wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

ABC odchudzania

Otyłość - cichy morderca!

07.05.2010

Dodatkowe kilogramy w postaci fałdki tłuszczu tu i tam zwiększają ryzyko występowania wielu groźnych chorób. Dlatego watro uświadomić sobie, że nadwaga i otyłość, to już nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Zakwalifikowanie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1991 roku otyłości jako choroby ogólnoustrojowej, pozwoliło spojrzeć na związane z nią zagrożenia w sposób globalny. Zaczęto postrzegać problem już nie tylko w kategoriach psychologiczno-społecznych, ale także medycznych.

Niebezpieczne kilogramy
Bezpośrednią przyczyną otyłości jest podaż zawartej w pokarmach energii, która przewyższając zapotrzebowanie organizmu, magazynowana jest w postaci tkanki tłuszczowej. Mówiąc prościej, nadmierna ilość spożywanego jedzenia, a konkretnie kalorii w nim zawartych, powoduje odkładanie się tłuszczu w organizmie i dodatkowe kilogramy na wadze. Otyłość dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, w każdym wieku i we wszystkich grupach etnicznych.

Jak ją zmierzyć?
Stopień zaawansowania otyłości można ocenić na kilka sposobów. Najpowszechniejszym i najprostszym jest wyliczenie wskaźnika Queteleta (Body Max Index w skrócie BMI). Pomiaru wskaźnika BMI dokonuje się poprzez wyrażenie stosunku masy ciała do kwadratu wzrostu. Masę ciała w kilogramach dzielimy przez kwadrat wzrostu podanego w metrach. Jeżeli na przykład dana osoba waży 63 kg i ma 1,73 m wzrostu, to jej wskaźnik BMI wynosi 21. Im wyższy wskaźnik BMI tym większa zapadalność na choroby będące konsekwencją otyłości. Warto tu jednak pamiętać, że BMI nie jest wiarygodnym wskaźnikiem dla kobiet ciężarnych, sportowców, rosnących dzieci oraz starszych osób, u których trudno dokonać dokładnych pomiarów wzrostu.

Klasyfikacja WHO
BMI poniżej 18,5 klasyfikowane jest jako niedowaga. U ludzi o tak niskim BMI ryzyko chorób związanych z otyłością jest minimalne, jednak skutki niedowagi mogą być bardzo groźne dla zdrowa. Za normę uznaje się wartość wskaźnika BMI pomiędzy 18,5 - 24,9. W przypadku BMI pomiędzy 25 – 29,5 mówimy o nadwadze. Otyłość klasyfikuje się trzystopniowo i tak w przypadku pierwszego stopnia BMI kształtuje się między 30,0-34,9, drugiego 35,0-39,9 i trzeciego powyżej 40. Im wyższy wskaźnik tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się wielu niebezpiecznych chorób.

Zespół metaboliczny
Tkanka tłuszczowa odkłada się nie tylko w postaci zewnętrznych fałdek, ale także w narządach wewnętrznych, m.in. wątrobie, sercu, jelitach, trzustce, czy układzie kostnym. Dlatego nadwaga utrudnia prawidłowe funkcjonowanie różnych części organizmu. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) zespół metaboliczny można stwierdzić u osoby, która ma tzw. otyłość brzuszną (obwód talii u kobiety jest równy bądź większy niż 88 cm, u mężczyzny równy bądź większy niż 102 cm) oraz dotyczą jej co najmniej dwa z następujących objawów: poziom triglicerydów we krwi równy bądź wyższy niż 150 mg/dl (lub leczenie dyslipidemii), stężenie tzw. dobrego cholesterolu (HDL) we krwi – u kobiet niższe niż 50 mg/dl, zaś u mężczyzn niższe niż 40 mg/dl, ciśnienie tętnicze równe bądź wyższe niż 130/85 mm Hg (lub leczenie nadciśnienia tętniczego), poziom glukozy we krwi na czczo równy lub wyższy niż 100 mg/dl (lub leczenie cukrzycy typu 2). Nierozpoznany i nieleczony w porę zespół metaboliczny niesie ze sobą poważne powikłania (z zawałem serca i udarem mózgu włącznie).

