wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Polacy tyją na potęgę! Dlaczego?

 

Nadmierna masa ciała to problem ponad połowy dorosłych mieszkańców naszego kraju. Nadwaga i otyłość coraz częściej dotyka również dzieci. Wraz ze wzrostem wagi, podwyższa się także ryzyko przedwczesnej śmierci, chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 oraz niektórych nowotworów. Dietetycy apelują, że aby zatrzymać epidemię chorób cywilizacyjnych, konieczne są kompleksowe zmiany w diecie Polaków.

 

Przeciętna waga dorosłych Polaków i Polek ciągle wzrasta. Obecnie, jak wynika z analizy danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Głównego Urzędu Statystycznego, zbyt dużą masę ciała obserwuje się już u 54 proc. pełnoletnich mieszkańców naszego kraju, w tym u 64 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet.

 

Lekarze i dietetycy alarmują, że problem otyłości i nadwagi staje się coraz częstszym zjawiskiem wśród dzieci – dotyczy już około 22 proc. chłopców i 18 proc. dziewczynek w szkołach podstawowych.

 

– Polacy odwrócili sobie piramidę żywienia. Postawili ją do góry nogami, przez co spożywamy bardzo dużo czerwonego mięsa i ziemniaków, które są ciężkostrawne i znajdują się na samej górze piramidy żywienia. Miesięcznie zjadamy około 5 kg ziemniaków na osobę i około 2,5 kg wieprzowiny – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Krzysztof Wojdat, dietetyk.

 

Otyłość wynikająca z nieprawidłowego odżywania Polaków zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci, chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu bezdechu sennego, a także niektórych nowotworów. Spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa jest głównym czynnikiem ryzyka raka okrężnicy.

 

Według najnowszych zaleceń Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda codzienny jadłospis powinien uwzględniać 9 porcji owoców i warzyw, co odpowiada około 2 szklankom owoców oraz 2,5 szklanki warzyw (nie uwzględniając ziemniaków). Dieta minimalizująca ryzyko chorób cywilizacyjnych, obok owoców i warzyw, zawiera również rośliny strączkowe, pełne ziarna, orzechy i pestki oraz chudy nabiał. Mięso kilka razy w tygodniu warto zastąpić rybami.

 

– Polacy spożywają ryby 2-3 razy w miesiącu, a powinni je spożywać co najmniej dwa razy w tygodniu. Najlepiej byłoby spożywać ryby przyrządzone na parze lub duszone, ale nawet ryba smażona jest dużo lepsza od wspomnianego schabowego, który choć też jest smażony, ma dużo więcej tłuszczu. Ponadto ryby zawierają tłuszcze omega-3, które działają prozdrowotnie – dodaje Krzysztof Wojdat z cateringu dietetycznego DietBox. Równie ważnym elementem profilaktyki chorób cywilizacyjnych jest aktywność fizyczna. Według Światowej Organizacji Zdrowia co najmniej 5 razy w tygodniu należy poświęcić 30 minut na umiarkowanie intensywne ćwiczenia

REKOMENDACJA
2018-02-02 01:18:01
~Jagoda

Preparatem, który miał mi pomóc w odchudzaniu został Liporedium. Kupiłam 3 opakowania i zaczęłam go stosować. Do tego dieta i regularne treningi zumby. Po 2 tygodniach dopadły mnie mega zaparcia, na szczęście pomogło odstawienie tego preparatu, co nie zmienia faktu, że wtopiłam kasę

2017-11-14 22:32:53
~Kokoszka

Jak tyją to niech zaczną pic soki zamiast jeść. Ja robię super odżywcze soku z zielonymi liśćmi sałaty jarmużu czy szpinaku na co pozwala mi wyciskarka Vortex która tydzień temu kupiłam. Jedtvto naprawdę fajny sprzęt a dzięki jednej z przystawek można robić nawet setek sojowy tofu.

2017-08-12 19:23:18
~Wiktoria

Dobre tabletki wspomagające odchudzanie to nie grzech.Ja stosowałam Foreverslim i jestem bardzo zadowolona.Po pierwsze te tabletki przyspieszyły moją przemianę mataeri a co za tym idzie kilogramy spadały szybciej.Ja mogę tylko polecić te tabletki.

2017-03-08 22:03:58
~Selena

Ja nie potrzebowałam wprowadzać wielu zmian stosując Slimunox.Było to tylko pozbycie się kllku produktów wprowadzenie w życie trochę ruchu.I to w sumie było by na tyle.Foreverslim załatwił resztę.

2017-02-27 21:49:36
~Dominika

Stosując preparat Foreverslim a do tego trochę ruchu i mniej obżarstwa w moim przypadku odniósł pożądany efekt.Waga spadła,a ja teraz jest szczuplejsza ,szczęśliwsza i bardziej pewna siebie.

2017-02-16 20:12:36
~Tarabuk

Dokładnie - kobiety nie bójcie się mówić facetom o tym że widzicie że coś jest nie tak. Niektórych trzeba trochę ośmielić żeby się otworzyli a to dużo im daje. No i można razem znaleźć rozwiązanie :)

2017-02-14 20:56:48
~Damian

To kup mu po prostu sama i podrzuć. Myślę że jak już będzie kupiony to zacznie brać - tylko pilnuj go żeby brał regularnie bo to jest bardzo ważne. Wybierz ten który ma najwięcej l-arganiny :)

2017-01-25 23:14:08
~malinowamamba

no właaaśnie, bardzo chciałabym żeby takie pierwsze rezultaty zachęciły go, bo czuję, że z taką suplementacją dalibyśmy już sobie jakoś radę. pewnie najtrudniej jest zacząć, no ale z drugiej strony to przeciez tylko jedna tabletka, raz dziennie, to chyba nie ma w tym wielkiej filozofii i zwyczajnie można tego doplinować

2017-01-16 22:40:58
~Damian

No to też jest dobry pomysł :) Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc nawet sam w sobie bez ćwiczeń. Kto wiem, może jak zobaczy że po samym suplemencie ma efekty to chętniej ruszy się na siłownię czy zmieni dietę :)

2017-01-10 22:35:09
~malinowamamba

u mojego faceta ten sam problem, staram się go namówić na większą dozę ruchu, jakieś zdrowsze jedzenie, ale to jak gorchem o ścianę, no a teraz jeszcze te problemy łóżkowe... myślałam o jakiejś suplementacji właśnie tego typu, może chociaż to pomoże tak na pierwszy rzut?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.