wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

ABC odchudzania

Diety białkowe szkodzą nerkom

123rf
23.01.2014

PAP

Przeprowadzone na szczurach doświadczenia dowodzą, że stosowanie diet wysokobiałkowych zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych i innych chorób nerek.

 

Autorami pracy, opublikowanej na łamach pisma „Nutricion Hospitalaria”, są naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie (Hiszpania).

Jak wyjaśnia kierująca badaniem dr Virginia A. Aparicio, diety bogate w białko, takie jak popularna na całym świecie dieta dr. Dukana, przyczyniają się do powstawania poważnych patologii nefrologicznych, np. kamicy nerkowej. Jest to spowodowane tym, że w organizmie osoby odchudzającej się w ten sposób znacząco spada poziom cytrynianów w moczu (naturalnego inhibitora krystalizacji soli wapnia) i obniża się pH moczu, natomiast wzrasta stężenie soli wapnia (pojawiających się w odpowiedzi na zakwaszenie wywołane nadmiarem białka).

 

Zespół dr Aparicio przeprowadził eksperyment z udziałem 20 szczurów laboratoryjnych rasy Wistar. Zwierzęta podzielono na dwie grupy, każda po 10 sztuk. Pierwszą grupę karmiono dietą wysokobiałkową, opartą na komercyjnych suplementach o zawartości białka na poziomie 45 proc. W drugiej grupie zastosowano dietę normalną, ze zwykłą ilością białka. Doświadczenie prowadzono przez okres 12 tygodni, co - jak tłumaczą naukowcy - jest odpowiednikiem 9 ludzkich lat.

 

Okazało się, że szczury na diecie bogatej w białko w czasie eksperymentu straciły do 10 proc. swojej początkowej wagi. Jednakże ich profil lipidowy nie poprawił się, natomiast znacząco (aż o 88 proc.) spadło stężenie cytrynianów w moczu zwierząt, a jego pH obniżyło się o 15 proc. U karmionych w ten sposób zwierząt zwiększyła się także masa nerek (o 22 proc.), obszar kłębuszków nerkowych wzrósł o 13 proc., a mezangium (element anatomiczny nerek otoczony przez sieć naczyń włosowatych) powiększyło się o 32 proc.

 

Jak tłumaczą autorzy pracy, uzyskane wyniki bardzo dobitnie podkreślają konieczność dokładniejszego przyjrzenia się dietom odchudzającym opartym na wysokim spożyciu białka, gdyż mogą być one poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Osoby odżywiające się w ten sposób powinny w szczególny sposób monitorować swój organizm i regularnie się badać.

 

Dr Aparicio podkreśla jednocześnie, że to, jak bardzo negatywny wpływ dieta Dukana (oraz inne tego typu) będzie mieć na nerki, zależy również od obecności innych składników pokarmowych w codziennym jadłospisie.

"Na przykład spożywanie dużych ilości owoców i warzyw zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych, prawdopodobnie z uwagi na dużą zawartość potasu i magnezu w tych pokarmach. Potas i magnez są bowiem znane z tego, że doskonale przywracają zaburzoną przez dietę wysokobiałkową równowagę kwasowo-zasadową organizmu” - dodaje.

gabi

REKOMENDACJA
2014-02-27 20:04:08
~bedzia

podstawa to nasza postawa, następnie musimy znaleźć produkty zdrowego odżywiania które przyczynią się do redukcji tkanki tłuszczowej ( klubdiety.pl ) zyskamy na zdrowiu, po za tym musimy kontrolować kalorie, no i być aktywnym, ponieważ niestety marginalną częścią społeczeństwa stał się brak aktywności fizycznej, chcieć to móc…..

2014-01-25 16:57:19
~Barbara

Proponuję poczytać książki o pieczywie, ja przeczytałam kilka książek 3 autorów. Dowiedziałam co tak naprawdę szkodzi zdrowiu i organizmowi, czyli produkty z mąki, a najbardziej pieczywo. jak nie jem pieczywa chudnę, gdy tylko zjadam bułeczkę dziennie lub pizze to tyje w "oczach". Picie dużych ilości wody między posiłkami poprawia trawienie, a także chudnięcie.

2014-01-25 16:47:12
~Beata

Dieta Dukana to najlepsza dieta, samo białko spożywa się w pierwszej fazie diety, czyli kilka dni potem tak naprawdę je się wszystko oprócz słodyczy i mąki, która jest szkodliwa po genetycznej modyfikacji. Zastosowałam 4 lata temu tą dietę, schudłam 10 kg. Od tamtej pory wiem co jeść, aby nie tyć i nie jest to tylko białko ale więcej warzyw. Nauczyła mnie ta dieta rozdzielności pokarmów co jest lżejsze dla organizmu, picia dużej ilości wody i eliminacji pieczywa, najgorsz

2014-01-25 10:32:06
~Justyna

Dziewuszki jeżeli chcecie się odchudzać i nie macie na siebie pomysłu polecam wpiszcie na faceboku dieta trening suplementacja. Tam macie garśc motywacji. Ja zamówiłam plan dietetyczno treningowy i schudłam uwaga... 40 kg !!! Polecam !!!

2014-01-25 09:19:33
~AFRODYTA

to dobry http://allegro.pl/plastry-odchudzaj ace-i3881625868.htmltowar

2014-01-25 09:18:32
~AFRODYTA

TO DOBRY TOWAR

2014-01-25 09:13:06
~AFRODYTA

KLIKNIJ W link WARTO !!!!! http://allegro.pl/plastry-odchudzaj ace-i3881625868.html

2014-01-25 09:12:02
~AFRODYTA

TO DOBRY PRODUKT http://allegro.pl/plastry-odchudzaj ace-i3881625868.html

2014-01-25 08:34:15
~dawna grubaska

cd. w 3 misiące 28 kilo, spektakularnie??

2014-01-25 08:32:40
~dawna grubaska

Dukan to dieta dla myślących, trzeba jak pisze poprzedniczka dobrze przeczytać o co chodzi, jak do siebie dopasować. Nie znalazłam innej bardziej efektownej diety.Spektakularne spadanie wagi, dieta1000 kal jest idealna dla każdego, ale nie każdy ma tyle cierpliwości by doczekać pierwszych efektów, ale działa i nie daje jojo. Dukan zakończony, również nie daje, ale też wymaga systematyczności i mądrości z naszej strony. Polecam ją bo schudłam 11kilo w 5 tygodni, w 3 miesiąc

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.