wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

ABC odchudzania

Jak BMI kłamie

123RF
30.06.2015

W jednym z badań prawie jedna trzecia kobiet została błędnie oceniona za pomocą popularnego badania BMI. Ten znany od dwustu lat wskaźnik, używany przez specjalistów na całym świecie, ma swoje mankamenty. I to niemałe.

Prosty przykład. Brałam niedawno udział w dyskusji transplantologów, która dotyczyła pobrania nerki od osoby z wysokim BMI (wskaźnik masy ciała). Lekarze z góry założyli, że jest to człowiek otyły. To jest zwykle powodem odsunięcia decyzji o wykonaniu operacji do czasu zrzucenia nadmiaru kilogramów. Okazało się jednak, że wysoki wskaźnik, powyżej 35 BMI (świadczący według powszechnie stosowanej klasyfikacji o otyłości) wcale nie wynikał w tym przypadku z nadmiaru tłuszczu, a bardzo pokaźnej masy mięśniowej. Krótko mówiąc, mężczyzna był okazem zdrowia!

BMI nie odróżnia tkanki tłuszczowej od mięśni. Wyobraźmy sobie lenia kanapowego, który mierzy 1,83 m, nie ćwiczy i waży 92 kg, a z drugiej strony mistrza olimpijskiego w biegu na 100 metrów o wzroście 1,83 m i wadze 96 kg. BMI pierwszego wyniesie 27, zaś wskaźnik atlety wyniesie 28. Co teoretycznie oznacza, że ten drugi ma większy problem z nadwagą, ale też ze zdrowiem niż osoba spędzająca większość czasu przed telewizorem.BMI nie oceni również, jaki rodzaj otyłości mamy - czy tłuszcz gromadzi się wokół brzucha (najgroźniejszy typ), czy w innych miejscach. A także, jak pokazało najnowsze badanie, myli się "na niekorzyść" kobiet. W australijskim eksperymencie (przeprowadzonym na Uniwersytecie w Newcastle) jedna trzecia uczestniczek z normalną wagą zakwalifikowana była przy pomocy BMI mylnie do grupy z nadwagą. Takich przykładów jest więcej.

Co zamiast BMI? Inną metodą jest obliczenie stosunku obwodu bioder do obwodu pasa (wskaźnik WHR), a jeszcze prostszą zmierzenie obwodu talii. Według zaleceń lekarzy kobiety nie powinny mieć więcej w pasie niż 80 cm, a mężczyźni 94 cm. Gdy nie ma pewności, lepiej posłużyć się więcej niż jednym pomiarem. Sugerowanie się tylko BMI, jak widać na pierwszym przykładzie, może nieźle skomplikować sprawę.


Tekst: Julia Krupińska, hellozdrowie.pl

 

Hellozdrowie.pl

 

 

REKOMENDACJA
2017-10-23 15:43:33
~Marta Kowalewska

Witam! Ula, parowar marki Philipiak możesz zakupić w jednym z salonów stacjonarnych, na pokazie naszej marki lub online w sklepie internetowym. Zachęcam do zakupów! Pozdrawiam, Marta Kowalewska Online Ekspert marki PHILIPIAK

2017-10-19 13:07:42
~ula

Tonia, a taki parowar tej firmy to gdzie kupiłaś?

2017-10-17 17:45:45
~Tonia

BMI nie kłamie tych którzy znają się się na zdrowej diecie. Ja gotuję w parowarze Philipiaka więc dania są lekkie i pełne witamin toteż nie mam problemów ani z tuszą ani wagą.

2017-01-08 10:36:27
~Milena

Warto zacząć od nie wielkiego kroku np zmienić nawyki żywieniowe zero smażenia, tylko pieczone i na parze.

2016-12-29 20:11:38
~Tatina

Jak dla mnie to najlepsze tabletki wspomagające odchudzania jakie obecnie sa dostępne na rynku. Foreverslim moim zdaniem bije konkurencje na głowę

2016-11-28 20:40:23
~Zofia

Najlepiej poprostu skończyć ze złymi nawykami w jedzeniu. Sama od kiedy gotuję na parze w naczyniu Milano Classic moje jedzenie jest niskokaloryczne i oprócz tego że się świetnie czuję to widząc pozytywne efekty chętniej się też ruszam.

2016-06-21 20:29:10
~alicja

Foreverslim wybrałam właśnie dla tego że miałam pewność żę jest przebadany i co za tym idzie bezpieczny dla zdrowia.O skuteczności chyba nie muszę wspominać bo moja opinia jest taka jak większośc osób które stosowały te tabletki.

2016-06-18 12:49:04
~genia

Ja odchudzałam się sama dla siebie ze swoją wagą nie czułam się najlepiej wiedziałam że wyglądam źle.Po długim wahaniu zdecydowałam się również na Foreverslim.I mój wybór był słuszny bo dzięki tym amerykańskim tabletką w końcu udało mi się schudnąć.Teraz jestem fanką zdrowego żywienia.Bo każdy komu udało się schudnąć już więcej nie będzie chciał przytyć.

2016-05-18 18:19:34
~Milena

Diety nie mam i nie zamierzam mieć bo to jest bez sensu, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach i nie będzie potrzebne jakieś drastyczne odżywianie. Ja gotuję u siebie na parze , akurat miałam szczęście bo rodzice podarowali mi swój parowar philipiaka bo nie używali, i dobrze się po tym czuję.

2016-05-12 11:43:16
~Gosia

Ja w swojej kuracji odchudzającej zastosowałam suplementy firmy Olimp z linii Queen Fit. Na początku miałam obawy co do działania tych produktów, ale bardzo szybko się one rozwiały. Zaczęłam od Define It Lady - spalacza tłuszczu, który wydawał mi się największą ściemą. Ale nie! On naprawdę działa! Po nim zaczęłam próbować innych suplementów, co związało się też z regularnym chodzeniem na siłownię. Waga spada, a ja czuję się wspaniale! Polecam gorąco! :)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.