1 2
REKOMENDACJA
2010-10-28 15:14:59
~Kasia

Nadwaga wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi :choroby serca, cukrzyca, miażdżyca, zawały itd. Ludzie sobie sprawy z tego nie zdają a potem jest już za późno! Samo odsysanie tłuszczu nic nie pomoże! Trzeba zmienić nawyki żywieniowe i zacząć się regularnie i zdrowo odżywiać! Ja miałam 3 porody i schudłam 15 kg, bez głodowania, bez efektu jo-jo i bez odsysania tłuszczu! Pokaż że ty też schudniesz z naszą pomocą. Uwierz w to! Polecam zdrowe, smaczne odchudzanie,

2010-09-02 15:17:49
~Kacha

To prawda że otyłość to cichy morderca! Zabija od środka! Trzeba jeść regularnie, zdrowo. Wtedy nie będziemy tyć! I nie będzie efektu Jo-Jo Polecam sprawdzone, smaczne, zdrowe i proste odżywianie, bez wyrzekania się potraw. Sama schudłam 10 kg i bez efektu jo-jo:) idealnafigura.eu

2010-08-16 12:16:49
~www.odchudzamskutecznie.com.pl

Dokonałam kilku prostych zmian w swojej diecie.to dało mi możliwość oczyszczenia organizmu i podniesienia w nim poziomu energii. Zdobyłam się tylko na odrobinę wysiłku, zaczęlam przestrzegać kilku jasnych zasad dotyczących odżywiania się,A już po tygodniu poczułam się lepiej.Po miesiącu miałam mniej o 4 kg.A po dwóch 7 i 4 cm w talii mniej.Jadłam nadal ulubione posiłki, ,mimo to chudłam.Polecam wszystkim te programy.

2010-07-16 14:58:32
~superdieta1

Im szybciej wyeliminujecie niedobory tym szybciej stracicie nadmierny apetyt. Dożywianie na poziomie komórki a nie odchudzanie to skuteczny sposób na odzyskanie właściwej wagi, sylwetki i dobrego samopoczucia. Wiem coś o tym. 10 lat walczyłam z problemem. Z produktami odżywczymi schudłam 17kg/4m-ce i pracuję z nimi od 15 lat pomagając innym. superdieta1@wp.pl Zostań tez konsultantem - żyj zdrowo, pomagaj innym.

2010-07-12 11:04:05
~MCRW

Ta strona odmieniła życie wielu osobą.Co miesiąc prace z nami rozpoczyna 1 milion ludzi na całym świecie.Tak niezmiennie od 40 lat.Wiemy jak pomagać ludzią z nadwagą, niedowagą a także i tym którzy chcą tylko jeść zdrowe sniadanie by kontrolować swoją wagę.Masz problem z wagą.Nie potrafisz sama sobie pomóc zgłoś sie do Międzynarodowe Centrum Redukcji Wagi. Wypełnij formularz zadzwonimy.(odchudzamskutecznie.com .pl)

2010-07-12 09:23:15
~EVE

Czy odchudzanie zawsze musi kojarzyć się z męczarniami? NIE! Wcale tak być nie musi ale pod warunkiem, że robi się to z głową. Schudnij z Centrum Redukcji Wagi. www.chudzi.pl

2010-07-12 09:08:15
~EVE

Czy odchudzanie zawsze musi kojarzyć się z męczarniami? NIE! Wcale tak być nie musi ale pod warunkiem, że robi się to z głową. Schudnij z Centrum Redukcji Wagi. www.chudzi.pl

2010-07-12 08:47:45
~EWA

Podstawa chudnięcia to „kolorowe” posiłki i odpowiednie suplementy. Mi się na razie udało po ciąży stracić 10 kg z 17 kg, których się „dorobiłam” . Piję codziennie specjalne koktajle odżywcze, które kompleksowo odżywiają mój organizm, powodują wzrost energii i przyspieszają metabolizm. Chcesz dowiedzieć się jak to robię to wejdź na www.chudzi.pl . Co ciekawe waga spada i nie chce mi się jeść między posiłkami.

2010-07-06 12:37:55
~Adam

polecam naturalne proteiny,niskokaloryczne i smaczne wild west jerky.fajne na silownię,na fitness,na wyjazdy,odzywcze i nietuczace ,zabierane na wyprawy przez himalaistow. warte polecania!

2010-06-23 08:22:06
~ada

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła.Jeśli naprawdę chcecie schudnąć jedząc to co jecie to proponuje poczytać o programie który to umożliwia.Sama na nim zrzuciłam 12 kg po dwóch ciążach i nie tyje.Polecam czytajcie na (odchudzamskutecznie.com.pl)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.