wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

ABC odchudzania

Otyłość równie szkodliwa dla zdrowia jak palenie

26.02.2009
Otyłość lub nadwaga w późnym wieku dojrzewania zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci w tym samym stopniu, co palenie więcej niż 10 papierosów na dzień - sądzą naukowcy szwedzkiego ośrodka Karolinska, których ustalenia publikuje "British Medical Journal" (BMJ).

"Nadwaga i otyłość w późnym okresie dojrzewania mają związek z przedwczesną śmiercią bez względu na to, czy ktoś pali, czy nie. Otyłość jest równie niebezpieczna, co nałogowe palenie, zaś nadwaga tak samo niebezpieczna, co palenie z umiarem" - cytuje BMJ dr. Martina Neoviusa, który prowadził badania.

Niepalącego z nadwagą, z medycznego punktu widzenia szwedzcy naukowcy uznają za odpowiednik umiarkowanego palacza bez nadwagi, palącego od 1-10 papierosów dziennie.

Badania w trakcie, których systematycznie przez 38 lat monitorowano wagę i palenie, bądź niepalenie 45920 mężczyzn-woluntariuszy urodzonych w latach 1949-51, przebadanych po raz pierwszy w 18 roku życia wykazały, iż palenie więcej niż 10 papierosów dziennie podwaja ryzyko przedwczesnej śmierci.

W przypadku osób z nadwagą, poważną niedowagą, lub umiarkowanych palaczy, ryzyko przedwczesnej śmierci oceniono na ponad 30 proc., ale grubych niepalaczy zaliczono do tej samej grupy ryzyka, co grubych palaczy.

Ryzyka przedwczesnej śmierci nie stwierdzono u osób z niedowagą bez względu na to, czy palili, czy nie. Jednak osoby z tzw. poważną niedowagą zaliczono do tej samej grupy ryzyka, co osoby z nadwagą.

W trakcie badań 3 tys. osób zmarło. Liczba zgonów była najniższa u osób o prawidłowej wadze ciała.(PAP)

źródło: PAP asw/ yy/

fot.

REKOMENDACJA
2010-09-02 16:33:14
~Kacha

Bezpieczny i skuteczny sposób redukcji wagi z długotrwałym efektem, bez potrzeby wyrzekania się ulubionych potraw, umożliwiający dodatkowo pozbyć się nieestetycznego cellulitu i utrzymać wagę na stałe. Odwiedź stronę www.idealnafigura.eu

2010-08-23 10:45:57
~EWA

Mój sposób na zgrabną figurę i zdrowie. Wejdź na: www.chudzi.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.