi, rozmawiamy z Barbarą Dąbrowską-Górską z Dietosfery, jedną z autorek nietypowej książki o tematyce żywieniowej "Dziennik diety. Szczuplej dzień po dniu".

- Większość znanych mi kobiet była, jest albo już zapowiada, że będzie na diecie. Zazwyczaj jednak efekty nie są zadowalające. Albo nie widać utraty wagi, albo po schudnięciu pojawia się efekt jo-jo. Czy faktycznie wszystkie diety są nieskuteczne, czy po prostu źle się za to zabieramy?

- Dieta kojarzy nam się z czymś przykrym, ale też ograniczonym czasowo. Zaczynam stosować dietę, bo chcę schudnąć, wybieram „cudowną” metodę, stosuję ją przez tydzień, miesiąc, dwa… ale co dalej? Takie historie najczęściej kończą się powrotem do dawnych nawyków żywieniowych i efektem jo-jo. Należy zadać sobie pytanie – czy to ma sens? Tym bardziej, że wiele kobiet powiela taki schemat po raz kolejny i kolejny. Rzeczywiście błąd pojawia się już na samym początku, bowiem najważniejszym założeniem dobrej diety jest fakt, że zmieniamy swoje nawyki żywieniowe na stałe, a to wymaga konsekwencji, realnego podejścia, ale także obserwacji samego siebie.- Razem z koleżankami z Poradni Dietosfera - Magdaleną Jarzynką i Ewą Sypnik-Pogorzelską, stworzyły Panie narzędzie "do odchudzania" jakim jest "Dziennik diety. Szczuplej dzień po dniu!". Dziennik odchudzania - czy to nie jest przesada? Po co notować, co zjadłyśmy i ile kilogramów udało się nam stracić?
 
- Notowanie to jedno z podstawowych narzędzi psychologii behawioralnej, nastawionej na działanie, obserwację siebie i zwiększanie świadomości i to właśnie ten mechanizm wykorzystuje „Dziennik diety. Szczuplej dzień po dniu”. Dzięki notowaniu możemy zaobserwować powtarzające się błędy i powstające na ich tle całe schematy związane z żywieniem. Prowadzanie dziennika diety samo w sobie sprawia, że spożywa się mniej energii. Kiedy w świadomości zagości myśl, że wszystko, co pojawia się na talerzu, trzeba zapisać, to podświadomie modyfikuje się swoje zachowanie. Efekt? Rozsądniejsze wybory żywieniowe i mniejsze porcje. Czy prowadzenie dziennika jest czasochłonne? Owszem, ale warto ten czas podarować swojemu zdrowiu i figurze. Chcąc ułatwić sobie funkcjonowanie, warto skorzystać z wszechobecnego sprzętu elektronicznego. Jeśli brakuje czasu na zanotowanie obiadu, można pełny talerz sfotografować, a notatki uzupełnić później.

- W książce poruszacie Panie kwestię szczegółowych pomiarów ciała - w jaki sposób osoby na diecie powinny się mierzyć i po co to robić?

- W „Dzienniku diety” zaplanowaliśmy kontrolę postępów raz na dwa tygodnie. Nie należy się ważyć częściej, bowiem masa ciała może wahać się w ciągu dnia, a także z dnia na dzień i to jest zupełnie normalne. Wynika to z wielu różnych czynników, między innymi z powodu wypełnienia przewodu pokarmowego (przecież to co zjadasz też ma swoją masę!) czy zmian w poziomie nawodnienia organizmu. Z drugiej strony okres dwóch tygodni pozwala na obserwację pozytywnych zmian, ale też ułatwia reakcję i wprowadzenie zmian w razie niepowodzenia. Zachęcamy także do obliczania współczynnika BMI, który obrazuje stosunek masy ciała do wzrostu oraz mierzenia obwodu talii, który może świadczyć o otyłości brzusznej. Kiedy dietetyk definiuje cel odchudzania, zawsze ma na myśli utratę tkanki tłuszczowej. Niestety ani masa ciała, ani współczynnik BMI nie wskazują jednoznacznie jaka jest masa tkanki tłuszczowej w organizmie. Do tego służy badanie zwane analizą składu ciała bardzo pomocne w kontroli postępów. Pomiar najlepiej dokonywać u dobrego dietetyka, który będzie dysponował profesjonalnym sprzętem, a także będzie w stanie prawidłowo zinterpretować wyniki. Jeśli jednak nie ma możliwości regularnego wykonywania badania składu ciała, nie szkodzi. Można kontrolować tylko masę ciała, wartości BMI i obwód talii.

