wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Chirurgiczne leczenie otyłości w Polsce

123RF
14.08.2013
Światowa Organizacja Zdrowia od dawna alarmuje, że ponad 70 procent wszelkich chorób związanych jest z nieodpowiednim odżywianiem, a zwłaszcza z otyłością. Każdego dnia około 250 Polaków umiera na zawał. W ciągu najbliższej godziny od przeczytania tego artykułu 12 osób dozna udaru mózgu. W sumie na nadciśnienie tętnicze cierpi w naszym kraju około 10 milionów ludzi, cukrzycę ma 2 miliony. 
 
Specjaliści alarmują, że prawidłową wagę ciała ma jedynie co trzeci Polak. Ponad 8 milionów rodaków jest otyłych, z czego duża część skrajnie. Czy pomóc mogą im operacje bariatryczne, w USA uważane za jedyne metody, które dają korzystny i długotrwały efekt leczenia otyłości? Ile kosztuje taki zabieg w Polsce i kto się do niego kwalifikuje?
 
Najskuteczniejszą formą redukcji wagi ciała jest odpowiednio zbilansowana dieta, połączona z dawką wysiłku fizycznego. Na taką kurację mogą sobie pozwolić jedynie osoby z nadwagą. W przypadku otyłości konieczne są specjalistyczne programy odchudzające, prowadzone pod okiem specjalisty. 
 
Dla osób ze znaczną nadwagą, nawet najbardziej radykalne diety mogą okazać się mało skuteczne. Trudno również mówić o aktywności fizycznej u ludzi, których organizm jest przeciążony przez dziesiątki zbędnych kilogramów. Ratunkiem dla nich są operacje bariatryczne, czyli leczenie otyłości przy pomocy chirurgicznego skalpela.
 
Jak wygląda taka operacja?
Pomysł chirurgicznej ingerencji w celu zmniejszenia wagi ciała, narodził się w połowie XX wieku. Na przełomie kolejnych dziesięcioleci medycyna regularnie rozwijała tę dziedzinę chirurgii. Doskonalono techniki i wprowadzono nowe rozwiązania. Początkowo skupiano się na skracaniu odcinka jelit. Jednak rozliczne, groźne dla zdrowia skutki uboczne takich zabiegów spowodowały, że pomysł zarzucono. W latach 60-tych ubiegłego wieku zwrócono się ku gastroplastyce, która polega głównie na zmniejszeniu wielkości żołądka.
 
Obecnie stosuje się różne metody chirurgicznej ingerencji, których celem jest wyłączenie określonego fragmentu żołądka i jelit z procesu trawienia pokarmu. Powoduje to pojawienie się uczucia sytości po zjedzeniu znacznie mniejszej ilości pokarmu. 
 
Współczesna chirurgia bariatryczna zazwyczaj opiera się na zabiegach laparoskopowych. Narzędzia chirurgiczne, wyposażone w kamery, są wprowadzane do jamy brzusznej przez niewielkie otwory, a operację przeprowadza się, obserwując własną pracę na monitorze komputerowym. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia zakażeń i innych powikłań, związanych z otwieraniem przez chirurga jamy brzusznej.
 
W ciągu roku można stracić nawet kilkadziesiąt kilogramów
Każdy zabieg chirurgiczny, nawet laparoskopowy, stanowi ingerencję w organizm i niesie ze sobą pewne ryzyko. Bezpieczeństwo operacji bariatrycznych było przedmiotem wielu badań naukowych w różnych krajach. Eksperci z narodowych instytutów zdrowia stwierdzili na łamach prestiżowego "New England Journal of Medicine", że ryzyko związane z chirurgicznym zmniejszeniem otyłości nie jest większe od ryzyka związanego z usunięciem pęcherzyka żółciowego.
 
Jednocześnie korzyści, jakie niesie chirurgia bariatryczna są ogromne. Osoby z otyłością olbrzymią są 2 - 3 razy bardziej narażone na przedwczesny zgon, niż ich rówieśnicy z masą ciała mieszczącą się w normie. Zmniejszenie objętości żołądka sprawia, że w ciągu roku pacjent może pozbyć się nawet kilkudziesięciu kilogramów tłuszczu. 
 
