wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Ile waży mężczyzna?

123RF
09.04.2013

Większość kobiet krytycznie podchodzi do swoich sylwetek. Natomiast mężczyźni zdają się nie być świadomi, że ważą za dużo, jak ujawnia ankieta przeprowadzona przez The Guardian. Percepcja wagi często jest błędna i zupełnie inaczej objawia się to u kobiet niż u mężczyzn, sugerują autorzy.

The Guardian rozpoczął w ubiegłym miesiącu interaktywną ankietę online, w której internauci oceniali swoją wagę według 5 kategorii: zbyt mała, waga idealna, nadwaga, kliniczna otyłość, chorobliwa otyłość.

Następnie uczestnicy musieli się zważyć i zmierzyć, aby obliczyć swój wskaźnik BMI.

Na 300 000 uczestników, ok. 65 proc.  oceniło poprawnie swoją wagę. Ale autorzy ankiety podkreślają, że istnieje bardzo wyraźna różnica między płciami: kobiety są bardzo krytyczne odnośnie swojej wagi, a mężczyźni bezczelnie odejmują sobie kilka kilogramów.Blisko 1 mężczyzna na 4 (23 proc.) ocenił swoją wagę poniżej wagi rzeczywistej, np. umieszczając się w kategorii wagi idealnej, podczas gdy jego BMI sięgało nadwagi. Natomiast ponad 27 proc.  kobiet zupełnie niepotrzebnie dodało sobie kilka kilogramów.

The Guardian ocenia, że rezultaty te sugerują, iż miliony mężczyzn mogą nawet nie wiedzieć, że mają nadwagę. Zamykają więc oczy na zagrożenia z tym związane. Są to bardzo niepokojące dane, biorąc pod uwagę rosnący problem otyłości i nadwagi.

Jak uważa Thibaut de Saint-Pol, socjolog francuski, różnice w postrzeganiu wagi można wyjaśnić przede wszystkim presją społeczną. Kobiety widzą się jako grube i brzydkie, ponieważ szczupłość jest kojarzona z kobiecym pięknem.

Wygląd jest ekstremalnie ważny dla kobiet, a bycie szczupłą stanowi nawet rodzaj nieformalnego dyplomu na rynku pracy. Pośród kryteriów piękna, waga jest cechą ciała, którą możemy modyfikować, a więc jesteśmy za nią odpowiedzialni. Jeżeli jesteś gruba, to twoja wina.

Natomiast w przypadku mężczyzn nadwaga to atut, postrzegany jako siła. Wzrost liczy się bardziej niż szczupłość. Jedynie otyłość u mężczyzn jest widziana równie źle, co otyłość u kobiet. Dodajmy jeszcze, że otyłe kobiety doznają większej dyskryminacji niż otyli mężczyźni.

sciencenews.pl

REKOMENDACJA
2013-04-12 13:09:11
~metamorfoza ciala

Przeszedlem metamorfozę swojego ciała. Miałem lekki brzuszek i mialem cel zrobić na nim ładną kratkę. W necie znalazłem adres: dietatrening@wp.pl Powiedzialem im co mnie boli, a oni ułożyli mi rozpiske diety i ćwiczeń. Minęło 4 miesiące a ja wyglądam całkiem inaczej! Nigdy bym nie powiedział, że to osiągne w tak krótkim czasie. Brzuch mam piękny:) a dodam że nawet go nie ćwiczyłem he

2013-04-12 12:52:52
~Ona

Wiesz dlaczego tak wiele diet kończy się klęską? Bo do odchudzania podchodzimy źle. Tymczasem wystarczy wprowadzić kilka niewielkich zmian w codziennych nawykach, by proces utraty kilogramów nie był tak trudny. >http://mania-odchudzania.blogsp ot.com/2013/02/jak-uatwic-sobie-odc hudzanie.html

2013-04-12 11:56:41
~ola

Odchudzanie często kojarzy nam się z głodem, rozdrażnieniem, zmęczeniem i złym samopoczuciem a tymczasem okres redukcji wagi to cudowny czas ( idealnafigura.com/konsultacje ) jesteśmy syci, mamy energię na codzienne wyzwania, wysypiamy się, nasz układ pokarmowy odżywa no i przede wszystkim waga spada a sylwetka się formuje.

2013-04-12 11:54:05
~sdfsdf

BMI w pełni nie odzwierciedla prawidłowej wagi.

2013-04-12 11:53:23
~MOrss

Odchudziłem się 22 kg a przy tym nabralem umięśnienia. Moje cialo zmieniło sie o 180stopni. W pasie zgubiłem ze 20 cm jak nie lepiej. Dziewczyny odchudzajcie się latem będzie na czym oko zawiesic;) Kontakt dla zainteresowanych: dietatrening@wp.pl Nie wyglądajmy jak morsy :)

2013-04-12 11:43:57
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

2013-04-12 11:15:02
~Roman

17 kg w trzy miesiące. Jestem piwoszem i nawet nie rezygnując z tego napoju w trzy miesiące pozbyłem się tego balastu. Do dziś wagę utrzymuje na stałym poziomie, jem jak i podczas diety ulubione dania pobudza metabolizm nawet przy siedzącym trybie pracy tak jak mój. Zadziałało i dziś jestem w świetnej formie czego i wam życzę. Polecam (idealnafigura.com/zwagi

2013-04-12 11:02:20
~http://fitheretyk.tumblr.com/

Żeby się nie zapuścić trzeba trenować. Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich trenuj jak ja.

2013-04-12 10:55:42
~Zuza

Znajomi którzy nie widzieli mnie 2-3 miesiące mówią mi , że mnie nie poznali i że wyglądam jak wieszak hehe myślę że to przez zazdrość że z pulchnej kobiety stałam sie szczuplutką dziewczynką:) Pomogła mi osoba ze strony i tu nie mogę wstawić linka ale podam meila : dietatrening@wp.pl Mi się udalo:)

2013-04-12 10:39:52
~Seba

Doniec, czytelnik - to jest dokładnie samo sedno sprawy... najgorzej jak zwyczajni ludzie biorą się do takich badań a potem zwyczajni to czytają.... BMI to nie wszystko, waga mięśni robi swoje, prosty przykład - według BMI Pudzian to tłuścioch do kwadratu, a w rzeczywistości to same mięśnie. Zatem drogie zapędzone Panie poczytajcie sobie najpierw trochę a potem zastanówcie się czy warto nas obrażać leniwymi ćwokami...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.