wyszukanie zaawansowane

Katalog diet

Dieta Harcombe

fot. Piotr Marcinski/fotolia.com
05.07.2013
Stracić na wadze to teoretycznie żaden problem. Wystarczy zastosować się do rady, że aby pozbyć się jednego kilograma tłuszczu, należy wytworzyć deficyt siedmiu tysięcy kalorii. Można tego dokonać w dwojaki sposób: albo zjeść mniej, rezygnując na przykład każdego dnia z pięciuset kilokalorii albo zacząć ćwiczyć. Już np. godzinna jazda na rowerze, w zależności od intensywności jazdy, pozwoli ci pozbyć się od 250-500 kcal. Więc skoro to takie proste, to dlaczego wciąż tyle osób walczy z nadwagą i otyłością?
 
Zoë Harcombe stworzyła dietę, która jest rezultatem blisko dwudziestoletnich badań, próbujących odpowiedzieć właśnie na jedno pytanie: dlaczego na świecie istnieje tak duży problem otyłości i nadwagi? Jej dieta ma pomóc pozbyć się niechcianych kilogramów bez uczucia głodu. Została stworzona z myślę  o osobach zdrowych, które walczą z otyłością, ale i tych z grup ryzyka, np. osób cierpiących na hipoglikemię, czyli niski poziom cukru we krwi. Zaprojektowany przez nią system żywienia składa się z trzech faz i opiera się przede wszystkim na jedzeniu w sposób naturalny i zdrowy.
 
Faza I „Detoksykacja”
Podczas jej stosowania przede wszystkim masz zmienić nawyki żywieniowe i nauczyć się wybierania odpowiedniego, korzystnego dla siebie jedzenia. Nauka ta odbywa się bez uczucia głodu i bez cierpienia, że trzeba sobie czegoś odmawiać, ale też jest fazą najbardziej restrykcyjną. Trwa jednak tylko pięć dni i jest czymś w rodzaju detoksykacji organizmu ze starych, niewłaściwych nawyków żywieniowych. Przez te pięć dni zabronione jest spożywanie cukru, żywności marynowanej (pikli, grzybów itd.), sera oraz zbóż, z wyjątkiem ryżu. Zamiast tego zaleca się jedzenie dużej ilości ryb, chudego mięsa, jogurtów naturalnych, jajek i warzywa.
 
Faza II „Niełączenia”
Po pięciu dniach nadchodzi drugi etap diety. Trwa on tyle, ile potrzebujesz, a dokładniej, ile kilogramów masz do zrzucenia. Na tym etapie na głód jednak narzekać nie będziesz. Możesz jeść zawsze wtedy, kiedy tylko go poczujesz. Ważnym jest jedynie stosowanie się do zasad.
 
Najważniejszym punktem tego etapu jest niełączenie w jednym posiłku produktów węglowodanowych z tłuszczem. Możesz zjeść więc chleb z szynką, ale już bez masła czy margaryny, a np. z warzywami. Koniecznie musisz również zrezygnować z wszelkiej żywności przetworzonej, czyli paczkowanej, puszkowanej, jak również tej już od razu gotowej do spożycia, a także słodyczy, soków, alkoholu, kawy.
 
Autorka diety uważa, że aby schudnąć, należy współpracować ze swoim ciałem, a nie działać przeciwko niemu. Odmawiając mu jedzenia, ograniczając kalorie, nie dostarczając wszystkich niezbędnych składników, szkodzi się organizmowi, który na każdym kroku zaczyna się buntować. Według niej ważniejsze od tego, ile kalorii spożywasz, jest to, co i jak często jesz, i w jaki sposób konkretne grupy produktów łączysz ze sobą w jednym posiłku.
 
Faza III "Włączanie diety do codziennego życia"
Po określonym czasie, gdy już udało ci się zrzucić tyle kilogramów, ile sobie życzyłeś, nadszedł czas na wprowadzenie zasad, których już się nauczyłeś do codziennego życia. Jesz tak samo jak poprzednio, ale już nie musisz tak restrykcyjnie trzymać się zasady rezygnacji z żywności przetworzonej. Od czasu do czasu i ona jest dozwolona. 
 
W pierwszej fazie możesz stracić od dwóch do pięciu kilogramów. Utrata wagi postępuje w drugim etapie. Trzeci z nich ma na celu utrwalenie i wagi oraz dobrych nawyków żywieniowych. Powinieneś się już ich trzymać do końca życia, jeśli chcesz utrzymać wagę, którą wypracowałeś.
 
