wyszukanie zaawansowane

ABC odchudzania

Jak kortyzol utrudnia nam odchudzanie?

123RF
29.05.2014

Badania dowodzą

 

Naukowcy z norweskiego Uniwersytetu Stavanger potwierdzili, że stres utrudnia odchudzanie. Uczeni przyjrzeli się osobom otyłym, z BMI powyżej 35 (II stopień otyłości). Ochotnicy przez 22 tygodnie zdrowo się odżywiali, uczestniczyli w seminariach tematycznych i uprawiali sport, a mimo to zrzucili raptem kilka kilogramów. Powód? W czasie badań naukowcy zaobserwowali w ich organizmach znaczny wzrost stężenia kortyzolu we krwi. Utrzymywał się on na wysokim poziomie nawet przez kilka miesięcy po skończonym eksperymencie.

 

– Często mówi się, że otyli ludzie powinni zmienić sposób odżywiania się i ćwiczyć, aby stracić na wadze. Jednak muszą oni poradzić sobie także ze stresem – stwierdził prof. Brynjar Foss, współautor badania.

 

Naturalne obniżanie kortyzolu

 

– U osób, które są w stałym stanie intensywnego stresu, obserwujemy natomiast brak apetytu, który jest również spowodowany wysokim poziomem kortyzolu i „odłączeniem” układu pokarmowego – podkreśla Ewa Kurowska.

 

Kortyzol wpływa zresztą nie tylko na metabolizm. Gdy organizm wytwarza go w dużych ilościach, mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją oraz niezdolność do kreatywnego myślenia, bezsenność, spadek libido, depresja, kiepska odporność. Hormon ten sprawia również, że do mięśni trafiają spore ilości cukru, a to sprzyja nie tylko otyłości, ale również cukrzycy.

 

Na szczęście są sposoby, by zbić nadmiar kortyzolu w organizmie. Pomocna będzie systematyczna aktywność fizyczna (ale nie zbyt długa, ciężka i intensywna, bo to również sprzyja wydzielaniu kortyzolu), medytacja, taniec. Wysoki poziom tego hormonu obniży sen – badania naukowe potwierdziły, że jego brak może powodować tycie. Ważne jest też to, co jemy. Np. długotrwałe stosowanie niskokalorycznych diet oraz niedobory pokarmowe nasilają produkcję kortyzolu – odchudzanie staje się więc nieefektywne.

 

Utrzymaniu tego hormonu na niskim poziomie sprzyja częsty wypoczynek i oddawanie się ulubionym czynnościom oraz kontakty towarzyskie.

 

Czytaj także: Misja bikini 2014

 

 

Ewa Podsiadły-Natorska, zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2018-12-13 21:05:31
~Kinga

Ja dla siebie wybrałam Foreverslim.Z wyboru tabletek jestem zadowolona schudłam tyle ile zamierzałam bez żadnych skutków ubocznych dla mojego zdrowia.Pozbywając się nadwagi pozbyłam się również większości moich kłopotów ze zdrowiem.

2018-06-23 19:37:53
~Felicja

Ja zdecydowałam się na zastosowanie tabletek Foreverslim. Zależało mi na tabletkach które będą miały naturalny skład .I na tych tabletkach się nie zawiodłam. Schudłam kilkanaście kilo i bez zbędnych kilogramów

2018-06-18 16:46:47
~Karolina

Wielkie dzięki za informacje o tym preparacie Amelko - kupiłam go 3 tygodnie temu i widać już pierwsze efekty - łącze go z bieganiem i ograniczeniem węgli prostych - na wadze mniej o 4 kg

2018-06-03 21:16:47
~Amelka

Ja swoje odchudzanie oparłam na kilku zmianach w nawykach żywieniowych - mniej cukrów prostych oraz delikatnie ujemny bilans kaloryczny. Teraz dodałam do tego Therm line fast i jestem bardzo zadowolona z efektów - schudłam tym sposobem 8 kg a jestem w połowie

2018-06-02 17:57:36
~Alicja

Ze wszystkich tabletek jakie brałam to Slimunox na ich tle na prawdę wypada bardzo dobrze.Może dla innych spdek wagi o 4 kg miesięcznie to nie za dużo ale dla mnie to całkiem niezły wynik.

2018-04-11 15:59:07
~Alicja

Mi odchudzanie paradoksalnie utrudnił preparat który miał je wspomagać - Calominal. Po tygodniu jego stosowania dostałam potwornych zaparć, przez które kilka razy nie poszłam nawet na treningi

2018-04-05 12:51:10
~Balbina

Dobre dobrane tabletki wspomagające odchudzanie to część sukcesu w całym procesie.Ja stosowałam Slimunox i efekt jaki uzyskałam w trakcie całej kuracji był bardzo zadowalający.Ja ze swojej strony mogę polecić te n preparat.

2018-03-18 19:59:54
~Klara

Ja odchudzałam się ze wspomaganiem.Do diety dołączyłam tabletki Foreverslim.Te tabletki przyspieszyły moją przemianę materii chęć na odchudzanie była znacznie mniejsza.W sumie udało mi się schudnąć 10 kg.

2018-02-08 17:37:41
~Paulina

Moje zdanie jest takie że nie ma jednego specyfiku który by działał na wszystkich.Owszem ja również stosowałam Slimunox i udało mi się trwale schudnąć,Ale znam osoby które schudły bez wspomagania i takie które brały tabletki które pomogły im na krótko.

2018-02-03 14:26:39
~Dobrusia

Ja złego słowa nie powiem na Slimunox. W końcu pozbyłam się nadwagi. Nie aby było bardzo łatwo, ale liczy się końcowy sukces.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.