wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Katalog diet

Dieta przy zespole jelita drażliwego

123RF
22.01.2013

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłym zaburzeniem czynnościowym jelit o niewyjaśnionym podłożu. Typowe objawy to dyskomfort i ból brzucha – stały albo nawracający – któremu towarzyszą inne dolegliwości. Pojawiają się wzdęcia, gazy i skurcze jelitowe. Ponieważ perystaltyka jest zaburzona, na zmianę występują biegunki i zaparcia. Dlatego w łagodzeniu objawów niezwykle istotna jest prawidłowa dieta.

Szacuje się, że zespół jelita drażliwego występuje u ok. 10-20 proc. dorosłych ludzi – zdecydowana większość to kobiety. – Zespół jelita drażliwego jest bardzo złożony etiologicznie i tak naprawdę ciężki do jednoznacznego zidentyfikowania – przyznaje Magdalena Ochnio, dietetyk Naturhouse. Jelito grube osób cierpiących z powodu tej dolegliwości jest bardzo wrażliwe, zwłaszcza na stres. Schorzenie dzieli się na podstawowe typy: biegunkową lub zaparciową. – U niektórych osób czasami przebiegają one naprzemiennie. Obydwu tym przypadkom może towarzyszyć upośledzone wchłanianie substancji odżywczych – zwraca uwagę Magdalena Ochnio.

Podstawowe zalecenia dietetyczne

O postaci biegunkowej mówimy, gdy chory wypróżnia się częściej niż trzy razy dziennie. Z kolei przy postaci zaparciowej występują mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu, a czynności tej towarzyszy duży wysiłek. Dlatego, by złagodzić skutki tej dolegliwości, niezbędne jest wprowadzenie do diety pewnych zmian, aby wyregulować przewód pokarmowy. – Zazwyczaj jest tak, że osoba z tym schorzeniem wie, które pokarmy nasilają objawy i których powinna unikać, ponieważ nie u wszystkich te same pokarmy powodują takie same dolegliwości – podkreśla dietetyk.Istotnym zaleceniem w obu typach zespołu jelita drażliwego jest lekkostrawna dieta, stałe pory posiłków w małych ilościach, odpowiednia ilość czasu na ich spożycie oraz regularne wypróżnianie. Niewłaściwy jadłospis może nasilać objawy. Większość pacjentów z zespołem jelita drażliwego reaguje na drożdże, mleko, groszek, jajka, kukurydzę, wołowinę, jęczmień, soję, kurczaki, orzeszki, skorupiaki, ryby czy fasolę. Jednak łagodzenie objawów będzie tym skuteczniejsze, jeśli dostosujemy dietę do typu schorzenia.

Postać biegunkowa

Magdalena Ochnio tłumaczy, że przy zespole jelita drażliwego z biegunką treść pokarmowa przechodzi przez jelita zbyt szybko i gwałtownie. – Dlatego posiłki powinny być spożywane częściej, ale w mniejszej objętości i podzielone na porcje, z jednoczesnym dostarczeniem odpowiedniej ilości płynów, tak aby nie przeciążać układu pokarmowego – tłumaczy specjalistka.

W postaci biegunkowej należy stosować dietę ubogobłonnikową. – Również produkty z dużą ilością tryptofanu (aminokwasu egzogennego) powinny być ograniczone. Chodzi o mleko i jego przetwory, białko jaj, mięso drobiowe, figi, daktyle, czekoladę, kawę czy nasiona strączkowe. Niektóre produkty, które zwiększają ilość masy jelitowej, takie jak: kukurydza, cytrusy, grzyby i groch, również mogą prowadzić do nasilenia objawów zespołu jelita drażliwego z biegunką – zaznacza Magdalena Ochnio.

Możemy jeść: pszenne pieczywo, biały ryż i makaron, mięso drobiowe gotowane lub pieczone w folii, galaretki i kisiele oraz chudą szynkę. Należy pić co najmniej dwa litry przegotowanej wody, najlepiej na godzinę po lub godzinę przed jedzeniem. Chory powinien ograniczyć spożycie płatków zbożowych, gruboziarnistych kasz, ostrych przypraw, orzechów oraz warzyw z błonnikiem. Zakazane są natomiast: alkohol, kawa, czekolada, kakao, gazowane napoje, słodzik, miód.

1 2
REKOMENDACJA
2014-11-08 15:32:21
~Kasi4

Leki nie pomogą, trzeba zmienić dietę i styl życia; dużo pomógł mi artykuł: http://www.dieta-forum.pl/w-zespole -jelita-drazliwego

2014-10-24 18:16:46
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2014-08-15 15:53:16
~Stasia

ZJD to nic innego jak nadmierny rozrost flory bakteryjnej i nadmiar występowania grzybów Candida, czasem występuje też nietolerancja pokarmowa, na gluten, mleko i inne produkty. Warto zrobić test na nietolerancję i ustalić dietę z lekarzem dietetykiem. Mi bardzo pomogło i ograniczyło objawy. Dobry jest tez sok z acai i aloesu, przyprawy oregano i cynamon. Leki farmakologiczne rzadko kiedy pomagają i na pewno na krotko. Warto pójść do lekarza który stosuje również medycynę natur

2014-01-18 18:30:00
~ania

Dieta w zespole jelita drażliwego: http://www.dieta-forum.pl/diety-w-c horobach/586-ibs-czyli-zespol-jelit a-drazliwego

2013-11-14 14:30:10
~kaja

W zaparciach mi pomógł błonnik witalny, cudeńko wyczyściło moje jelita i nie mam problemów już z zaparciami :) naprawde polecam

2013-08-17 07:34:13
~sini

Dieta to podstawa, ale fakt, kuracja jelitonem przynosi szybką poprawę

2013-08-13 07:42:44
~halszka

Mnie uratował jeliton , stosowałam go na odchudzanie i przy okazji zauważyłam, że moje jelita zaczęły normalnie pracować, teraz sobie popijam kilka razy dziennie i ma spokój jak dotąd

2013-06-20 11:04:11
~aaa

http://mademoiselle555000006.blogsp ot.com/

2013-05-06 11:40:16
~MONIA

jednak warto się dobrze odżywiać, bo może to nam przynieść wiele pożytku, ale w przypadku tej choroby nie można też zapominać o środkach, które będą pomocne w leczeniu tych dolegliwości. Z takich bezpiecznych i dostępnych środków ten http://drlucas.com.pl/pl/p/Novipaye /74 jest bardzo dobry.

2013-04-27 21:37:28
~wrazliwy

jedyny lek ,który pomaga to METYLOSPASMYL wyleczył mnie na wiele lat

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.