Zalety i wady
Dieta Harcombe odrzuca teorię kalorii, czyli, że aby schudnąć należy jeść mniej albo spalać więcej. Jej niepodważalną zaletą jest brak głodu. Można jeść, kiedy się chce, byle nie sięgać po zakazane, przetworzone produkty. Nie ma tu mowy, tak jak w przypadku innych diet, o cięciu jakiejkolwiek z grup produktów, czyli np. całkowitej rezygnacji z tłuszczu czy węglowodanów. 
 
Dla niektórych osób minusem diety może być jej długoterminowość, która wymaga wiele samozaparcia i zaangażowania oraz silnej woli. Problemem podczas jej stosowania może okazać się zwyczajne wyjście na kolację ze znajomymi. Czasem trudno bowiem o znalezienie potraw, które w swoim składzie nie będą łączyły tłuszczu i węglowodanów.
 
Bez wątpienia jednak dieta daje pewną szansę nauczenia się dokonywania właściwych wyborów i pozbycia się kilogramów oraz wypracowania sylwetki, o jakiej się marzy. 
 
 
Schudniesz, a twoje życie nabierze kolorów:
 

Anita Demianowicz/ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-01-05 18:42:58
~lila

Aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej musisz w codziennym bilansie kalorycznym stworzyć deficyt, czyli spalić więcej kalorii niż dostarczasz z pożywieniem z zaspokojeniem we wszystkie składniki pokarmowe, mimo że to oczywiste to dziś niestety bardzo trudne, ale jest rozwiązanie < klubdiety.pl > dodatkowa opieka specjalisty

2013-08-25 17:00:30
~Ona

A ja odwiedziłam sklep z suplementami diety 5kilomniej.pl. Zakupilam super Zestaw Mini Pluss, składający sie z odżywczego koktajlu, który pije 2 razy dziennie zamiast tradycyjnego śniadania i kolacji. Przed kążdym głównym posiłkiem biore tabletke błonnika. Jem obiad taki jak lubie do 500kcal. Nie zapominam o drugim sniadaniu i podwieczorku , który skłąda sie z owoców. Nie chodze głoda , nie licze kalorii, mało ćwicze-ciesze się życiem. Schudłam w miesiąc 6 kilo. Jestem sz

2013-07-08 01:06:47
~SS

Jest tylko jedna dieta cod... Mniej zrec i ciezko zapierdalac...

2013-07-08 01:06:47
~BYŁY HAZARDZISTA

Jestem Hazardzistą. Jeśli chcesz wiedzieć o co mi chodzi to przeczytaj tą wypowiedź do końca. Piszę to ku przestrodze wszystkim naiwniakom takim jak ja więc do rzeczy. Zaczęło się to niewinnie jakieś 4 lata temu byliśmy z kolegami w barze takie tam sobotnie spotkanko przy piwku i pogadać itd. W rogu widziałem, że są automaty do gry, a przy automatach masa ludzi którzy grali, a inni czekali w kolejce do gry. Jedni wygrywali inni przegrywali i tak cały wieczór. Gdy już trochę

2013-07-07 23:49:22
~HauMiau

"... niełączenie w jednym posiłku produktów węglowodanowych z tłuszczem. Możesz zjeść więc chleb z szynką, ale już bez masła..." A w szynce to tłuszczu niema ?

2013-07-07 23:21:39
~maciej lorek

Apeluję do wszystkich o pomoc potrzebuję jak najszybciej 50000zł na spłatę domu który zajął komornik. Straciłem pracę jestem w katastrofalnej sytuacji jestem bez środków do życia błagam was pomóżcie mi!! 19 1090 1258 0000 0001 2083 3562 chociaż o drobne kwoty muszę mieć te pieniądze jak najszybciej muszę je dać komornikowi. jeśli macie pytania odnośnie szczegółów to piszcie maciej.lorek@onet.pl błagam pomocy!

2013-07-07 23:18:33
~Trak

Ta dieta jest OK, w dużej mierze jest zgodna z zasadami, które ja stosuję. Tłuszczu jadam niewiele, cukry - w zasadzie to owoce, czasem miód, cukru jako takiego za dużo nie używam, kasze i warzywa prawie codziennie.

2013-07-07 23:11:42
~MIlena

Jeżeli interesuje was zgrabne estetyczne ciało to polecam wpisać na faceboku słowa dieta trening suplementacja. Znajdziecie tam coś dla was. Zapytajcie o plan dla siebie. Ja schudłam ponad dwadzieścia kilo bez jakichkolwiek głodówek.

2013-07-07 22:58:24
~Dzim

Jestem zdrowy i majętny/ Wygrywam obecnie ponad 20000zł w miesiąc dzięki stronie: bogaty-typy.pl Jest dobrze .../

2013-07-07 22:50:39
~ONNN

Wiecej ruchu a nie tylko komputer tablety i inne gowna,wtedy nie bedzie problemow z nadwaga

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.