wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

RAPORT: Polak na diecie

shutterstock
29.09.2014

W ciągu ostatniego roku niemal co trzeci Polak stosował jakaś dietę, w tym co czwarty był na diecie eliminacyjnej, polegającej na ograniczeniu lub wyeliminowaniu jakiegoś produktu z jadłospisu. Najczęściej wykreślamy ze swojego menu słodycze i cukier oraz potrawy tłuste. Na stosowanie jakiejś diety decydują się Polacy w różnym wieku, kobiety i mężczyźni, o dobrym i złym stanie zdrowia. Oto wnioski z najnowszego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Kto modyfikuje dietę?
Pierwsze pytanie, jakie CBOS zadał respondentom, brzmiało czy w ciągu ostatniego roku ograniczali oni albo całkowicie wykluczyli ze swojego jadłospisu jakieś produkty. Co się okazało? Jedna czwarta Polaków odpowiedziała, że stosowała w tym czasie jakąś dietę eliminacyjną, z czego 8 proc. powróciło do spożywania wykluczonych wcześniej produktów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy diety eliminacyjne najczęściej stosowały osoby najlepiej wykształcone (36 proc.), których miesięczne dochody „na głowę” wyniosły powyżej 1500 zł. Diety eliminacyjne najpopularniejsze są wśród osób młodych (18-24 lata), a także żyjących w związkach nieformalnych (44 proc.). Co trzecia stosująca taki jadłospis osoba jest stanu wolnego.Powody zmian w jadłospisie
CBOS zapytał Polaków, z jakiego powodu stosują dietę eliminacyjną. Najczęściej wymieniane były trzy powody – chęć schudnięcia (36 proc.), zdrowego odżywiania się, poprawy samopoczucia i kondycji (35 proc.) oraz z powodu pewnych dolegliwości bądź chorób (34 proc.). Trochę rzadziej mówiono w tym kontekście o wskazaniach lekarskich (23 proc.), sporadycznie natomiast wymieniano takie przyczyny jak przekonania i światopogląd (5 proc.), upodobania kulinarne (4 proc.), zachęta znajomych (3 proc.), względy finansowe (3 proc.) czy fakt, że któryś z domowników nie spożywał określonych produktów (2 proc.), z kolei 4 proc. respondentek przyznało, że stosują dietę eliminacyjną z powodu ciąży i karmienia piersią.

Produkty na cenzurowanym
Co najczęściej wykreślamy z diety? W 55 proc. przypadków jest to cukier i słodycze, w 34. proc. – tłuste potrawy, a w 23 proc. napoje alkoholowe. Nieco mniej liczne grupy respondentów wykluczały lub zmniejszały spożycie kawy i gotowych dań, np. do podgrzania w mikrofalówce czy piekarniku (po 17 proc.), mięsa lub produktów zawierających gluten (po 11 proc.). Rzadziej Polacy rezygnują z mleka i przetworów mlecznych, ryb, jajek, owoców czy warzyw. Niewielka grupa ochotników stosujących dietę eliminacyjną wskazywała jeszcze inne produkty – zwykle były to ziemniaki oraz pieczywo (łącznie 5 proc.).

Łyk statystyki
Wśród osób, które stosowały dietę eliminacyjną w zamiarem schudnięcia, przeważali Polacy w wieku 35-44 lata, z wyższym wykształceniem, a także ankietowani z nadwagą i otyłością, niezadowoleni z własnej sylwetki, którzy uważają, że odżywiają się niezdrowo. O chęci zdrowego odżywiania, poprawy samopoczucia i kondycji częściej mówili mężczyźni. W tym przypadku dominowali respondenci między 18. a 34. rokiem życia, z wyższym wykształceniem, stanu wolnego, uprawiający jakiś sport i uważający, że odżywiają się niezdrowo. Na dolegliwości, choroby czy wskazania lekarskie stosunkowo najczęściej powoływali się respondenci starsi, powyżej 55 lat, mający jakąś chorobę przewlekłą.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-12-28 21:13:16
~Emma

Ja jedyne co mogę powiedzieć to że gdyby nie Foreverslim to pewnie do dzisiaj kotowałabym się dietami które nie przynosiły większych rezultatów.A dzięki tym tabletką dałam radę schudnąć bez szkody dla mojego zdrowia.Jeżeli ktoś się jeszcze zastanawia to nie ma nad czym .Kupić ,brać i cieszyć się z każdego kilograma mniej.

2018-02-02 00:59:30
~Hania

Ostatnio strasznie wtopiłam kupując z marszu 3 opakowania Calominalu. Okazało się, że ten preparat powoduje mega zaparcia. Musiałam go odstawić po tygodniu

2017-10-20 21:35:41
~Klaudia

Wygraj konkurs przemiana miesiąca i zgarnij nawet 10.000 złotych na www.igortreneronline.pl ! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko

2017-08-25 15:21:13
~kinga

Z mojego doświadczenia wynika, że same suplementy nie zdziałają cudów. Potrzebna jest dieta i aktywność fizyczna. Już po miesiącu diety pudełkowej suvibox i crossfitu udało mi się osiągnąć zamierzony efekt. Teraz tylko pilnuję, żeby go podtrzymać.

2017-07-03 15:11:48
~Adela

Każdy chce wyglądać dobrze,dla tego również kupiłam Foreverslim.Nie myślałam że efekty przyjdą w tak szybkim czasie po dwóch tygodniach nosiłam już ubrania w rozmiarze mniejszym.

2017-06-28 06:47:08
~Inga

Przez ostatnie cztery lata stosowałam różne suplementy diet,jedne kupowałam w aptece inne polecał mi trener na siłowni,ale efekty były mierne.Dopiero przy braniu Slimunox waga zaczęła spadać szybciej.Wiem że nie ma tabletek cud ale odpowiednia dieta plus tabletki dają naprawdę dobre efekty.

2017-05-16 21:42:14
~Tarabuk

Od oponki się zaczyna :P zero ruchu, mniejsza ochota a potem to jak się nawet by chciało to średnio wychodzi. Lepiej reagować za wczasu.

2017-05-15 13:13:45
~daros

zgadza się zwłaszcza po zimie jak trochę się nagromadziło zbędnych kilogramów ja na wiosnę zakupuje sobie herbatkę ze strony producenta Big- Active która pomaga mi w moim odchudzaniu.

2017-05-13 14:46:50
~Damian

Nie można oczywiście wariować ale jeżeli chodzi o nadwagę to nie robi ona dobrze na nic.. a już na potencję zwłaszcza. Pamiętajcie wygląd też dużo robi jeżeli chodzi o łóżkowe sprawy więc do dzieła.

2017-04-25 14:18:15
~mariawaria

Wera, ja od jakiegoś czasu piję Slim Plus Anti YoYo o smaku grejfruta, Big-Active, i jestem bardzo zadowolona. Zdecydowanie zmniejsza apetyt, co w zimie okazało się moim błogosławieństwem, bo zazwyczaj wtedy przybieram na wadze ;)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.