wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Cierpi na nią co szóste dziecko w Polsce

Daily Mail
06.08.2013

Problemy z krążeniem, bezdech i cukrzyca to tylko kilka przykładów schorzeń, których przyczyną może być otyłość. W naszym kraju problem z nadwagą ma prawie 16 proc. dzieci. To oznacza, że co szósty młody Polak powinien chudnąć pod opieką lekarza lub dietetyka.

 

Polska w tym przepadku nie jest krajem odosobnionym.  Polska Agencja Prasowa podała, że według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa na świecie jest 1,4 miliarda osób z nadwagą i 500 milionów otyłych. W Wielkiej Brytanii natomiast przeprowadzono badania, z których wynika, że wśród dzieci z podstawówki są osoby, które ważą sporo ponad 100 kilogramów.  

 

W  brytyjskich szkołach podstawowych znaleziono siedmioro takich młodych osób. Ich „rozmiary” szokują! 11-letni chłopiec, który ma nieco ponad 120 cm wzrostu i waży ok. 150 kilogramów czy jego  bardziej otyła 10-letnia koleżanka, która waży 152 kilogramy, to przykład tego, co może się stać, kiedy pozwala się dziecku jeść co popadnie z nadzieją, że „kiedyś przecież schudnie”.  Niestety, ta nadwaga wcale nie wynika z innych schorzeń, które mogą ją potęgować. Problem więc jest bardzo poważny.  

 

Choć są to przykłady ekstremalne, otyłości nie wolno lekceważyć zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii. Angielscy lekarze wręcz alarmują: nadmiar tkanki tłuszczowej to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny i to bardzo poważny. Otyłe dzieci mogą cierpieć na wiele dolegliwości, które wraz z wiekiem będą narastać. Bezdech, nadciśnienie tętnicze, znacznie podwyższony poziom cholesterolu i cukrzyca to tylko przykłady, które mogą spowodować kolejne choroby.  

                

W Wielkiej Brytanii lekarze martwią się szczególnie o dzieci. Ich zdaniem co dziesiąte dziecko jest otyłe, kiedy zaczyna szkołę podstawową, a kończy ją z nadwagą już co piąte. Problem nadmiernej wagi wzrasta zatem o 10 proc. w ciągu kilku lat. Jeśli rodzice i same dzieci nie zaczną nad tym pracować, Anglia może doczekać się pokolenia, które znacznie zaniży statystyczną długość życia. W Polsce również możemy mówić o epidemii zwanej otyłością, a dodatkową przeszkodą w jej zwalczaniu jest fakt, że mało kto w mniejszej lub większej nadwadze  u dziecka dostrzega problem.

 

Badacze z Uniwersytetu Brighama Younga przyczyn nadwagi doszukują się jeszcze w czasach niemowlęcych dziecka.  Karmione butelką są uczone złych nawyków np. jedzenia tuż przed snem. Dzieci karmione piersią same regulują ilość dostarczanego pokarmu i tym samym są mniej narażone na tzw. ciągłe dokarmianie przez rodziców.

 

 Nadmiar tkanki tłuszczowej to przede wszystkim problem zdrowotny. Należy jednak podkreślić, że może on mieć wpływ na ogólne samopoczucie dziecka, a co za tym idzie na jego psychikę.

 

W każdym kraju osoby z nadwagą, nawet te najmłodsze, muszą dzielnie stawiać czoła niesmacznym żartom, zjadliwej krytyce czy co gorsza, wulgarnym obelgom. Lekarze podkreślają, że dzieci i młodzież i tak mają  w szkole za ciężko. Dobra opinia wśród rówieśników jest teraz najważniejsza, a otyłość wcale jej nie sprzyja. Ponadto amerykańscy naukowcy dowiedli, że osoby wyśmiewane za nadwagę mają zdecydowanie większe predyspozycje do otyłości.

