wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

ABC odchudzania

Jak kortyzol utrudnia nam odchudzanie?

123RF
29.05.2014

Przestrzegasz diety, regularnie ćwiczysz, starasz się żyć zdrowo, a mimo to nie chudniesz? Zastanów się, czy przypadkiem nie towarzyszy ci stres – jego nadmiar może utrudnić walkę z niechcianymi kilogramami. Winę ponosi kortyzol, nazywany hormonem stresu, który wywiera szeroki wpływ na metabolizm. Badania potwierdzają, że zestresowane osoby chudną bardzo wolno albo wcale.

 

– Kortyzol to hormon produkowany przez korę nadnerczy należący do grupy glikokortykoidów. Jest wydzielany przez cały czas, a jego stężenie jest zmienne w zależności od pory dnia czy nastroju. Jest on także, wraz z adrenaliną, jednym z najważniejszych hormonów będących odpowiedzią organizmu na stres zarówno fizyczny, jak i psychiczny – tłumaczy Ewa Kurowska, dietetyczka z Kliniki Leczenia Otyłości szpitala Medicover.

 

Jak ucieczka przed drapieżnikami

 

To dlatego kortyzol nazywany jest hormonem stresu. W chwilach zagrożenia czy nerwowych sytuacjach organizm zaczyna wytwarzać jego znaczne ilości.

 

– Jego działaniem, które może utrudniać odchudzanie lub wręcz powodować tycie, jest zwiększanie stężenia glukozy we krwi – mówi Ewa Kurowska. – W momencie pojawienia się stresu, kortyzol wraz z innymi hormonami (między innymi insuliną) mobilizuje tłuszcz i glukozę jako główne źródła energii, które planuje wykorzystać. Jednocześnie wycisza też apetyt i pracę przewodu pokarmowego, by ograniczyć zużywaną przez niego energię.

 

Stres dla naszego organizmu jest oznaką, że dzieje się coś złego i konieczna będzie fizyczna obrona lub ucieczka. Taką reakcję zawdzięczamy naszym genom, które w przeciwieństwie do otaczającej nas cywilizacji nie ewoluowały tak intensywnie i pamiętają czas, kiedy stres oznaczał na przykład ucieczkę przed drapieżnikami. W rzeczywistości jednak nie uciekamy – zazwyczaj denerwujemy się „na siedząco”, przez co przygotowana porcja energii nie jest fizycznie zużywana i musi zostać z powrotem „schowana” do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej.

 

Organizm się zabezpiecza

 

Kortyzol nie tylko mobilizuje organizm w sytuacji stresowej, ale i pomaga mu się zregenerować po jej ustąpieniu (oczywiście jeśli stres w ogóle ustępuje).

 

– Kiedy stres znika, poziom adrenaliny zmniejsza się, kortyzolu natomiast dalej pozostaje podwyższony. Ma to pomagać w odzyskaniu równowagi i regeneracji ciała po „wysiłku” stresowym. Odczuwamy wtedy na przykład wzmożony apetyt, który ma na celu skłonić nas do jedzenia i odnowy zapasów tłuszczu i glukozy, które niestety nie zostały wcale nadszarpnięte – zauważa Ewa Kurowska.

 

Dietetyczka tłumaczy, że kończy się to zwiększonym odkładaniem tkanki tłuszczowej wynikającym z „postresowego” apetytu oraz zabezpieczania się organizmu na wypadek kolejnej porcji nerwów, kiedy potrzebny będzie tłuszcz jako źródło energii.

 

Przewlekły nadmiar kortyzolu we krwi prowadzi do charakterystycznego przemieszczenia się pokładów tkanki tłuszczowej (otłuszczony kark, twarz księżycowata, otyłość brzuszna, chude kończyny), ścieńczenia skóry, powstania rozstępów o charakterystycznej różowej barwie, trądziku oraz insulinooporności – to wszystko stanowi obraz zespołu Cushinga.

 

Kortyzol może ponadto wpływać na funkcjonowanie tarczycy i wytwarzanych przez nią hormonów. Hormon nasila konwersję tyroksyny (T4) do nieaktywnej formy T3, a to jest kolejnym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na podjęte próby odchudzania.

1 2
REKOMENDACJA
2018-03-18 19:59:54
~Klara

Ja odchudzałam się ze wspomaganiem.Do diety dołączyłam tabletki Foreverslim.Te tabletki przyspieszyły moją przemianę materii chęć na odchudzanie była znacznie mniejsza.W sumie udało mi się schudnąć 10 kg.

2018-02-08 17:37:41
~Paulina

Moje zdanie jest takie że nie ma jednego specyfiku który by działał na wszystkich.Owszem ja również stosowałam Slimunox i udało mi się trwale schudnąć,Ale znam osoby które schudły bez wspomagania i takie które brały tabletki które pomogły im na krótko.

2018-02-03 14:26:39
~Dobrusia

Ja złego słowa nie powiem na Slimunox. W końcu pozbyłam się nadwagi. Nie aby było bardzo łatwo, ale liczy się końcowy sukces.

2018-02-02 00:53:10
~Agata

Żeby znaleźć skuteczny suplement trzeba dużo poczytać. Przekonałam się o tym kilka razy zaliczając wtopę, w tym najgorszą z Calominalem, którego kupiłam 3 opakowania a w połowie pierwszego przerwałam stosowanie ze względu na zaparcia

2017-12-28 15:57:22
~moji

To w końcu ze stresu się chudnie czy jednak tyje? Okazuje się, że to różnie bywa. Ja wpadłam na ten artykuł https://lepszytrener.pl/blog-trener a/czy-stres-powoduje-wzrost-wagi-ci ala Polecam poczytać :)

2017-09-30 16:44:05
~joasia

Ja jestem osobą której colosan ex pomógł schudnąc. Ale nie tylko jest to zasługa colosanexu ważna również była dieta i ćwiczenia.Cała kuracja trwała trzy miesiące i bardzo dobrymi efektami.

2017-07-25 12:37:23
~Patrycja

Myślałam, ze bez ćwiczeń na prawdę nie da sie schudnąć, a jednak z Foreverslimem, sama utrata przesadnej chęci na słodycze spowodowała spadek na wadze po tygodniu! Teraz mam zamiar dołączyć aerobik bo liczę na szybsze efekty

2017-07-20 20:08:26
~Wiśnia

Jak dla mnie jedyną rewelacją jeżeli chodzi o tabletki na odchudzanie to Foreverslim dzięki nim w końcu poczułam się szczupła. W 3 miesiące schudłam 12 kilogramów, teraz już jestem dłuższy czas po zakończeniu i nie mam żadnego efektu jajo, tak często występującego podczas korzystania z innych tego rodzaju produktów

2017-03-28 20:38:12
~Malwina

Ja już nigdy więcej nie chce wrócić do otyłości.Owszem kuracje z Slimunox skończyłam pełnym sukcesem.Ale to nie zwalnia mnie z tego abym teraz nie uwarzyła na to co jem,staram się utrzymać wagę w normie i na razie przychodzi mi to z łatwością.

2017-02-13 20:56:00
~Basia

Ze wszystkich tabletek jakie brałam Foreverslim okazał się najbardziej skuteczny.Wiele dziewczyn będąc na dietach nie schudły prawie wcale ale wspomagając się Foreverslimem dały radę.Więc to przemawia za tym aby brać te tabletki.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.