wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

ABC odchudzania

Jak kortyzol utrudnia nam odchudzanie?

123RF
29.05.2014

Przestrzegasz diety, regularnie ćwiczysz, starasz się żyć zdrowo, a mimo to nie chudniesz? Zastanów się, czy przypadkiem nie towarzyszy ci stres – jego nadmiar może utrudnić walkę z niechcianymi kilogramami. Winę ponosi kortyzol, nazywany hormonem stresu, który wywiera szeroki wpływ na metabolizm. Badania potwierdzają, że zestresowane osoby chudną bardzo wolno albo wcale.

 

– Kortyzol to hormon produkowany przez korę nadnerczy należący do grupy glikokortykoidów. Jest wydzielany przez cały czas, a jego stężenie jest zmienne w zależności od pory dnia czy nastroju. Jest on także, wraz z adrenaliną, jednym z najważniejszych hormonów będących odpowiedzią organizmu na stres zarówno fizyczny, jak i psychiczny – tłumaczy Ewa Kurowska, dietetyczka z Kliniki Leczenia Otyłości szpitala Medicover.

 

Jak ucieczka przed drapieżnikami

 

To dlatego kortyzol nazywany jest hormonem stresu. W chwilach zagrożenia czy nerwowych sytuacjach organizm zaczyna wytwarzać jego znaczne ilości.

 

– Jego działaniem, które może utrudniać odchudzanie lub wręcz powodować tycie, jest zwiększanie stężenia glukozy we krwi – mówi Ewa Kurowska. – W momencie pojawienia się stresu, kortyzol wraz z innymi hormonami (między innymi insuliną) mobilizuje tłuszcz i glukozę jako główne źródła energii, które planuje wykorzystać. Jednocześnie wycisza też apetyt i pracę przewodu pokarmowego, by ograniczyć zużywaną przez niego energię.

 

Stres dla naszego organizmu jest oznaką, że dzieje się coś złego i konieczna będzie fizyczna obrona lub ucieczka. Taką reakcję zawdzięczamy naszym genom, które w przeciwieństwie do otaczającej nas cywilizacji nie ewoluowały tak intensywnie i pamiętają czas, kiedy stres oznaczał na przykład ucieczkę przed drapieżnikami. W rzeczywistości jednak nie uciekamy – zazwyczaj denerwujemy się „na siedząco”, przez co przygotowana porcja energii nie jest fizycznie zużywana i musi zostać z powrotem „schowana” do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej.

 

Organizm się zabezpiecza

 

Kortyzol nie tylko mobilizuje organizm w sytuacji stresowej, ale i pomaga mu się zregenerować po jej ustąpieniu (oczywiście jeśli stres w ogóle ustępuje).

 

– Kiedy stres znika, poziom adrenaliny zmniejsza się, kortyzolu natomiast dalej pozostaje podwyższony. Ma to pomagać w odzyskaniu równowagi i regeneracji ciała po „wysiłku” stresowym. Odczuwamy wtedy na przykład wzmożony apetyt, który ma na celu skłonić nas do jedzenia i odnowy zapasów tłuszczu i glukozy, które niestety nie zostały wcale nadszarpnięte – zauważa Ewa Kurowska.

 

Dietetyczka tłumaczy, że kończy się to zwiększonym odkładaniem tkanki tłuszczowej wynikającym z „postresowego” apetytu oraz zabezpieczania się organizmu na wypadek kolejnej porcji nerwów, kiedy potrzebny będzie tłuszcz jako źródło energii.

 

Przewlekły nadmiar kortyzolu we krwi prowadzi do charakterystycznego przemieszczenia się pokładów tkanki tłuszczowej (otłuszczony kark, twarz księżycowata, otyłość brzuszna, chude kończyny), ścieńczenia skóry, powstania rozstępów o charakterystycznej różowej barwie, trądziku oraz insulinooporności – to wszystko stanowi obraz zespołu Cushinga.