 

Choć czasem dorośli udają, że problem nie istnieje, a kilka zbędnych kilogramów u ich dzieci to tylko etap przejściowy, powinni  zacząć kontrolować wagę własnych pociech. Przykład dziewczynki ważącej ponad 150 kilogramów wydaje się być ekstremum. Kiedy jednak wyobrazisz sobie, że gdyby dorosła kobieta o przeciętnym wzroście ważyła połowę mniej, a i tak miałaby nadwagę, zrozumiesz, że taka sytuacja jest powodem do obaw.

 

lła/ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2015-01-28 20:59:08
~jacek

Osoby otyłe od dzieciństwa, żyją średnio 53 lata… Nasze pokolenie jest prawdopodobnie pierwszym pokoleniem w którym rodzice będą przeżywać swoje dzieci ze względu na choroby, alergie i nowotwory. Za 87 % chorób jesteśmy odpowiedzialni my sami, nie robimy nic dopóki nie pojawią się problemy zdrowotne, więc czas to zmienić ( http://klubdiety.pl/wyniki-diety )

2014-11-10 15:19:05
~pati

W Polsce co 5 dziecko ma nadwagę! Nadwaga wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi :choroby serca, cukrzyca, miażdżyca, zawały itd. Rodzice sobie sprawy z tego nie zdają a potem jest już za późno! Dziecku przeważnie dają niezdrowe, tłuste jedzenie: fast foody, chipsy, cola,pączki. Zamiast więcej owoców i warzyw. Owszem nie wolno głodzić ale dawać zdrowe jedzenie a nie puste kalorie! Pomóż twojemu dziecku z naszą pomocą idealnafigura.com/gberes

2014-01-31 21:12:48
~olka

Dzisiejsze odżywianie straciło równowagę, nasza cywilizacja jest dowodem tracenia równowagi biologicznej dla człowieka, przemysł spożywczy produkuje dużo pożywienia długoterminowego, lecz nikomu nie zależy na naszym zdrowiu. Braki są potężne, jedzenie jest talerzowe, nie jest takie jakie być powinno. Nie tak to wymyśliła natura, dlatego świat tyje (klubdiety.pl ) to czego nam dziś zabrakło aby odzyskać zdrową wagę.

2013-08-14 20:36:32
~obserwatorka

Wszysto przez bezstresowe wychowanie i to, że nie wypada powiedzieć rodzicowi i dziecku podobnemu do rodzica, że "Spasłeś się jak wieprzek" tylko mówi się "Jesteś troszkę puszysty misiaczku". A oni razem jak gdyby nigdy nic fryty na starym oleju i chipsy, pizze i bułeczki z mięskiem i sosikiem polewanym. I jeszcze załatwiane zwolnienia z wf bo się ledwo "młodzież" przemieszcza ;) Gratulacje dla babć i rodziców karmiących dzieciakisłoiczkowymi d

2013-08-08 18:14:35
~kala S

W sanatorium w Ciechocinku leczą na NFZ otyłość u dzieci. Sama byłam bardzo grubym dzieckiem, ale nikomu nie przyszło do głowy, żeby to jakoś leczyć. Dopiero jako dorosła poradziłam sobie z tym, ale dzieciństwo i lata dziewczęce zmarnowały się...;(

2013-08-08 15:46:56
~biedna baba

grube dzieci to biednych rodzin gdzie wpycha sie wszelkiego rodzaju kluchy,pyry, smalec z pajdom chleba.

2013-08-08 15:39:39
~olek

Dzisiaj niema zdrowej zywnosci jaka mielismy przed przystapieniem do UE ktura zalala nas chemia i fasfudami.Unia zniszczyla nam kulture,zdrowie i bespieczenstwo na przyszlosc a dala nam raka,otylosc i brak dostepu do lekaza.

2013-08-06 17:52:15
~olKA

zamiast cukru polecam zdrową i dietetyczną sostevię

2013-08-06 17:42:40
~Leser

A co na to opieka społeczna? Przecież to krzywdzenie dzieci!!! Czy w Polsce panuje zwyczaj zabierania dzieci tylko biednym ludziom?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.