wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Wściekłość na diecie

Viorel Sima/123RF
20.09.2012

Niezadowolenie, rozdrażnienie, a nawet wściekłość - te uczucia często towarzyszą odchudzaniu. Z jakiegoś powodu dieta rzadko kiedy wywołuje spodziewane uczucie lekkości i podekscytowania. Przeciwnie. Sprawdza się powiedzenie, że człowiek głodny (choć zazwyczaj wspomina się tu o mężczyznach) to człowiek zły.

Jednak spadek nastroju i rozdrażnienie w trakcie odchudzania może mieć różne przyczyny - zarówno psychologiczne, jak i biochemiczne, polegające na stosowaniu diety ubogiej w ważne dla organizmu składniki odżywcze.  Warto sprawdzić dlaczego na diecie jesteśmy nieszczęśliwi oraz wściekli i dowiedzieć się, czy można temu zaradzić.

Jednym z podstawowych błędów są niedobory składników odżywczych w diecie. - Dieta odchudzająca - pomimo tego, że zazwyczaj jest ubogo energetyczna - powinna być zrównoważona pod względem składników odżywczych. Niestety, bardzo często dochodzi do niedoborów witamin i składników mineralnych, które mogą i mają wpływ na nasze samopoczucie - wyjaśnia Sandra Nowacka-Jaskólska, psycholog i dietetyk z Kliniki INVICTA w Warszawie.- Za nasze złe samopoczucie odpowiada przede wszystkim brak witamin z grupy B, szczególnie witaminy B6, którą znajdziemy w drożdżach, kiełkach pszenicy, otrębach pszennych, nasionach roślin strączkowych, orzechach, mięsie, mleku i jajach - podpowiada dietetyczka. - Zły nastrój może też wywołać niedobór witaminy B 12 - obecnej w wątróbce i nerkach oraz deficyt magnezu, w który bogate jest kakao, kasza gryczana, fasola biała, orzechy laskowe, płatki owsiane, ciecierzyca czy groch - dodaje. Wyeliminowanie z diety produktów, z którejś z wymienionych wyżej  grup może być więc powodem złości i rozdrażnienia na diecie.  Źle skomponowana dieta to jedna z głównych przyczyn złego samopoczucia w trakcie odchudzania, ale nie jedyna. - Bezpośrednio sama niemożność jedzenia pewnych ulubionych produktów wzbudza uczucie frustracji i złości.

Dodatkowo nagłe ograniczenie tłuszczów (nienasyconych kwasów tłuszczowych), białka  i węglowodanów jest szokiem dla organizmu. Prowadzi też do spowolnienia tempa metabolizmu i pracy układu nerwowego oraz ogólnego osłabienia organizmu, a zmiany te również mogą wzbudzać wściekłość - dodaje psycholog i dietetyk, Sandra Nowacka-Jaskólska. 

Jedzenie, poza dostarczaniem organizmowi niezbędnej energii i produktów odżywczych, ma też inną ważną funkcję - jest źródłem przyjemności. Czasem też niestety traktujemy je jako pocieszenie. Jedząc rekompensujemy sobie niepowodzenia w różnych sferach życia.

1 2
REKOMENDACJA
2019-01-27 20:54:56
~Luiza

Stosuję Foreverslim od ponad półtora miesiąca spadek wagi rewelacja 8 kg.Jeżeli uda mi się utrzymać takie tempo odchudzania to będzie mój największy sukces.Jedynego czego żałuję to tego że tak późno odkryłam Slimunox zaoszczędziła bym sobie rozczarowań związanych z nietrafionymi dietami.

2018-08-13 15:03:50
~Majka

Ja akurat stosowałam Foreverslim i uważam, że te tabletki bardzo pomogły mi schudnąć. W końcu udało mi sie pozbyć 14 kg nadwagi jakie miałam od 4 lat

2018-06-23 22:46:39
~Kaja

Ja z nadwagą poradziłam sobie sama.Może w sumie nie do końca bo gdyby nie Slimunox to n ie było by to takie łatwe.Slimunox to suplement diety ale bardzo skuteczny,moge polecić osobą nawet z duża nadwagą tak było w moim przypadku.

2018-06-03 21:28:31
~Iza

Doskonale działa na mnie Therm line fast który stosuję. W pierwszych 4 tygodniach udało mi się osiągnąć 6 kg w dól. Do tego czuje, że mam więcej energii

2018-04-11 17:56:10
~Sandra

Liporedium miał być dla mnie rozwiązaniem problemu odchudzania, bo sama dieta dawała słabe efekty. Niestety okazało się, że ma skutki uboczne - po każdym przyjęciu czułam ból brzucha i szybko zdecydowałam się go odstawić

2017-12-05 18:30:07
~Serena

Ja jestem z siebie bardzo dumna dałam radę schudnąć.Wspomagałam się Foreverslim ale od siebie też wiele dałam.Pilnowałam diety ćwiczyłam i dzięki mojej ciężkiej pracy udało się.

2017-11-21 20:18:18
~Mirka

Ja też stosowałam Foreverslim i jestem bardzo zadowolona W 3 miesiące schudłam 14 kilogramów. Dla mnie to wielka sprawa, bo wcześniej walczyłam z nadwagą 4 lata bezskutecznie

2017-11-09 17:42:47
~Justyna

Ja od samego początku odchudzania wzięłam się ostro do prac.Dieta codzienne ćwiczenia i regularne branie Slimunox.W sumie pierwsze efekty był juz po dwóch tygodniach mniejsz waga mniejszy obwód w pasie.W sumie z tabletek jestem bardzo zadowolona bo to dzięki nim w tak szybkim czasie uzyskałam tak dobre efekty.

2017-10-25 18:58:23
~Stenia

Moim zdaniem to jedne z najlepszych tabletek wspomagających odchudzanie. Ja w każdym raize z efektu jakie dało zastosowanie Foreverslimu jestem bardzo zadowolona, a po nadwadze nie ma śladu

2017-10-12 18:57:40
~Maria

Zgodzę się, każdy ma ina przemianę i każdy może inaczej się odchudzać. ja mimo diety i ćwiczeń miałam taki problem z zrzuceniem wagi że musiałam szukać jakiegoś uzupełnienia. stosuje Foreverslim i dopiero teraz widzę znaczniejszy spadek wagi i już się tak nie demotywuje.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.