wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

ABC odchudzania

Stres spowalnia metabolizm

123RF
21.07.2014

PAP

Już jedno stresujące wydarzenie przed spożyciem wysokotłuszczowego posiłku może spowodować spowolnienie procesów metabolicznych i w konsekwencji doprowadzić do przybrania na wadze.

 

Badacze z Uniwersytetu Stanowego Ohio (USA) zaobserwowali, że kobiety, które doświadczyły co najmniej jednego stresującego wydarzenia w ciągu ostatnich 24 godzin spalały o 104 kalorie mniej niż ich niezestresowane koleżanki w trakcie 7 godzin od zjedzenia wysokotłuszczowego posiłku. Ta różnica odpowiada 5-kilogramowemu wzrostowi masy ciała na przestrzeni roku.

 

- Oznacza to, że wraz z upływem czasu, stresory mogą prowadzić do przybrania na wadze. Wiemy z innych badań, że jesteśmy skłonni do sięgania po niezdrowe produkty, gdy znajdujemy się pod wpływem stresu. Wyniki naszego badania sugerują, że możemy wtedy łatwo przytyć, bo spalamy mniej kalorii – mówi jeden z badaczy Jan Kiecolt-Glaser.

 

Naukowcy dwukrotnie zaprosili do laboratorium 58 kobiet i poprosili je o wypełnienie kilku kwestionariuszy (m.in. na objawy depresji i poziom aktywności fizycznej) oraz zapytali, czy poprzedniego dnia w ich życiu nastąpiły jakieś stresujące wydarzenia (np. kłótnia z małżonkiem lub współpracownikiem, kłopoty z dzieckiem, presja w pracy).

 

Następnie poczęstowali uczestniczki posiłkiem zawierającym 930 kalorii i 60 gramów tłuszczu, który miał zostać zjedzony w ciągu 20 minut.

Poprzedniego dnia również zapewniono kobietom 3 wystandaryzowane posiłki, a potem poproszono je o powstrzymanie się od jedzenia przez 12 godzin, aby mieć pewność, że w ciągu 24 godzin wszystkie stosowały ujednoliconą dietę.

 

Zarówno przed spożyciem wysokotłuszczowego posiłku, a także po jego zjedzeniu kontrolowano u osób badanych szybkość procesów metabolicznych, a także mierzono poziom cukru, trójglicerydów, insuliny i hormonu stresu – kortyzolu.

 

Okazało się, że zestresowane kobiety nie tylko wolniej spalały kalorie, ale posiadały też wyższe stężenie insuliny oraz niższe wskaźniki utleniania tłuszczu (rozbijania tłuszczu na mniejsze cząsteczki, które mogą posłużyć jako paliwo), co prowadziło do gromadzenia się tłuszczu w organizmie.

 

Źle wypadało również połączenie historii objawów depresyjnych i czynników stresujących, które wywoływało po posiłku nagły wzrost poziomu trójglicerydów we krwi, zwiększających ryzyko chorób układu krążenia.

 

Rezultaty badania nie podlegały zróżnicowaniu ze względu na zastosowanie określonego rodzaju tłuszczu (nasyconego lub jednonienasyconego).

Badacze przestrzegają, aby wyników nie rozszerzać na populację mężczyzn, gdyż mają oni inną budowę ciała (więcej mięśni), co oddziałuje na procesy metaboliczne. (PAP)

 

 

Jesteś na diecie? Sprawdź, jaki jogurt wybrać

 

 

 

ooo/ ula/

REKOMENDACJA
2017-08-12 19:19:19
~Edyta

Mi w trakcie odchudzania bardzo pomogły tabletki Foreverslim.Zmieniłam dietę trochę się ruszałem do tego dwa razy dziennie tabletki i efekt rewelacyjny.

2017-06-28 06:48:21
~Ewa

Dla mnie moja nadwaga była dużym problemem. Długo nie mogłam sobie dać z nią rady, pomimo stosowanych różnych diet. Pomogło dopiero zastosowanie Slimunox

2017-04-19 22:27:35
~Damian

No jak brakuje tych składników to wiadomo że trzeba uzupełnić ;) dobrze, że permen jest dostępny w każdej aptece ;)

2017-04-08 18:04:52
~tarabuk

Myśle, że w przypadku permenu masa ciała nie jest istotna. To suplement który uzupełnia braki substacji które wpływają na proces wzwodu także u każdego będzie to wyglądało trochę inaczej zależy jak mało tych substancji w organizmie ma i ile potrzebuje.

2017-03-15 21:01:17
~Damian

U mnie też zadziałał a nie dość, że mam problemy z nadciśnieniem to mam raczej większą masę niż mniejszą ;)

2017-03-13 22:47:03
~tarabuk

Zgadza się - bynajmniej u mnie zadziałał :) Może u kogoś będzie inaczej ale ja jestem przeciętną normalną osobą także myślę że u innych tez będzie ok. A Ty malinowa skąd wiesz?

2017-03-12 23:30:19
~malinowamamba

podwójna l-arginina w permenie king, a buzdyganek też jest, więc spokojnie. myślę, że dobrze zbilansowany środek :)

2017-03-08 22:02:41
~Iga

Mnie pomogły tabletki Slimunox. Spróbowałam po 6 nieudanych dietach. Na tabletkach było mi znacznie łatwiej sobie z tym poradzić. Nie wiem do końca jak to działa, ale nie miałam takiego apetytu, eliminowałam to co szkodliwe. I jakoś się udało stracić 11 kg w 3 miesiące. Teraz pozostaje mi utrzymanie nowej wagi

2017-02-27 21:48:12
~Gocha

Idealnie podczas odchudzania sprawdzają się tabletki Foreverslim.Bezpiecznie i skutecznie można pozbyć się nadwagi i to nawet całkiem sporej.W moim prywatnym rankingu to numer jeden.

2017-02-16 20:17:11
~Tarabuk

Stres wszystko spowalnia niestety i nie jest dobry dla nikogo. Mi wpłynął negatywnie na sprawy łóżkowe co bardzo przeżywałem ale na szczęście się z tym uporałem. Stres co prawda nadal jest ale trochę zmieniłem podejście do niektórych spraw i jest dużo lepiej.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.