wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

ABC odchudzania

Odchudzanie ze wspomaganiem

123RF
25.02.2013
Któż z nas nie chciałby zrzucić paru zbędnych kilogramów? Najlepiej bez żadnego wysiłku. Ot, po prostu, zażyć jakiś środek odchudzający, który zrobi to za nas. Niestety, tak dobrze jeszcze nie ma, chociaż na rynku dostępnych jest już wiele suplementów wspomagających odchudzanie. 
 
I chociaż reklamy zapewniają o wręcz cudownych właściwościach każdego z nich, pamiętajmy, że nie zastąpią one odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. 
 
Podstawową przyczyną nadwagi i otyłości jest dodatni bilans kaloryczny, najczęściej będący efektem spożywania większej ilości pokarmu, niż w rzeczywistości potrzebuje nasz organizm. Czasem winę ponosi też słaby metabolizm, wynikający z predyspozycji genetycznych, przebytych chorób lub braku ruchu. I właśnie jako „lekarstwo” na te problemy powstały wszelkiego rodzaju suplementy diety, które mają nam pomóc w odchudzaniu.
 
Zahamować łaknienie
Pierwszym rodzajem suplementów diety są środki powstrzymujące łaknienie. Prym wiedzie tu chrom, zalecany wszystkim osobom z nadwagą, podwyższonym poziomem cholesterolu lub cukrzycą. Chrom nie jest – jak próbują nam wmawiać producenci takich preparatów – środkiem na odchudzanie. Ogranicza jedynie odkładanie tłuszczów w organizmie, pośrednio zapobiegając otyłości. Efekt działania chromu zależy jednak od indywidualnych predyspozycji. Jedni odczują wyraźnie zmniejszenie apetytu np. na słodycze, inni wciąż będą mieli problem z nadmiernym apetytem.
 
Spalacze tłuszczu
Duża część suplementów diety ma za zadanie wspomóc nasz organizm w szybkim spalaniu tłuszczu. Najpopularniejsze z nich to termogeniki, których działanie polega na produkcji energii termicznej z tkanki tłuszczowej organizmu (zjawisko to nazywane jest termogenezą). Zażywanie termogeników skutkuje zwiększeniem metabolizmu i wyraźnym przyspieszeniem spalania tkanki tłuszczowej (zwłaszcza jeśli równolegle jesteśmy aktywni fizycznie). Naturalnymi termogenikami są m.in.: kofeina, guarana, zielona herbata oraz niektóre z ostrych przypraw (papryka, pieprz, imbir). Wśród sztucznych suplementów zawierających termogeniki najpopularniejsze są fat burnery, czyli „spalające tłuszcz” preparaty, które - zwłaszcza w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną - potrafią dość szybko przynieść widoczne efekty redukcji tłuszczu w organizmie. 
 
L-karnityna
Nieco słabsze działanie ma L-karnityna, która nie jest typowym „spalaczem tłuszczu”  lecz „aktywatorem metabolizmu”. Jako środek o delikatniejszym działaniu polecany jest zwłaszcza kobietom, np. podczas aerobiku lub ćwiczeń na siłowni. W przeciwieństwie do fat burnerów, L-karnityna nie przyniesie jednak żadnych efektów, jeśli wraz z jej stosowanie nie będziemy uprawiać jakichkolwiek ćwiczeń.

Wypełniacze
Najbardziej bezpiecznym i przez to najpowszechniejszym składnikiem wszelkiego rodzaju środków odchudzających jest błonnik. I chociaż nie ma on większej wartości odżywczej, spełnia bardzo ważną rolę w naszym metabolizmie. Produkty bogate w błonnik (m.in. owoce i warzywa, nasiona strączkowe oraz produkty zbożowe) szybko pęcznieją w żołądku, wywołując uczucie sytości. Ponadto rozpuszczalne frakcje błonnika osadzają się na ścianach górnego odcinka przewodu pokarmowego skutecznie spowalniając wchłanianie szkodliwych tłuszczów i węglowodanów. W tym samym czasie nierozpuszczalne frakcje błonnika wędrują przez cały układ pokarmowy oczyszczając go z zalegających resztek.
 
