wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Projekt dieta - część III

thinkstock
26.11.2012

Matka i córka podejmują osobiste wyzwanie rozprawienia się ze złymi nawykami żywieniowymi. Na ratunek zmierza im dietetyk. Czy polubią nowy smak zdrowego jedzenia i nauczą się same racjonalnie komponować posiłki?

Wielki powrót pokus

Przed nami kolejne dwa tygodnie diety. Po pierwszym etapie mogę stwierdzić z pewnością, że udało się przywyknąć do nowego sposobu odżywiania. Ponieważ nasze organizmy przyzwyczaiły się już do niższej kaloryczności dziennych posiłków, nowy jadłospis został obniżony o 50 kcal, żeby przyspieszyć zrzucanie zbędnych kilogramów. Nie odczuwamy dotkliwie tej zmiany, bo menu wygląda podobnie: na śniadanie zamiennie owsianka z owocami lub lekkie pełnoziarniste kanapki, na lunch: sałatka, kanapki lub jogurt z muesli i owocami, i obiadokolacja, będąca dobrą kompozycją białek, tłuszczy i węglowodanów, na przykład: chude mięso z ziemniakami i porcją warzyw. Pamiętamy o zachowaniu przerw między posiłkami, piciu dużej ilości płynów, najlepiej wody lub białej bądź zielonej herbaty. - Zielona herbata podkręca przemianę materii – mówi nam dietetyk, Alicja Wałdoch. Radzi, żeby lepiej wybierać tę liściastą. Z kolei odradza picie nadmiaru herbaty czarnej, gdyż ta ma właściwości odwadniające.
 
Dietetyczne pułapki

Zastanawiamy się na produktami light. Ich oferta na rynku cały czas jest bogata, a producenci, wbrew powszechnie panującym opiniom, przekonują o ich korzystnych właściwościach. - Nie zachęcam do kupowania tego typu produktów, bo jeśli produkt jest odtłuszczony, a wiadomo, że tłuszcz jest nośnikiem smaku, to zapewne dodano tam licznych konserwantów, żeby ten smak polepszyć – mówi nam dietetyk. Choć przyznam, że zapomniałam już o smaku coli, pytam też o jej bezcukrową wersję. – Zwarty w niej aspartam to neurotoksyna, która magazynując się w organizmie wywołuje szereg zaburzeń, m.in. układu nerwowego - zaburzenia emocjonalne i hormonalnego. Spożywanie produktów bogatych w aspartam np. słodziki, słodkie napoje typu light, gumy do żucia, jest bardzo niekorzystne dla zdrowia – ostrzega Alicja Wałdoch.


Dietetyk zwraca też uwagę na rolę odpowiedniej ilości snu w procesie odchudzania. - 8 godzin snu jest niezbędne do odpowiedniej regeneracji organizmu. Dajemy odpocząć swojemu układowi nerwowemu i trawiennemu, co pomaga im dobrze funkcjonować, a ich rola przy stosowaniu diety jest ogromna – mówi dietetyk.

Pułapką może być też brak ruchu, bo wtedy zwalnia nasza przemiana materii. Mamę trudno przekonać do aktywności fizycznej. Decydującym czynnikiem jest tu brak czasu, dlatego stara się, chociaż uaktywniać małe spacery. Z kolei na drodze realizacji mojego ambitnego planu ćwiczeń staje dwutygodniowe zapalenie górnych dróg oddechowych.

Słodkie pokusy na przyjęciach i dlaczego warto pić wino?

W plan mojej diety od początku była wpisana pewna bolączka: na ten czas jedna z moich przyjaciółek miała zaplanowane wesele. Na początku nawet zastanawiałam się, czy nie przesunąć całego przedsięwzięcia z tego powodu, ale ostatecznie doszłam do wniosku, że będzie to dla mnie trening silnej woli. Czy rzeczywiście się to sprawdziło, o tym za chwilę.
 
