wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Dieta pełnowartościowa

mat. prasowe
16.09.2013

Dietetycy radzą: Zdrowa dieta to 5 odpowiednio zbilansowanych posiłków dziennie. Każdy z posiłków powinien zawierać porcję składników odżywczych, niezbędnych do funkcjonowania naszego ciała. Niektóre z popularnych diet zalecają ograniczanie lub całkowite wyeliminowanie niektórych składników z jadłospisu, np. tłuszczu, białka lub węglowodanów. Czy słusznie?


Węglowodany
Węglowodany, inaczej cukry, są nam niezbędne w codziennej zbilansowanej diecie, gdyż są źródłem energii potrzebnej naszemu organizmowi do funkcjonowania. Odpowiadają również za wiele istotnych procesów życiowych, np. pracę mózgu.


Proste czy złożone?
Węglowodany możemy podzielić na proste i złożone. Węglowodany proste mają znikomą wartość odżywczą, a dużą kaloryczność. Na skutek obróbki tracą cenny błonnik, a także minerały i witaminy, są więc oczyszczone z substancji odżywczych. Cukry złożone natomiast są bogate w wartościowe dla naszego organizmu składniki, a ich spożycie jest wręcz wskazane.


Cukry proste znajdziemy między innymi w białym pieczywie, makaronach, ryżu, słodyczach, napojach gazowanych i wysoko przetworzonej żywności. Po spożyciu tych produktów we krwi gwałtownie wzrasta poziom insuliny, co znacznie obciąża trzustkę i może przyczyniać się do powstawania cukrzycy. Dieta obfita w węglowodany proste może również prowadzić do otyłości, chorób serca, a nawet nowotworów.


Węglowodany, które są nam niezbędne (złożone) możemy znaleźć w produktach zbożowych tj. pieczywie razowym, makaronie razowym, kaszy, brązowym ryżu i płatkach owsianych. Produkty te nie tylko będą źródłem cukrów złożonych, ale również witamin, minerałów, białka i błonnika. Dostarczanie ich do organizmu pozytywnie wpływa na gospodarkę energetyczną, natomiast unikanie może źle oddziaływać na kondycję naszego organizmu. Brak odpowiedniej dawki węglowodanów może powodować zmęczenie, ospałość, rozdrażnienie, a nawet problemy z koncentracją.


Co znaczy razowy?
To znaczy wyprodukowany poprzez jednorazowe grube zmielenie pełnego ziarna razem z łupinami.  Produkty razowe (chleb, makaron) zawierają witaminy, minerały, błonnik i wiele innych składników aktywnych. To właśnie łupiny są źródłem tych składników, dlatego produkty oczyszczone z łupin ( np.: biały chleb) są tak mało wartościowe. Z tych samych względów powinniśmy wybierać ryż brązowy, a nie biały. Produkty razowe mają również niższy indeks glikemiczy. To znaczy, że nie powodują gwałtownych skoków glukozy w organizmie, co w praktyce oznacza, że dają nam uczucie sytości na dłużej.

 

1 2 3
REKOMENDACJA
2015-04-17 17:48:00
~Annonimowy

Zdrowa dieta to 5 odpowiednio zbilansowanych posiłków dziennie. Każdy z posiłków powinien zawierać porcję składników odżywczych, niezbędnych do funkcjonowania naszego ciała. Ja mam to zagwarantowane dzięki kiełkom na Widełki:)

2015-01-25 14:11:54
~Trrusi

Zdrowa dieta to 5 odpowiednio zbilansowanych posiłków dziennie. Każdy z posiłków powinien zawierać porcję składników odżywczych, niezbędnych do funkcjonowania naszego ciała, moja dieta z Eat Zone dokładnie taka jest!

2014-11-17 22:23:51
~Beacia

Zdrowa dieta to 5 odpowiednio zbilansowanych posiłków dziennie. Każdy z posiłków powinien zawierać porcję składników odżywczych, niezbędnych do funkcjonowania naszego ciała. Moim zdaniem samemu ciężko realizować tę podstawową zasadę zdrowego żywienia...

2014-01-02 13:00:54
~bedzia

Odchudzam się odkąd pamiętam, zawsze waga powracała i czułam się zmęczona gdyż miałam niedobór substancji odżywczych, nie mówiąc o skutkach ubocznych diet pozbawionych witamin i minerałów. Szkoda, że tak późno trafiłam na zdrową i bezpieczną dietę ( klubdiety.pl ), wyobraźcie sobie że udało mi się w końcu schudnąć 14 kg, a zmiana sylwetki jest tak widoczna, że znajomi mi zazdroszczą . Dziś mogę powiedzieć, że już nigdy nie powrócę do poprzedniej wagi, od o

2013-11-11 23:36:18
~ania

Podobne życzy czytałam na owitaminach.pl czyli lepiej stawiać na zdrowe posiłki, a nie to z patelni.

2013-10-27 20:56:28
~julcia

Twoje dziecko, mąż, żona, dziewczyna czy chłopak wraca późno do domu i nie chce ci powiedzieć gdzie był? koniec z tym! dzięki tej stronie namierzysz telefon i dowiesz się gdzie aktualnie przebywa osoba której szukasz! epidem.pl/zcuox.html

2013-10-27 10:59:00
~julka

Zabrakło nam niestety tego co być powinno w pożywieniu, sama chemia, pestycydy, barwniki itd., można by wymieniać w nieskończoność.... zabrakło dziś czegoś, czego nie ma już od blisko 100 lat dlatego tyjemy lub mamy niedowagę chorujemy, brak nam energii a nasza kondycja jest w fatalnym stanie. Zadbajmy o swoje zdrowie bo mamy je tylko jedno ( idealnafigura.com/konsultacje ), zredukowałam wagę, zmieniłam sylwetkę a przede wszystkim czuję się znakomicie, mam niesa

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.