 

Kortyzol może ponadto wpływać na funkcjonowanie tarczycy i wytwarzanych przez nią hormonów. Hormon nasila konwersję tyroksyny (T4) do nieaktywnej formy T3, a to jest kolejnym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na podjęte próby odchudzania.

1 2
REKOMENDACJA
2017-07-25 12:37:23
~Patrycja

Myślałam, ze bez ćwiczeń na prawdę nie da sie schudnąć, a jednak z Foreverslimem, sama utrata przesadnej chęci na słodycze spowodowała spadek na wadze po tygodniu! Teraz mam zamiar dołączyć aerobik bo liczę na szybsze efekty

2017-07-20 20:08:26
~Wiśnia

Jak dla mnie jedyną rewelacją jeżeli chodzi o tabletki na odchudzanie to Foreverslim dzięki nim w końcu poczułam się szczupła. W 3 miesiące schudłam 12 kilogramów, teraz już jestem dłuższy czas po zakończeniu i nie mam żadnego efektu jajo, tak często występującego podczas korzystania z innych tego rodzaju produktów

2017-03-28 20:38:12
~Malwina

Ja już nigdy więcej nie chce wrócić do otyłości.Owszem kuracje z Slimunox skończyłam pełnym sukcesem.Ale to nie zwalnia mnie z tego abym teraz nie uwarzyła na to co jem,staram się utrzymać wagę w normie i na razie przychodzi mi to z łatwością.

2017-02-13 20:56:00
~Basia

Ze wszystkich tabletek jakie brałam Foreverslim okazał się najbardziej skuteczny.Wiele dziewczyn będąc na dietach nie schudły prawie wcale ale wspomagając się Foreverslimem dały radę.Więc to przemawia za tym aby brać te tabletki.

2016-12-19 19:24:00
~Roma

Moim zdaniem nie ma obecnie lepszego środka wspomagającego odchudzanie, jak Foreverslim.Stosowałam go 3 miesiące i 12 kg mniej

2016-08-25 18:43:41
~halma

W mojej ocenieForeverslim jest to obecnie jeden z najlepszych środków wspomagających odchudzanie jaki można kupić w Polsce. W moim przypadku pomógł mi się pozbyć aż 12 kg zbędnego tłuszczyku

2016-05-27 18:54:02
~renata

Stosując Foreverslim po raz pierwszy chudnę bez wyrzeczeń jem to co lubię tylko że w mniejszych ilościach.Co do wysiłku fizycznego to mój pies jest bardzo zadowolony bo w końcu dwa razy dziennie wychodzi na bardzo długie spacery.A ja w końcu chudnę około jednego kilograma tygodniowo.

2016-05-12 18:44:17
~Klaudia

Zanm coś co je ułatwia! Jest to produkt firmy Olimp - Define It Lady. Od wielu miesięcy zmagam się z odchudzaniem, a ten produkt w końcu mi pomógł! Niesamowicie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Efekty są zachwycające. Zaczęłam chodzić na siłownię i zakupiłam już kolejne produkty z linii Queen Fit. Z pewnością też są świetne. Polecam!

2015-12-05 18:24:38
~NUKI

Moja przygoda z Foreverslim nadal trwa.Biorę miesiąc i schudłam 4 kg.Teraz tylko przeżyć święta i znowu nie przytyć.Z tej okazji pragnę życzyć wszystkim odchudzającym się wytrwałości, pozytywnej energii,spełnienia wszystkich marzeń nawet tych związanych z odchudzaniem.

2015-09-09 14:14:59
~Kasia

Według mnie aby podnieść efektywność redukcji, tym samym podwajając jej efekty Należy zainwestować w suplement diety. Od siebie mogę polecić ten oto link [ http://bit.ly/SzybkoSchudnij ]znajdziesz tam suplement, który pomógł mi efektywniej zgubić tkankę tłuszczową a dodatkowo usuwa on szkodliwe toksyny z organizmu. Oparty jest na wyciągu z pestek Irvingia Gabonensis. Trzymam kciuki ;) Kasia

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.