Olej kokosowy
Mało wciąż znanym, a bardzo skutecznym i co najważniejsze naturalnym środkiem wspomagającym odchudzanie jest olej kokosowy. Jest to chyba jedyny tłuszcz, który nie tylko nie powoduje tycia, lecz wręcz przeciwnie – pobudza przemianę materii. Udowodniono, że zastąpienie innych stosowanych w kuchni tłuszczów olejem kokosowym może zaowocować spadkiem wagi nawet do 2 kg miesięcznie! Ze względu na swoją stałą postać olej kokosowy może zastąpić również masło i margarynę, przez co bywa też nazywany masłem kokosowym.
 
Niezależnie od tego, jaki suplement diety wybierzemy, warto pamiętać, nie są one żadną cudowną tabletką na smukłą sylwetkę. Gdyby taka istniała, wszyscy bylibyśmy piękni i szczupli. Tymczasem nic, nawet najmocniejszy „spalacz tłuszczu”, nie zastąpi regularnych ćwiczeń i właściwej diety.
 

ank/ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2013-04-28 07:03:05
~ulrika

zero tabletek, sukces murowany- DIETEK.PL

2013-04-26 14:25:54
~makson

Również odchudzałam się ze wspomagaczem, były to tabletki foreverslim i w zasadzie to była jedyna metoda, która w perspektywie dłuższego czasu, rzeczywiście zaczęła mi przynosić fajne efekty. 2 kg tygodniowo i w sumie 14 straconych, to efekt o którym już nawet na poważnie nie myślałam, ale się udało. W tym roku w końcu pokażę się na plaży!

2013-03-28 15:43:28
~Maria

nie trzeba sportu, wysiłk. fiz. żeby schudnąć. tylko trwa to dłużej. dietetyk ze Skoczowa na str.int. wydawnicwtorodzina. polecam, bo nie mogłam dopadła mnie astma alergiczna. leczenie dietą astmy, a przy okazji utrata wagi ciała. b. dobre odżywianie dla chorych na całe życie ale nie zaszkodzi i tym zdrowym. polecam.

2013-03-23 09:04:05
~Michał

Błonnik w Postaci łupiny babki jajowatej, Rewelacja, Nopalina, Jagody Acai, Goji, soki z rzepy, karczocha w atrakcyjnych cenach kupuje w sklepie internetowym Swojska Piwniczka

2013-03-19 08:55:56
~Ania_18kg_mniej:)

Błonnik, błonnik i jeszcze raz błonnik. TO jest najistotniejsza kwestia przy odchudzaniu. Spożywasz dużo błonnika = gubisz kilogramy. Polecam jedyny słuszny błonnik, który sama łykałam. Nopalin http://vitero.pl/pl/p/Nopalin-blonn ik-200-tabl./219 Ma 200 tabletek, a więc wystarcza na naprawdę długo. Co więcej, jest naturalny, DZIAŁA (uwierzcie - brałam różne możliwe, ale ten jest najlepszy), ma wiele odżywczych składników, więc nie tylko oczyszcza i usuwa masy kałowe itp.

2013-03-01 11:47:12
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

2013-02-26 08:33:26
~AS

RZAD NAS ODCHUDZA DZIEN PO DNIU

2013-02-26 08:25:46
~jimy

Co sądzicie o palaczach tłuszczu ? Oprócz tego zredukowałem kalorie w swoim jadłospisie dodatkowo 3 razy siłownia oraz 2 razy bieganie ok 40 min

2013-02-26 08:22:20
~jocan

Bez sensu jest hamować łaknienie. Biorąc całe życie specyfiki hamujące łaknienie (lub spalacze tłuszczu) skazujemy się na niepewną przyszłość. Klucz do sukcesu to zmiana nawyków żywieniowych (jakość i ilość posiłków), a do tego aktywność fizyczna, ale broń boże hamowanie naturalnych procesów fizjologicznych. Na samej zmianie nawyków żywieniowych można bardzo ładnie zejść z wagi i zbudować sylwetkę fitness.

2013-02-26 08:10:25
~ewa

dla zdrowia i odchudzania polecam sostevię

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.