wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

ABC odchudzania

Jak kortyzol utrudnia nam odchudzanie?

123RF
29.05.2014

Badania dowodzą

 

Naukowcy z norweskiego Uniwersytetu Stavanger potwierdzili, że stres utrudnia odchudzanie. Uczeni przyjrzeli się osobom otyłym, z BMI powyżej 35 (II stopień otyłości). Ochotnicy przez 22 tygodnie zdrowo się odżywiali, uczestniczyli w seminariach tematycznych i uprawiali sport, a mimo to zrzucili raptem kilka kilogramów. Powód? W czasie badań naukowcy zaobserwowali w ich organizmach znaczny wzrost stężenia kortyzolu we krwi. Utrzymywał się on na wysokim poziomie nawet przez kilka miesięcy po skończonym eksperymencie.

 

– Często mówi się, że otyli ludzie powinni zmienić sposób odżywiania się i ćwiczyć, aby stracić na wadze. Jednak muszą oni poradzić sobie także ze stresem – stwierdził prof. Brynjar Foss, współautor badania.

 

Naturalne obniżanie kortyzolu

 

– U osób, które są w stałym stanie intensywnego stresu, obserwujemy natomiast brak apetytu, który jest również spowodowany wysokim poziomem kortyzolu i „odłączeniem” układu pokarmowego – podkreśla Ewa Kurowska.

 

Kortyzol wpływa zresztą nie tylko na metabolizm. Gdy organizm wytwarza go w dużych ilościach, mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją oraz niezdolność do kreatywnego myślenia, bezsenność, spadek libido, depresja, kiepska odporność. Hormon ten sprawia również, że do mięśni trafiają spore ilości cukru, a to sprzyja nie tylko otyłości, ale również cukrzycy.

 

Na szczęście są sposoby, by zbić nadmiar kortyzolu w organizmie. Pomocna będzie systematyczna aktywność fizyczna (ale nie zbyt długa, ciężka i intensywna, bo to również sprzyja wydzielaniu kortyzolu), medytacja, taniec. Wysoki poziom tego hormonu obniży sen – badania naukowe potwierdziły, że jego brak może powodować tycie. Ważne jest też to, co jemy. Np. długotrwałe stosowanie niskokalorycznych diet oraz niedobory pokarmowe nasilają produkcję kortyzolu – odchudzanie staje się więc nieefektywne.

 

Utrzymaniu tego hormonu na niskim poziomie sprzyja częsty wypoczynek i oddawanie się ulubionym czynnościom oraz kontakty towarzyskie.

 

Czytaj także: Misja bikini 2014

 

 

Ewa Podsiadły-Natorska, zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2017-09-30 16:44:05
~joasia

Ja jestem osobą której colosan ex pomógł schudnąc. Ale nie tylko jest to zasługa colosanexu ważna również była dieta i ćwiczenia.Cała kuracja trwała trzy miesiące i bardzo dobrymi efektami.

2017-07-25 12:37:23
~Patrycja

Myślałam, ze bez ćwiczeń na prawdę nie da sie schudnąć, a jednak z Foreverslimem, sama utrata przesadnej chęci na słodycze spowodowała spadek na wadze po tygodniu! Teraz mam zamiar dołączyć aerobik bo liczę na szybsze efekty

2017-07-20 20:08:26
~Wiśnia

Jak dla mnie jedyną rewelacją jeżeli chodzi o tabletki na odchudzanie to Foreverslim dzięki nim w końcu poczułam się szczupła. W 3 miesiące schudłam 12 kilogramów, teraz już jestem dłuższy czas po zakończeniu i nie mam żadnego efektu jajo, tak często występującego podczas korzystania z innych tego rodzaju produktów

2017-03-28 20:38:12
~Malwina

Ja już nigdy więcej nie chce wrócić do otyłości.Owszem kuracje z Slimunox skończyłam pełnym sukcesem.Ale to nie zwalnia mnie z tego abym teraz nie uwarzyła na to co jem,staram się utrzymać wagę w normie i na razie przychodzi mi to z łatwością.

2017-02-13 20:56:00
~Basia

Ze wszystkich tabletek jakie brałam Foreverslim okazał się najbardziej skuteczny.Wiele dziewczyn będąc na dietach nie schudły prawie wcale ale wspomagając się Foreverslimem dały radę.Więc to przemawia za tym aby brać te tabletki.

2016-12-19 19:24:00
~Roma

Moim zdaniem nie ma obecnie lepszego środka wspomagającego odchudzanie, jak Foreverslim.Stosowałam go 3 miesiące i 12 kg mniej

2016-08-25 18:43:41
~halma

W mojej ocenieForeverslim jest to obecnie jeden z najlepszych środków wspomagających odchudzanie jaki można kupić w Polsce. W moim przypadku pomógł mi się pozbyć aż 12 kg zbędnego tłuszczyku

2016-05-27 18:54:02
~renata

Stosując Foreverslim po raz pierwszy chudnę bez wyrzeczeń jem to co lubię tylko że w mniejszych ilościach.Co do wysiłku fizycznego to mój pies jest bardzo zadowolony bo w końcu dwa razy dziennie wychodzi na bardzo długie spacery.A ja w końcu chudnę około jednego kilograma tygodniowo.

2016-05-12 18:44:17
~Klaudia

Zanm coś co je ułatwia! Jest to produkt firmy Olimp - Define It Lady. Od wielu miesięcy zmagam się z odchudzaniem, a ten produkt w końcu mi pomógł! Niesamowicie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Efekty są zachwycające. Zaczęłam chodzić na siłownię i zakupiłam już kolejne produkty z linii Queen Fit. Z pewnością też są świetne. Polecam!

2015-12-05 18:24:38
~NUKI

Moja przygoda z Foreverslim nadal trwa.Biorę miesiąc i schudłam 4 kg.Teraz tylko przeżyć święta i znowu nie przytyć.Z tej okazji pragnę życzyć wszystkim odchudzającym się wytrwałości, pozytywnej energii,spełnienia wszystkich marzeń nawet tych związanych z odchudzaniem.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.