wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Czy na diecie można jeść lody?

Thinkstock
17.08.2012

Światowe spożycie lodów to ponad 20 miliardów litrów każdego roku. Według badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywieniowej – Państwowego Instytutu Badawczego, w porównaniu z zachodnimi państwami, spożywamy stosunkowo mało lodów.

Największa konsumpcja (ok. 3 l/osobę) dotyczy polskich gospodarstw domowych o wysokich zarobkach. Najmniejsza zaś (ok. 2 l/osobę) charakteryzuje gospodarstwa o niskich dochodach oraz osoby utrzymujące się ze świadczeń socjalnych. Dla porównania w Niemczech przeciętne spożycie lodów wynosi około 8 litrów na osobę, na Węgrzech i Czechach odpowiednio – 6 i 4 l/os. Badania konsumenckie przeprowadzone przez TNS OBOP pokazują, iż w naszym kraju preferuje się głównie smak śmietankowy (wskazało 39 proc. respondentów), waniliowe (17 proc.), czekoladowe (14 proc.) oraz truskawkowe (11 proc.).

W przeciwieństwie do słodyczy w postaci ciastek, ciast, czekolady itp., lody to najmniej kaloryczny deser. Stanowią one idealną alternatywę dla osób, które nie potrafią obyć się bez słodkości.

W zależności od smaku jeden niewielki deser lodowy (100g) to przeciętnie 120 kcal, gdzie mały baton czekoladowy to aż 250 kcal. Najbardziej kaloryczne są lody o smaku czekoladowym, karmelowym, toffi, a także te zawierające bakalie czy ciastka. By utrzymać linię, powinniśmy wybierać sorbety owocowe oraz lody o smaku śmietankowym, gdyż są najmniej tuczące.

Kolejną zaletą mrożonych pyszności jest fakt, iż są łatwo trawione i przyswajane przez nasz organizm. Białka mleka występujące w lodach charakteryzują się jedną z najwyższych wartości biologicznych (84,5 proc.), zawierają wszelkie niezbędne człowiekowi aminokwasy.

Mrożone desery są także bogate w łatwo przyswajalne węglowodany, w tym przede wszystkim w sacharozę, laktozę, fruktozę, glukozę, skrobię, ale także syropy, pektyny, czy hydrokoloidy. Cukry zawarte w lodach stanowią podstawowe źródło energii, wykorzystywane przez nasz organizm.

Lody są jednym z nielicznych produktów spożywczych, które obok zachęcających walorów smakowych mają także wiele wartości odżywczych. Tak jak i w mleku, minerały i witaminy zawarte w omawianych deserach są bogatym źródłem wapnia, fosforu oraz witamin z grupy B. Dodatkowo, składniki te są bardzo łatwo przyswajalne. Szczególnie korzystne są prawdziwe lody jogurtowe, łączące właściwości przetworów mlecznych oraz atrakcyjny smak. Natomiast sorbety i lody owocowe stanowią bogate źródło witaminy C, A oraz E.

Pamiętać należy, że każdy produkt jedzony w nadmiarze może być szkodliwy dla naszej figury lub nawet zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku lodów. Mogą one zastąpić maksymalnie jedno danie dziennie w przypadku osób odchudzających się. Warto zauważyć, że lody produkowane specjalnie dla dzieci są wzbogacone białkami serwatki, syropami owocowymi oraz żywymi kulturami bakterii jogurtowych. Jednocześnie taka odmiana jest najmniej kaloryczna i nie zawiera chemicznych dodatków. Powinniśmy więc wybierać produkty z odpowiednim atestem.

Według prof. dr hab. med. Edwarda Rudzkiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie wszyscy jednak mogą zajadać się lodami.

W ostatnich latach bowiem coraz częściej pojawiają się alergie pokarmowe na białka mleka, ale także inne zaburzenia, takie jak nietolerancja laktozy. Osoby te po spożyciu lodów mogą cierpieć na zaburzenia pracy układu pokarmowego, w tym przede wszystkim na bóle brzucha, niestrawności, czy biegunki. Laktoza jest cukrem mlekowym stanowiącym około 20 proc. wszystkich cukrów występujących w lodach. Jej obecność działa korzystnie na florę bakteryjną naszego przewodu pokarmowego oraz reguluje jego kwasowość. Wpływa ona również na wchłanianie wapnia i fosforu.
 

