wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Dieta nie tylko odchudza. Czym są choroby dietozależne?

123rf
25.06.2014

Na konsultację z dietetykiem powinniśmy się umówić nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy zgubić parę zbędnych kilogramów i być w formie. Taka konsultacja staje się medycznym wymogiem, jeśli cierpimy przynajmniej na jedną z chorób dietozależnych. Są to schorzenia, których rozwój, a także terapia w dużej mierze zależy od tego, co jemy, jak często i w jakich ilościach.

 

Dieta w zdrowiu i chorobie

Niewłaściwa dieta wpływa na rozwój chorób. Zbilansowana i odpowiednio zaplanowana w oparciu o dane kliniczne może natomiast sprawić, że poczujemy się lepiej. Warto więc z diagnozą choroby w ręku poradzić się dietetyka. Szczególnie jeśli cierpimy na chorobę dietozależną. Do grupy tej zaliczamy dziś cukrzycę I i II typu, nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia, osteoporozę, choroby nowotworowe, celiakię, otyłość, dnę moczanową, a nawet próchnicę. W sumie ponad 80 schorzeń, na które w Polsce choruje blisko 12 milionów ludzi.

 

– Często to niewłaściwa dieta, bogata w cukry toksyny, białko, tłuszcz, wolne rodniki czy błonnik może być przyczyną rozwoju choroby i pogarszania się stanu zdrowia. Odstawienie konkretnych składników i zmiana nawyków żywieniowych, a także wprowadzenie potraw bogatych np. w witaminy i minerały, może wpłynąć pozytywnie na organizm. Dlatego też analiza menu, a następnie zaplanowanie zbilansowanej diety jest konieczne, dla uniknięcia dalszego rozwoju schorzenia i pojawiania się powikłań. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób np. z cukrzycą, nowotworem, kamicą nerkową, dną moczanową, a także u osób po zawale serca – mówi dietetyk kliniczny mgr Małgorzata Pelikan z Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach.

 

Zapytaj rodzinę o choroby, zbadaj krew

Ale dieta może spełniać także rolę profilaktyczną, minimalizując ryzyko wystąpienia choroby. Jest ona zalecana szczególnie osobom, u których w rodzinie występują schorzenia dietozależne, zwłaszcza cukrzyca, choroby układu krążenia i otyłość. – Dietę można ustalić także profilaktycznie, pod kątem ryzyka konkretnej choroby. Dietetyk zaplanuje dla nas wówczas zrównoważony bilans energetyczny, skomponuje skład diety, określi liczbę posiłków, a także sposób ich przygotowywania – mówi Małgorzata Pelikan.

 

O diecie powinniśmy także pomyśleć odbierając wyniki badań krwi. Jeśli wskazują one np. podwyższony poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów lub poziom glukozy lub zaniżone poziomy hemoglobiny, cholesterolu HDL czy białka niezbędna jest konsultacja z dietetykiem. Wpływ na wyniki może mieć to, co jemy. – Tego typu wskaźniki są pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić.  Właściwa dieta jest w stanie przywrócić nam właściwy i bezpieczny poziom cholesterolu, białka, cukru, a także elektrolitów – mówi specjalistka.

REKOMENDACJA
2018-02-02 01:15:04
~Anita

W moim przypadku okazał się totalnie nieskuteczny. Po nim stosowałam jeszcze gorszy preparat - Liporedium. Nacięłam się na niego nie czytajac opinii o skutkach ubocznych i mnie też dopadły bóle brzucha..

2017-07-03 15:13:41
~Gosia

U mnie też Foreversslim okazał się rewelacyjnym sposobem na pozbycie się nadwagi. Stosowałam te tabletki przez 3 miesiace i waga spadłą o 13 kilo. Dla mnie to bardzo dużo

2016-08-08 13:36:54
~laura

Dałam się namówić na kupno Foreverslimu ,i nie mogę nic złego powiedzieć na jego temat.W cztery miesiące udało mi sie schudnąć 12 kg efektu jo-jo nie ma.Ale same tabletki to nie wszystko,przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe i zacząć się ruszać.

2016-06-18 12:46:01
~orzeszek

Bez problemu utrzymuję wagę.Gotuje i jem tak jak nauczyłam się w trakcie trzech miesięcy.Chociaż nie powiem bałam się tych pierwszych tygodni po odstawieniu Foreverslimu,ale nic złego się nie działo.

2015-05-08 10:49:15
~Julia

Witam serdecznie, Posiadam na sprzedaz Ginjal, oryginalny, wyprodukowany przez IKONG Pharmaceutical Industry w Indonezji. Na opakowaniu hologram potwierdzajacy autentycznosc. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. W opakowaniu 100 tabletek. Koszt kazdego opakowania to 110zl. Ogloszenie długoterminowe. Kontakt: julka154/małpa/wp.pl

2015-01-04 15:53:17
~dasda

Doskonałym rozwiązaniem tego typu są tabletki Slimcea. Sceptycznie nastawiona 2 miesiące temu rozpoczęłam kurację. Efekt - skuteczne hamowanie łaknienia od pierwszego tygodnia - efekt w postaci spadku wagi po 3 tygodniach - brak efektu jojo po ukończeniu kuracji. Wystarczy utrzymać dietę - dzięki hamowaniu łaknienia łatwo utrzymać dodatkowe diety dzięki czemu efekt może być lepszy.

2014-12-29 16:11:42
~koryntka

A otyłość to niby nie choroba.Więc jeżeli mam nadwagę to powinnyśmy z tym walczyć.Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie tabletki Foreverslim bo dzięki nim można schudnąc sporo kilogramów bez efektu jo-jo.

2014-11-17 22:18:48
~Olga

Dlatego warto wybrać taką która nie jest groźna czy niebezpieczna dla zdrowia, ale po prostu wprowadza zdrowe nawyki żywieniowe. Ja zamawiam sobie catering z Fit Diet, mieszkam na co dzień pod Krakowem, nie mam możliwości codziennie zdrowo i lekko gotować, a tak dzięki tej diecie pilnuję tego co jem.

2014-10-15 21:38:10
~benia

Dieta działa według ścisłych reguł, które są częścią praw natury ( klubdiety.pl/o-klubie ) Aby obniżyć masę ciała trzeba dysponować właściwą wiedzą.

2014-06-26 12:35:28
~KASIA

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.