Znaczny spadek masy ciała powoduje, że 80 procent pacjentów dotkniętych cukrzycą typu II zaczyna odczuwać zanikanie symptomów choroby.
 
Na Uniwersytecie w Mediolanie przeanalizowano historię pacjentów, którzy poddani byli różnym zabiegom bariatrycznym. Okazało się, że w ciągu ośmiu lat ryzyko śmierci wśród osób chorobliwie otyłych zmniejszyło się o połowę. Jeszcze bardziej zaskakujące wyniki szwedzkich badań przytoczył „American Journal of Medicine”. Wynika z nich, że kobiety, które przestały być chorobliwie otyłe, o 42 procent rzadziej chorowały na różne nowotwory, niż pacjentki, których nie poddano operacjom bariatrycznym.
 
1 2
REKOMENDACJA
2019-01-11 17:34:43
~Marlena

Długo zastanawiałam sie nad tym jaki środek wspomagający odchudzanie wybrać.Zdecudowałam się na Slimunox i okazało się to strzałem w dziesiątke

2018-04-11 17:43:39
~Kasia

Dobrym sposobem na odchudzanie miało być połączenie diety z niskim poziomem węglowodanów prostych, delikatni ujemnym bilansem kalorycznym i Calominalu w suplementacji. Ostatni element - Calominal - zawiódł na całej linii. Nie dość, że nie widziałam efektów to skutki uboczne sprawiły, że musiałam go odstawić.

2018-04-08 18:14:02
~Dosia

Chyba nie ma osoby która stosowała Slimunox i nie była by z niego zadowolona.Oprócz tego że pomógł mi to jeszcze paru innym dziewczyna i wszystkie jesteśmy zadowolone i co najważniejsze zadowolone z nowego wyglądu.

2017-07-25 12:50:15
~Wasia

Ja już myślałam że nie pomoże mi żadna dieta,głodówka a tym bardziej jakiś suplement diety.Foreverslim dostałam od koleżanki więc nie miałam nic do stracenia i zaczęłam go brać.Teraz mogę jedynie stwierdzić że byłam bardzo głupia że nie zdecydowałam się prędzej go zastosować.Chudnę i to jest najważniejsze.Dopiero zamówiłam następne dwa opakowania.

2016-08-25 18:21:39
~pigwa

Ja akurat stosowałam foreverslim i jestem bardzo zadowolona z efektów, więc uważam, ze suplementy stosowane odpowiednio i odpowiednio dobrane są jak najbardziej wskazane

2014-11-10 16:01:30
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

2014-01-02 13:06:25
~bedzia

Dlaczego ciągle się odchudzamy……. a co gorsza waga powraca po skończonej diecie. Wiele diet pozbawionych jest wartości odżywczych przez co tracimy najważniejsze, nasze zdrowie. Jeżeli mogę się podzielić moimi doświadczeniami to powiem jedno, odchudzajmy się w zgodzie z naturą ( klubdiety.pl), w diecie zachowana musi być równowaga, musimy spożywać niskokaloryczne posiłki ale pełnowartościowe.

2013-11-11 23:38:10
~ania

Na owitaminach.pl czytałam że na otyłość pomagają również lekarze od medycyny estetycznej, może warto najpierw udać się do nich.

2013-10-28 20:45:01
~julka

Zabrakło nam niestety tego co być powinno w pożywieniu, sama chemia, pestycydy, barwniki itd., można by wymieniać w nieskończoność.... zabrakło dziś czegoś, czego nie ma już od blisko 100 lat dlatego tyjemy lub mamy niedowagę chorujemy, brak nam energii a nasza kondycja jest w fatalnym stanie. Zadbajmy o swoje zdrowie bo mamy je tylko jedno ( idealnafigura.com/konsultacje ), zredukowałam wagę, zmieniłam sylwetkę a przede wszystkim czuję się znakomicie, mam niesa

2013-10-11 12:12:56
~instytut_webs_com

Stop! Zanim dasz się pokroić, daj sobie szansę! Otyłość to choroba i dieta normalizująca stan organizmu może ją pokonać. Nie głodzenie, ale prawdziwe jedzenia, już na zawsze! Leczenie otyłości u nas to po prostu ratunek dla Ciebie!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.