Kyo/ESE/

REKOMENDACJA
2012-10-13 07:24:41
~ana

w odchudzaniu lody? . Przecież to idealna droga do nadwagi. Ja powiem z własnego doświadczenia. O nadwadze już dawno zapomniałam. Schudłam 11 kg i to praktycznie bez wyrzeczeń ale znam ten problem efektu jo-jo , braku motywacji i systematyczności. Pewnego dnia trafiłam na fajnego konsultanta wellness (dietywellness.pl) , który poradził sobie z moimi problemami w kilka tygodni. Czuję się super! Nie boję się efektu jo-jo, bo jest ze mną konsultant, który wie jak się przed tym us

2012-09-29 14:02:31
~edzia

Kiepskiego nastroju w czasie stosowania diety można łatwo uniknąć. Jak? Ułożyć sobie tak jadłospis by mieć w nim potrawy, które się lubi. PROSTE? No jasne. Zajrzyjcie na dietek.pl, tam oferują takie programy odchudzające.

2012-09-25 18:34:54
~Marlena

Tylko elastyczna dieta da radę - Tak, tak ta w lustrze to niestety ja. Tak będziesz sobie nucić ubolewając nad swoją wagą i figurą. Ale wcześniej pooblizujesz swoje palce z pozostałości po smacznym słodziutkim placku. Ale czy warto ? Zastanów się. Można jeść wszystko lecz z umiarem a w dodatku nawet i w ten sposób schudnąć .Poczytaj o tym (twojaidealnafigura.pl)a może i ty zmienisz swoje nawyki które pomogą zachować twoje zdrowie na dłużej. Jak myślisz warto? wiem że j

2012-09-05 20:58:04
~Jagoda

Marzysz o zmianie swojego wyglądu? Nic prostszego ! Odwiedź : WWW.FIXYOURLOOK.COM W ciągu 24 godzin dostaniesz konkretną, dopasowaną do swojego wieku, wagi, wzrostu i innych wymiarów INDYWIDUALNĄ I OSOBISTĄ (czyli nie szablonową i automatycznie wysłaną przez komputer!) poradę z najlepszymi dla Ciebie propozycjami zmiany Twojego wyglądu. I to wszystko za jedyne…39 złotych! Tak; tylko 39 złotych! www.fixyourlook.com Sukces jest w Twoich rękach!

2012-09-04 21:15:50
~Iwona

d i e t e k . p l- nowy wymiar odchudzania. Bez wyrzeczeń

2012-08-31 15:12:02
~olka matolka

moim zdaniem mozna jeść spokojnie, nie mają dużo kalorii przecież :) zwłaszcza sorbety bo skladaja sie glownie z owocow.. sprawdzcie sobie gdzies kalorycznosc sorbetów (grycan ma u siebie na stronie takie info):)

2012-08-30 21:00:16
~Arkadiusz Kabata

A kto się zajmie pomniejszymi oszustami, którzy niczym wszy okradają uczciwych ludzi? Taki oszust Arkadiusz Kabata z Opolszczyzny, oszukał dziesiątki ludzi, bezkarny wobec egzekucji komorniczych (ponoć niczego nie ma, biedaczek). Założył już tyle firm, że sam nie wie ile, (po wpisaniu nazwiska w google naliczyłem 6 w Polsce i 1 w Niemczech) także na swoją dziewczynę (obecnie żonę, chyba że już po rozwodzie) Joannę Wyczałkowską. Jego baza wypadowa jest na ulicy Górniczej 6

2012-08-29 16:06:12
~internautka

Dieta musi być odpowiednio dobrana do naszych potrzeb http://vivalavita.pl/ lody są tuczące, ale można je odchudzić na polecam sorbety. Są łatwe w przygotowaniu. Ja stosowałam dietę, ale miała tak dobre składniki, że nie miałam ochoty na słodycze :D

2012-08-27 16:20:44
~weraa

Chcesz zrzucić kilka kilogramów? Nic prostszego. Znajdź dobry PROGRAM ODCHUDZAJĄCY. W necie!

2012-08-24 14:39:44
~basia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.