wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

ABC odchudzania

Jak kortyzol utrudnia nam odchudzanie?

123RF
29.05.2014

Badania dowodzą

 

Naukowcy z norweskiego Uniwersytetu Stavanger potwierdzili, że stres utrudnia odchudzanie. Uczeni przyjrzeli się osobom otyłym, z BMI powyżej 35 (II stopień otyłości). Ochotnicy przez 22 tygodnie zdrowo się odżywiali, uczestniczyli w seminariach tematycznych i uprawiali sport, a mimo to zrzucili raptem kilka kilogramów. Powód? W czasie badań naukowcy zaobserwowali w ich organizmach znaczny wzrost stężenia kortyzolu we krwi. Utrzymywał się on na wysokim poziomie nawet przez kilka miesięcy po skończonym eksperymencie.

 

– Często mówi się, że otyli ludzie powinni zmienić sposób odżywiania się i ćwiczyć, aby stracić na wadze. Jednak muszą oni poradzić sobie także ze stresem – stwierdził prof. Brynjar Foss, współautor badania.

 

Naturalne obniżanie kortyzolu

 

– U osób, które są w stałym stanie intensywnego stresu, obserwujemy natomiast brak apetytu, który jest również spowodowany wysokim poziomem kortyzolu i „odłączeniem” układu pokarmowego – podkreśla Ewa Kurowska.

 

Kortyzol wpływa zresztą nie tylko na metabolizm. Gdy organizm wytwarza go w dużych ilościach, mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją oraz niezdolność do kreatywnego myślenia, bezsenność, spadek libido, depresja, kiepska odporność. Hormon ten sprawia również, że do mięśni trafiają spore ilości cukru, a to sprzyja nie tylko otyłości, ale również cukrzycy.

 

Na szczęście są sposoby, by zbić nadmiar kortyzolu w organizmie. Pomocna będzie systematyczna aktywność fizyczna (ale nie zbyt długa, ciężka i intensywna, bo to również sprzyja wydzielaniu kortyzolu), medytacja, taniec. Wysoki poziom tego hormonu obniży sen – badania naukowe potwierdziły, że jego brak może powodować tycie. Ważne jest też to, co jemy. Np. długotrwałe stosowanie niskokalorycznych diet oraz niedobory pokarmowe nasilają produkcję kortyzolu – odchudzanie staje się więc nieefektywne.

 

Utrzymaniu tego hormonu na niskim poziomie sprzyja częsty wypoczynek i oddawanie się ulubionym czynnościom oraz kontakty towarzyskie.

 

Czytaj także: Misja bikini 2014

 

 

Ewa Podsiadły-Natorska, zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-11 15:59:07
~Alicja

Mi odchudzanie paradoksalnie utrudnił preparat który miał je wspomagać - Calominal. Po tygodniu jego stosowania dostałam potwornych zaparć, przez które kilka razy nie poszłam nawet na treningi

2018-04-05 12:51:10
~Balbina

Dobre dobrane tabletki wspomagające odchudzanie to część sukcesu w całym procesie.Ja stosowałam Slimunox i efekt jaki uzyskałam w trakcie całej kuracji był bardzo zadowalający.Ja ze swojej strony mogę polecić te n preparat.

2018-03-18 19:59:54
~Klara

Ja odchudzałam się ze wspomaganiem.Do diety dołączyłam tabletki Foreverslim.Te tabletki przyspieszyły moją przemianę materii chęć na odchudzanie była znacznie mniejsza.W sumie udało mi się schudnąć 10 kg.

2018-02-08 17:37:41
~Paulina

Moje zdanie jest takie że nie ma jednego specyfiku który by działał na wszystkich.Owszem ja również stosowałam Slimunox i udało mi się trwale schudnąć,Ale znam osoby które schudły bez wspomagania i takie które brały tabletki które pomogły im na krótko.

2018-02-03 14:26:39
~Dobrusia

Ja złego słowa nie powiem na Slimunox. W końcu pozbyłam się nadwagi. Nie aby było bardzo łatwo, ale liczy się końcowy sukces.

2018-02-02 00:53:10
~Agata

Żeby znaleźć skuteczny suplement trzeba dużo poczytać. Przekonałam się o tym kilka razy zaliczając wtopę, w tym najgorszą z Calominalem, którego kupiłam 3 opakowania a w połowie pierwszego przerwałam stosowanie ze względu na zaparcia

2017-12-28 15:57:22
~moji

To w końcu ze stresu się chudnie czy jednak tyje? Okazuje się, że to różnie bywa. Ja wpadłam na ten artykuł https://lepszytrener.pl/blog-trener a/czy-stres-powoduje-wzrost-wagi-ci ala Polecam poczytać :)

2017-09-30 16:44:05
~joasia

Ja jestem osobą której colosan ex pomógł schudnąc. Ale nie tylko jest to zasługa colosanexu ważna również była dieta i ćwiczenia.Cała kuracja trwała trzy miesiące i bardzo dobrymi efektami.

2017-07-25 12:37:23
~Patrycja

Myślałam, ze bez ćwiczeń na prawdę nie da sie schudnąć, a jednak z Foreverslimem, sama utrata przesadnej chęci na słodycze spowodowała spadek na wadze po tygodniu! Teraz mam zamiar dołączyć aerobik bo liczę na szybsze efekty

2017-07-20 20:08:26
~Wiśnia

Jak dla mnie jedyną rewelacją jeżeli chodzi o tabletki na odchudzanie to Foreverslim dzięki nim w końcu poczułam się szczupła. W 3 miesiące schudłam 12 kilogramów, teraz już jestem dłuższy czas po zakończeniu i nie mam żadnego efektu jajo, tak często występującego podczas korzystania z innych tego rodzaju produktów

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.