1 2
Tagi: odchudzaniedietanadwagakalorie
REKOMENDACJA
2018-04-11 17:58:19
~Malwina

Oprócz diety do mojej strategii na zrzucenie zbędnych kilogramów dodałam suplementacje. Wybrałam Liporedium, jednak szybko się przekonałam że z tym wyborem popełniłam błąd. Już po 4 dniach musiałam go odstawić. Powodem były bóle brzucha które czułam po każdym jego przyjęciu

2017-09-16 07:23:30
~Anastazja

Ja od samego początku odchudzania wzięłam się ostro do prac.Dieta codzienne ćwiczenia i regularne branie Foreverslimuu.W sumie pierwsze efekty był juz po dwóch tygodniach mniejsz waga mniejszy obwód w pasie.W sumie z tabletek jestem bardzo zadowolona bo to dzięki nim w tak szybkim czasie uzyskałam tak dobre efekty.

2016-05-12 19:45:21
~Lusia

Nie jest łatwo zdeterminować się do regularnej diety czy ćwiczeń. Miałam ten sam problem. Stwierdziłam, że może zacznę stosować jakieś suplementy, może wtedy zechce mi się bardziej. Zakupiłam więc suplementy specjalne dla kobiet z linii Queen Fit z firmy Olimp - i rzeczywiście. Moja energia wzrosła, musiałam ją gdzieś spożytkować. Zaczęłam ćwiczyć i tak mi się to spodobało, że nie potrafię teraz bez nich żyć! Polecam!

2015-09-09 14:35:25
~Basia

Według mnie aby podnieść efektywność redukcji, tym samym podwajając jej efekty Należy zainwestować w suplement diety. Od siebie mogę polecić ten oto link [ http://bit.ly/SzybkoSchudnij ]znajdziesz tam suplement, który pomógł mi efektywniej zgubić tkankę tłuszczową a dodatkowo usuwa on szkodliwe toksyny z organizmu. Oparty jest na wyciągu z pestek Irvingia Gabonensis. Trzymam kciuki ;) Basia

2013-03-28 17:37:30
~Maria

żeby zdrowo się odżywiać. trzeba zacząć od głowy. tak jak większość pisze. bez tego ani rusz. coś o tym wiem mam alergie pokarmowe. jedzenie mi szkodzi. ale wreszcie musiałam zrozumieć że zdrowie jest ważniejsze od pysznego jedzenia. i właśnie przeważnie te pyszności nie dla mnie. gorzki lek najlepiej leczy.

2012-10-24 19:33:41
~Justyna

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(twojaidealnafigura.pl), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę. Każdej to polecam

2012-10-21 06:09:08
~toja

Czasem trudno jest pozbyć się nadwagi, a co za tym idzie – oponki. I nikt nie jest dieto odporny. To kwestia systematyczności i motywacji. Też miałam z tym problem i moje liczne próby kończyły się niepowodzeniem i już traciłam motywację i wiarę, że się kiedyś uda, ale znajoma i ciocia poleciły mi stronę: (dietywellness.pl). Opracowano mi super dietę i to praktycznie bez wyrzeczeń i już trzymam wagę ponad rok

2012-10-13 07:30:16
~ana

dla mnie walka z psychiką to: Zdrowa dieta to jedno, a wsparcie psychiczne to drugie. Ja otrzymałam i jedno i drugie. Pewnego dnia trafiłam na fajnego konsultanta wellness (dietywellness.pl), który poradził sobie z moją nadwagą w kilka tygodni. Schudłam 11 kg i to praktycznie bez wyrzeczeń ale znam ten problem braku motywacji i systematyczności.

2012-09-05 21:02:31
~Jagoda

Marzysz o zmianie swojego wyglądu? Nic prostszego ! Odwiedź : WWW.FIXYOURLOOK.COM W ciągu 24 godzin dostaniesz konkretną, dopasowaną do swojego wieku, wagi, wzrostu i innych wymiarów INDYWIDUALNĄ I OSOBISTĄ (czyli nie szablonową i automatycznie wysłaną przez komputer!) poradę z najlepszymi dla Ciebie propozycjami zmiany Twojego wyglądu. I to wszystko za jedyne…39 złotych! Tak; tylko 39 złotych! www.fixyourlook.com Sukces jest w Twoich rękach!

2012-07-10 18:17:26
~lena

Ja schudłam 10 kg na www.idealnafigura.com/slomczynska, bez głodowania, bez efektu jojo, jadłam swoje ulubione potrawy i chudłam, wagę swoja utrzymuję już od roku, polecam

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.