Oczywiście całą kwestię przedyskutowałam na początku z dietetyczką Alicją Wałdoch, która uspokoiła mnie, że udzieli mi cennych wskazówek, dzięki czemu ta mała, jednodniowa rozpusta nie zawadzi na mojej diecie. Dostałam nawet przyzwolenie na zjedzenie kawałka tortu. Dietetyk poradziła, żeby wybierać lekkie produkty, sałatki bez majonezu, dania bez panierki i przesadnej ilości tłuszczu. „Nakładaj sobie porcje na talerz i unikaj dojadania prosto z bufetu, po zjedzeniu tej porcji. Między posiłkami staraj się zachować co najmniej godzinną przerwę. Przed posiłkiem wypij szklankę wody – wtedy na pewno mniej zjesz. No i tańcz, dzięki czemu spalisz część kalorii” – pobrzmiewały w mojej głowie jej ważne słowa.
W takich okolicznościach trudno sobie odmówić lampki wina czy drinka. - Najlepiej w ogóle nie sięgać po alkohol, ale jeśli już chcemy to najlepszym wyborem jest wino – sugeruje dietetyk. - Makroskładniki i mikroskładniki obecne w produkcie przerobu winogron, stanowią o jego atrakcyjności, walorach smakowych i odżywczych. W winie występują duże zawartości polifenoli, które jak okazało się w przebiegu wielu badań naukowych, mają dobroczynne właściwości dla zdrowia.  Na szczególną uwagę zasługuje pochodna stilbenu tj. resweratrol. Jest to fitoestrogen, któremu zawdzięcza się silne właściwości utleniające i chemioprewencyjne. Wykazano, iż działanie antyutleniające w czerwonym winie jest 17 krotnie wyższe niż w winie białym.  Prozdrowotne właściwości resweratrolu zawartego w winie są wielorakie. Dotyczą bardzo dużej gamy schorzeń i stanowią ogromne źródło korzyści, chorób minimalizowania skutków chorób cywilizacyjnych. Należy jednak wspomnieć, iż resweratrol obecny w czerwonym winie działa prewencyjnie tylko wówczas, gdy spożywany jest regularnie i w małych ilościach. Działanie resweratrolu warunkowane jest występowaniem alkoholu, a nadużywanie napojów alkoholowych daje przeciwne do zamierzonych skutków reakcje. Poza tym alkohol jest kaloryczny – tłumaczy dietetyczka, Alicja Wałdoch.

1 2
REKOMENDACJA
2016-05-12 18:16:53
~Anita

Osobiście bardzo polecam stosowanie suplementów diety. Ja używam suplementów firmy Olimp i przynoszą mi mega rezultaty. Zaczęłam od Define it Lady - spalacza tłuszczu. Gdy zobaczyłam jak efektywnie przyspiesza spalanie mojego brzucha, uwierzyłam w niesamowitą jakość produktów z linii Queen Fit i zakupiłam również inne wspomagające treningi suplementy. Polecam Każdej dziewczynie!

2016-05-12 18:15:47
~Anita

Osobiście bardzo polecam stosowanie suplementów diety. Ja używam suplementów firmy Olimp i przynoszą mi mega rezultaty. Zaczęłam od Define it Lady - spalacza tłuszczu. Gdy zobaczyłam jak efektywnie przyspiesza spalanie mojego brzucha, uwierzyłam w niesamowitą jakość produktów z linii Queen Fit i zakupiłam również inne wspomagające treningi suplementy. Polecam Każdej dziewczynie!

2015-09-09 14:26:53
~Zuzia

Według mnie aby podnieść efektywność redukcji, tym samym podwajając jej efekty Należy zainwestować w suplement diety. Od siebie mogę polecić ten oto link [ http://bit.ly/SzybkoSchudnij ]znajdziesz tam suplement, który pomógł mi efektywniej zgubić tkankę tłuszczową a dodatkowo usuwa on szkodliwe toksyny z organizmu. Oparty jest na wyciągu z pestek Irvingia Gabonensis. Trzymam kciuki ;) Zuzia

2012-11-30 21:12:43
~schudnij

Hej. A ja wam powiem tak... kiedyś wstydzilem się swojego ciała bo miałem troszke kilogramów z dużo i kolega mi polecił pewną osobę chyba dietetyka i ta osoba ułożyła mi dietę i trening. Na początku myślałem ze to bedzie jakaś sciema itp. ale po 3,5 miesiącach pracy nad sobą schudłem 21kg! Odsłoniłem brzuch i widać tzw kaloryfer:) teraz się ni wstydzę swojego ciała i jestem z siebie dumny.Moja kobieta też zaczęła stosować podobny program i zgrabnie jej to idzie:) Mo

2012-11-28 14:16:44
~zdrowiodsrodka

http://www.zdrowiodsrodka.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.