wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

ABC odchudzania

Porcja roślin strączkowych pomoże w odchudzaniu

06.08.2014

PAP

 


Spożywanie każdego dnia jednej porcji roślin strączkowych, takich jak fasola, bób, zielony groszek, ciecierzyca, soczewica, zwiększa uczucie sytości, a przez to może pomóc w odchudzaniu – wynika z najnowszej analizy, którą zamieszcza pismo „Obesity”.

 

Zespół badaczy z University of Toronto i innych kanadyjskich ośrodków naukowych przeanalizował wyniki dziewięciu badań, które dotyczyły efektów spożywania roślin strączkowych.

 

Okazało się, że spożycie jednej porcji (około 160 g) roślin strączkowych sprawiało, iż ludzie czuli sytość większą o 31 proc. w porównaniu z dietą kontrolną. Odnotowano to w grupach o różnym wieku i wskaźniku masy ciała (BMI), czyli zarówno wśród osób szczupłych, jak i z nadwagą czy otyłych.

Jak zaznacza współautor pracy dr John Sievenpiper z St. Michael's Hospital w Toronto, spożycie porcji roślin strączkowych miało niewielki wpływ na to, ile badani zjadali w trakcie następnego posiłku. Jednak w dłuższym czasie dieta wzbogacona o fasolę, groch i inne rośliny strączkowe może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała lub wręcz w chudnięciu, ocenia badacz.

 

Według niego próby odchudzania się kończą się niepowodzeniem w 90 proc. przypadków, co ma częściowo związek z odczuwanym przez ludzi głodem. Pokarmy, które pozwalają ludziom dłużej czuć sytość, mogą zwiększyć szanse na zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymanie tego efektu.

 

Rośliny strączkowe mają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Przede wszystkim mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powodują szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi, dlatego są polecane chorym na cukrzycę. Stanowią też dobre źródło białka, alternatywne do pokarmów pochodzenia zwierzęcego.

 

W kwietniu 2014 r. na łamach pisma „Canadian Medical Association Journal” dr Sievenpiper i jego koledzy opublikowali wyniki analizy wskazujące, że spożywanie jednej porcji roślin strączkowych dziennie może pomóc w obniżeniu poziomu „złego” cholesterolu (LDL) o ok. 5 proc. i przez to przyczynić się do spadku ryzyka chorób układu krążenia.

 

(PAP), jjj/ mrt/

REKOMENDACJA
2017-02-27 21:53:32
~Zuzia

Moja kuracja z Foreverslimem dała mi spadek wagi o 13kg !!Nie było łatwo ale sie udało.Dieta nie była jakaś rygorystyczna. Zwyczajne rezygnowanie z nie zdrowego jedzenia. Kuracja trwała 3 miesiące. Teraz staram się po prostu nie wracać do starych nawyków żywieniowych.

2016-11-28 20:45:30
~Faustyna

Chyba jedyne tabletki które w ogóle skutkują to Foreverslim.Przynajmniej w moim przypadku.W dwa miesiące udało mi się pozbyć przeszło 10 kg nadwagi.Bez problemu można je kupić na Allegro.

2016-08-25 18:30:07
~mija

Foreverslim to najlepszy suplement na jaki trafiłam.U mnie poradził sobie z trzynastoma kilogramami nadwagi i to w bardzo krótkim czasie wystarczyło mi niecałe trzy miesiące.Jakoś o efekcie jo-jo nie myślałam.Ważne że udało mi się schudnąc trwale teraz mija ponad rok od skończenia kuracji a waga się nie zmieniła.

2015-06-10 21:13:50
~bonka

W moim przypadku akurat tabletki Foreverslim jak najbardziej pomogły.Odchudzanie jest zdecydowanie łatwiejsze było mi na prawdę znacznie łatwiej.Tylko trzeba pamiętać o jednej podstawowej rzeczy te tabletki nie odwalą całej roboty za nas.Większa część sukcesu to nasza praca.

2014-12-29 16:47:40
~paulina

Problem dla mnie taki, że strączkowe działają wiadomo jak na wątrobę, jak się chce mieć problemy z "wiatrem" to nie ma nic lepszego jak fasola. A ja dodatkowo mam problemy z wątrobą. Dlatego ja zastosowałam prosty sposób, zmniejszyłam porcje oraz przekonałam się do 5 posiłków dziennie zamiast 3. Do tego systematycznie, bez względu na fakt jak byłam zmęczona około godziny ćwiczeń dziennie i IQgreen 2 x dziennie. Efekt 20 kg w trzy miesiące...mniej

2014-10-15 21:35:41
~julka

Dieta działa według ścisłych reguł, które są częścią praw natury ( klubdiety.pl/o-klubie ) Aby obniżyć masę ciała trzeba dysponować właściwą wiedzą.

2014-10-03 10:03:03
~aquarella

a ja się przychylam do artykułu. Odkąd zamieniłam białko zwierzęce na roślinne schudłam chyba z 5 kg a to dopiero początek bo jeszcze nie wykupiłam karnetu i zaczynam brać Novoslim, w każdym bądź razie po strączkach czuję się syta na dłużej i lepiej niż po padlinie ;p

2014-08-07 16:41:18
~bicz bozy

Bób na pewno nie pomoże w odchudzanie.Gotowany ma wysoki indeks glikemicznu.

2014-08-07 11:07:30
~Szymin

Ja i moja żona współpracujemy z dts- metamorfoza ciała na facebooku. Żona się odchudza i zgubiła bodajże 18 kg , ja natomiast buduję sylwetkę plażową tzn klata,plecy , barki he.Masa mięśniowa ostro idzie w górę , a tłuszczyk spada i rysują mi się już mięśnie brzucha. A siła skoczyła w ciągu 2 miesięcy o 20kg!!! Oby tak dalej.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.