wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

ABC odchudzania

Czy post jest zdrowy?

23.02.2010

Post jest chyba jedną z ostatnich rzeczy, które mogą się nam kojarzyć z radością, zdrowiem i szczęściem. Wszak człowiek „wyposzczony” to ktoś, komu czegoś dotkliwie brakuje.

Dania „postne” oznaczają potrawy wyjątkowo skromne i utożsamiane z ubóstwem, a sam post kojarzony jest z religijnie motywowanym wyrzeczeniem; dla osób żyjących w realiach konsumpcjonizmu – niezrozumiałą fanaberią sklerotycznych staruszków. Faktem jednak jest, że idea postu na swoje głębokie uzasadnienie nie tylko religijne, ale też psychologiczne i społeczne, a niekiedy również zdrowotne.Powstrzymywanie się od konsumpcyjnych ekscesów, poprzestanie na rzeczach skromnych i – nie ukrywajmy – raczej nie do końca zadowalających jest doskonałym treningiem woli, a także prostą metodą na wzmożenie radości związanej z momentem, kiedy w końcu dostajemy to, na co oczekiwaliśmy. Każdy z nas potwierdzi, że słodycze na Święta smakowały dużo lepiej, jeśli wcześniej rodzice nie pozwalali nam ich tknąć, niż teraz, kiedy nikt nam niczego nie jest w stanie zabronić.

Socjologowie i ekonomiści zaś potwierdzają, że za obecnym dobrobytem państw Europy Zachodniej stoi etyka pracy, umiarkowania i odkładania przyjemności na później, tak różna od polskiej tradycji hedonistycznego biesiadowania.

Czy poszczenie może być jednak pomocne np. przy odchudzaniu? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Po pierwsze, należy zdefiniować, co rozumiemy przez post. Czy chodzi nam o ogólne umiarkowanie w jedzeniu i piciu, czy stosowanie diety pozbawionej tego, co zwykle utożsamiamy z „bogatym” posiłkiem (tłuste mięsa, cukry, przetworzona żywność), czy skromną, jarską dietę obecną w polskiej tradycji religijnej, czy prawie dosłowną głodówkę.

1 2 3
REKOMENDACJA
2018-04-11 18:37:18
~Olka

Ja nie lubię się głodzić. Stopniowo kształtuje dobre nawyki żywieniowe. Mam ujemny bilans kaloryczny i stosuję Therm line fast - dzięki temu preparatowi zaczęłam bardzo szybko spalać tkankę tłuszczową i już widać spore zmiany, a dopiero miesiąc go biorę :)

2013-03-15 17:33:31
~Jerzy Niczyporuk

W najczystszym regionie Polski: 8 – 14 kwietnia w ekskluzywnym Dworku nad Bugiem koło Janowa Podlaskiego www.dworeknadbugiem.pl Post na wodzie jest najlepszym sposobem oczyszczania. Reset funkcji metabolicznych działa uzdrawiająco. Już drugiego dnia nie czuje się głodu – układ pokarmowy się zamyka. Organizm przechodzi na odżywianie endogenne – zjada niepotrzebne zapasy tłuszczu, zmutowane komórki, złogi i nadmiar cholesterolu. Szczegóły na www.biobar.eu

2010-09-02 15:32:10
~Kacha

Głodówka to najgorsza metoda odchudzania! Wyniszcza organizm, Ale ludzie sobie sprawy nie zdają. Polecam sprawdzone, smaczne, zdrowe i proste odchudzanie, bez wyrzekania się potraw. idealnafigura.eu

2010-07-09 09:13:55
~ja

kasa za układanie puzzli http://puzz.biz.pl/?p=Of1RleBDUqYe

2010-06-04 10:57:47
~arek

Chcesz w końcu na poważnie zadbać o swoje ciało i schudnąć...to zrób to zdecydowanie i na poważnie a nie licz na cuda! Tylko ZDECYDOWANI osiągają swój cel! Darmowe konsultacje (http://arek.mojawaga.pl/index.php? ID=8179) i wiele wartościowych informacji!

2010-05-12 10:08:25
~ala

Wiem to z własnego doświadczenia: wystarcza porządny "kolorowy" obiad a na śniadanie i kolację niecałe 220 kalorii w postaci pysznych koktajli na bazie białka sojowego z minerałami , witaminami i błonnikiem i tłuszczyk nie ma szans. Na dodatek przyspiesza metabolizm i człowiek czuje się zdrowo i ma dużo energii. Zresztą szczegóły są na stronach www.chudzi.pl. Wejdź i sprawdź jakie to łatwe.

2010-04-10 16:51:24
~adzia

Poświąteczne odchudzanie-Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła.Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek.Odżywia, oczyszcza organizm,wzmacnia i regeneruje.Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć..Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam.Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl

2010-04-06 09:13:45
~EWA

Stosuje tę dietę od trzech miesięcy i nie mam zaparć ani innych problemów z układem pokarmowym: wystarcza "kolorowy" obiad a na śniadanie i kolację 220 kalorii w postaci pysznego koktajlu na bazie białka sojowego z minerałami i witaminami. Pomiędzy posiłkami jadam jabłka i inne owoce. Przy okazji rozpuścił mi się zbędny tłuszczyk, czuję się zdrowo i mam dużo energii. Zresztą szczegóły są na stronie www.chudzi.pl. Wejdź i sprawdź jakie to łatwe.

2010-04-01 15:31:40
~www.chudzi.pl

Niestety, większość z nas sobie tego nie bierze do serca i dopiero otwierają nam się szeroko oczy gdy tego zdrowia zabraknie. Już dziś możesz temu zaradzić i nie narażać się w przyszłości na cierpienie i stratę pieniędzy na lekarzy i medykamenty. Wejdź na www.zdrowesniadanie.info/evavera lub, gdy chcesz stracić parę kilogramów, na www.chudzi.pl i zobacz, że utrzymanie zdrowia w dobrej kondycji nie wymaga wielu wyrzeczeń. Pozdrawiam i życzę zdrówka!

2010-04-01 15:31:13
~www.chudzi.pl

KTO TWIERDZI, ŻE MA DIETĘ CUD, PO ZAKOŃCZENIU KTÓREJ MOŻE JEŚĆ DO WOLI I NIE ODZYSKA DAWNEJ WAGI, TO BREDZI. NIE MA TAKIEJ FORMUŁY I KONIEC! DIETY RÓŻNIĄ SIĘ MIĘDZY SOBĄ SPOSOBEM OSIĄGNIĘCIA EFEKTU CHUDNIĘCIA I EWENTUALNIE WYRZECZENIAMI I DOKUCZLIWOŚCIĄ DLA ODCHUDZAJĄCEGO SIĘ. JEŚLI CHCESZ SCHUDNĄĆ BEZ ZNIECHĘCAJĄCEGO EFEKTU ŁAKNIENIA TO WEJDŹ NA WWW.CHUDZI.PL I ZOBACZ JAK TO JEST MOŻLIWE.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.