wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Nocne podjadanie – kiedy staje się chorobą?

123RF
24.12.2012

W ciągu dnia nie odczuwasz głodu, a przed zaśnięciem łapie cię „wilczy apetyt” i nie potrafisz powstrzymać się przed zajrzeniem do lodówki? Być może cierpisz na syndrom nocnego jedzenia – dolegliwość, która dopada zarówno otyłych, jak i szczupłych. Czasem jest typowym zaburzeniem odżywania, ale bywa również problemem ze sfery psychicznej. Jak sobie z nim poradzić?

To dość tajemnicza dolegliwość, której medycyna nie potrafi jeszcze do końca wyjaśnić. Dotyczy jednak wielu ludzi – szacuje się, że nawet 5 proc. światowej populacji. W „grupie ryzyka” znajdują się przede wszystkim osoby z otyłością III stopnia (wartość indeksu masy ciała BMI przekracza 40). Jednak nie tylko nadwaga skłania do nocnego objadania się – ten problem potrafi dopaść również osoby szczupłe.
 
 
 
 
 
 
Łapczywe jedzenie

Co nas powinno zaniepokoić? Przede wszystkim nietypowe sygnały wysyłane przez organizm. W ciągu dnia nie czujemy głodu, zjadamy skromne śniadanie i niewielki obiad, natomiast „wilczy apetyt” dopada nas wieczorem, zwykle ok. 19-20. Po tej godzinie potrafimy wchłonąć przynajmniej połowę dziennej racji żywnościowej. Łaknienie jest trudne do pohamowania, a jedzenie spożywane bardzo gwałtownie, jakbyśmy obawiali się, że za chwilę go zabraknie.
 
Objawem syndromu nocnego jedzenia jest także bezsenność, szczególnie jeśli pojawia się co najmniej trzy razy w tygodniu.
 
Niektórzy ucztują w półśnie, nie kontrolując i nie potrafiąc powstrzymać tego procesu. Następnego dnia często nie pamiętają wydarzeń z poprzedniego wieczoru. To przejaw parasomnii, która może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia – podczas nieświadomego jedzenia łatwo się zadławić. Istnieje również ryzyko spożycia czegoś, czego w normalnych okolicznościach nie wzięlibyśmy do ust, niektórzy parasomniacy potrafią np. wyjadać resztki z kosza.
 
 
Życie z poczuciem winy
Trudno jednoznacznie wymienić przyczyny tych problemów. Zwykle składa się na nie kombinacja czynników genetycznych, biologicznych i emocjonalnych. Syndromowi na pewno sprzyjają schorzenia powodujące zaburzenia snu: obturacyjny bezdech senny, zespół niespokojnych nóg i objawy pojawiające się po odstawieniu używek (alkoholu, kawy) czy leków przeciwbólowych.
 
 
Nie ulega wątpliwości, że czynnikiem wywołującym nocne objadanie się jest także stres.
 
1 2
REKOMENDACJA
2015-08-02 10:56:42
~objadaczka

Długo myslałam, że to jest normalne, kiedy wracam z pracy ok 20 i zjadam co popadnie no bo w ciągu dnia nie miałam czasu. okazało sie jednak, że całkiem poważne zaburzenie i szczerze moge Wam polecić specjalistów z psychomedic.pl. bardzo mi pomogli, dzieku nim zrozumiałam gdzie leży problem i staram sie panowac nad tym.

2013-01-26 11:53:02
~arielka

dietek.pl- odchudza i nie męczy

2013-01-16 11:01:51
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

2013-01-11 22:18:08
~fit-arena

Na www.fit-arena.blogspot.com zamieszczam bazę artykułów o odchudzaniu, zdrowym odżywianiu, treningach i testach suplementów. Zapraszam i czekam na opinię.

2012-12-30 03:11:01
~ere

6 godzin snu i bez drzemek w ciagu dnia, to chyba dobre dla robotnika w chinach. 8-10 godzin snu na dobe to minimum. Sen to zdrowie

2012-12-29 23:38:30
~rogalucha

Najbardziej toksyczne są dla organizmu człowieka szczepienia. Około 20 szczepionek podaje się nam od urodzenia do 2 roku życia, dlatego dzieci tak często chorują " nie wiadomo dlaczego " pomimo ,że je opatulamy, chronimy głowy w czapeczkach itd. A w szczepionkach jest aceton-zmywacz do paznokci, fenol- balsamuje się nim zwłoki ludzkie, antybiotyki oraz metale cięzkie takie jak glin-aluminium oraz rtęć. Rodzisz zdrowe dziecko, szczepisz i potem masz chore i całe życie

2012-12-29 23:30:36
~rogalucha

Zbyt mało wychodzimy na słońce ,które jest naturalnym lekarstwem, mało się ruszamy, nie uprawiamy sportów, wcinamy toksyczne tłuszcze takie jak uszkodzone oleje, rakotwórcza jest margaryna, zabójcza mikrofalówka i kosmetyki łatwo wchłanialne z całą tablicą Mendelejewa. Poza tym nie ma już prawdziwego mleka od krowy ,która wypasa się na łące, jest mleko od krów ,które nigdy słońca nie widziały a nawet nie umieją przeżuwać, jemy zbyt dużo mięsa i bardzo mało owoców

2012-12-29 22:12:26
~anita

zapomnieli o ludziach latami pracującymi w nocy, jesteśmy bardzo przestawieni i dlatego nie jemy w dzień, tylko śpimy więc kiedy jeść?

2012-12-29 21:41:19
~spamkiler

TranceMan aka patrycja ! zasrany spamerze ! konto oryginalne zgłoszone do admina strony ! porzegnaj się z kasą zasrańcu pierdolony !!TranceMan aka patrycja ! zasrany spamerze ! konto oryginalne zgłoszone do admina strony ! porzegnaj się z kasą zasrańcu pierdolony !!TranceMan aka patrycja ! zasrany spamerze ! konto oryginalne zgłoszone do admina strony ! porzegnaj się z kasą zasrańcu pierdolony !TranceMan aka patrycja ! zasrany spamerze ! konto oryginalne zgłoszone do admina strony!

2012-12-29 21:40:19
~spamkiler

TranceMan aka patrycja ! zasrany spamerze ! konto oryginalne zgłoszone do admina strony ! porzegnaj się z kasą zasrańcu pierdolony !!TranceMan aka patrycja ! zasrany spamerze ! konto oryginalne zgłoszone do admina strony ! porzegnaj się z kasą zasrańcu pierdolony !!TranceMan aka patrycja ! zasrany spamerze ! konto oryginalne zgłoszone do admina strony ! porzegnaj się z kasą zasrańcu pierdolony !!TranceMan aka patrycja ! zasrany spamerze ! konto oryginalne zgłoszone do admina strony

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.