wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Katalog diet

Dieta 8H - jesz co chcesz i chudniesz

123RF
05.08.2013
Główne założenia diety ośmiogodzinnej (zwanej 8H) brzmią bardzo zachęcająco: jesz wszystko, na co masz ochotę. Jedynym ograniczeniem jest czas. Należy wybrać osiem godzin, w ciągu których będzie się spożywać posiłki. Przez pozostałe 16 godzin organizm odpoczywa. Autorzy diety zapewniają, że dzięki niej można schudnąć 5 kg w ciągu tygodnia, a nawet 30 kg w miesiąc. Czy ta dieta jest bezpieczna? Co sądzą o niej specjaliści? 
 
Zasady diety 8H są wyjątkowo proste. Nie ma głodówek, nie ma ograniczeń, nie ma męki i odmawiania sobie ulubionych potraw. Jej zasady zostały opracowane przez Davida Zinczenko i Petera Moore’a. Przedstawili je w książce „The 8-Hour Diet: Watch the Pounds Disappear Without Watching What You Eat! („Dieta ośmiogodzinna: obserwuj, jak tracisz kilogramy bez przykładania wagi do tego, co jesz!”). Dieta od razu stała się bardzo popularna. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę jej główne założenia. 
 
Wybierz swoje 8 godzin
Zgodnie z zasadami diety 8H należy wybrać sobie ośmiogodzinny przedział czasowy, podczas którego będziemy spożywać posiłki, np. od 9 do 17. Godziny nie muszą być stałe, można je dopasować do stylu życia i trybu pracy. W weekendy te godziny mogą być inne niż w dni pracujące. Ważne jest tylko to, by zawsze było to osiem godzin dziennie i ani minuty dłużej.
Skąd takie założenie? Zdaniem Zinczenko i Moore’a wraz z postępem cywilizacji ludzie nabrali złych nawyków żywieniowych i „jedzą przez cały czas”. Dlatego namawiają, by na 16 godzin wykluczyć spożywanie jakiegokolwiek posiłku. Trzeba zapomnieć nawet o drobnych przekąskach, jak owoce czy warzywa. Ten czas organizm ma wykorzystać na dokładne strawienie wszystkiego, co zostało mu dostarczone w ciągu ośmiu godzin, przerobienie tego na energię i pozbycie się toksyn.
 
Opóźnij śniadania
Co zrobić, jeśli np. pracujesz 8 godzin i trudno ci w tym czasie zjeść kilka posiłków? Autorzy zachęcają do opóźnienia godziny śniadań. Zaczynając jeść np. o godz. 11, ostatni posiłek spożyjesz o godz. 19. Dla tych, którym taki cykl odżywiania będzie sprawiał trudność, autorzy mają radę w postaci „okresu przejściowego”. Należy stopniowo wprowadzać zasady nowej diety do codziennego odżywiania. Można zacząć np. od trzech dni w tygodniu i stopniowo zwiększać ich liczbę. 
 
Jedz wszystko, na co masz ochotę
Brzmi niewiarygodnie, ale tak właśnie jest. W ciągu wybranych przez siebie 8 godzin możesz jeść co chcesz i kiedy chcesz. Nie należy jednak przesadzać z porcjami. Autorzy diety zachęcają, by się nie przejadać i jeść małe porcje. Na liście „rzeczy zakazanych” znalazły się tylko słodzone napoje. Zinczenko i Moor nawołują, by całkowicie zrezygnować z napojów gazowanych, słodzonych soków i herbat. Należy za to pić jak najwięcej wody. 
 
Jakie są efekty?
Po pierwszym tygodniu stosowania diety 8H schudniemy 5 kilogramów. To jednak nie wszystko, bo dalsze efekty mają być jeszcze bardziej niewiarygodne.  W ciągu półtora miesiąca pozbywamy się ok. 10 kg (docelowo nawet do 30 kg miesięcznie). Czy takie tempo jest zdrowe?
 
- Nie. Dieta ośmiogodzinna nie ma nic wspólnego ze zdrowym odchudzaniem – uważa Justyna Piechocka, dietetyk z Vitalia.pl. Jej zdaniem to kolejna dieta „cud”, której stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. - Po pierwsze nie uczy ona nawyków prawidłowego żywienia, możliwych do wprowadzenia na całe życie. Ponadto, tak długie okresy postu obniżają metabolizm, co skutkuje nie tylko zaburzeniem równowagi w organizmie, ale także natychmiastowym „efektem jojo” po powrocie do wcześniejszego odżywiania - mówi Piechocka.
 
1 2
REKOMENDACJA
2019-04-20 09:11:19
~Agah

Stary artykuł widzę ale ja tak jem od 4 lat przez przypadek i z cała pewnością mogę powiedzieć Ze nie działa ...

2014-04-01 09:31:32
~Mariola

Po ciąży i biorąc na dodatek tabletki antykoncepcyjne nie mogłam schudnąć. Chodziłam nawet do dietetyka który też nie był w stanie mi pomóc, dopiero gdy widząc skutki stosowania diety 8H przez koleżanki również się skusiłam i są efekty w 3 miesiące schudłam 10 kg :)

2014-02-14 17:43:02
~mimi

Mi niestety trudno było by dopasować styl życia i wszystkie zajęcia do tej diety, ale jestem obecnie na diecie Allevo, w której jeść można nie tylko przez te 8h a jest naparawde skuteczna. Dieta Allevo to niskokaloryczne posiłki, ktore sa naparawde smaczne i sycace a pozawalaj zgubić kilka kilo :)

2013-11-20 15:24:31
~gość

Polecam tą dietke jestem na nij 3 m-ce i schudłam 9 kg bez prawie żadnych wyżeczeń jedyne co sobie odmówiłam to słodzone nepoje piję tylko wodę

2013-08-25 16:44:43
~Beata

A ja odwiedziłam sklep z suplementami diety 5kilomniej.pl .Zakupilam super Zestaw Mini Pluss składający sie z odżywczego koktajlu, który pije 2 razy dziennie zamiast śniadania i kolacji. Przed kążdym głównym posiłkiem biore tabletke błonnika. Jem obiad taki jak lubie do 500kcal. Nie zapominam o drugim sniadaniu i podwieczorku , który skłąda sie z owoców do 150 kcal. Nie chodze głoda , nie licze kalorii, ciesze się życiem. Schudłam w miesiąc 6 kilo. Jestem szczęśliwa :)

2013-08-18 19:14:59
~dori

sciema, sama jem tylko 1obfity posilek dziennie, i normalnie tyje, jak za duzo zjem

2013-08-08 10:02:20
~ciąglenadiecie

Przypomina mi ta dieta przysłowie ; Śniadanie zjedz sam ,obiadem się podziel kolacje oddaj.

2013-08-06 12:36:39
~Bambaj

do Claire1983 . Takie myślenia zaczynaj o 12 ale kończysz jedzenie o 22 albo i jeszcze później i od razu do wyra a potem brzusio rośnie i nawet zdrowe odżywianie wiele tu nie pomoże ...

2013-08-06 08:51:24
~Claire1983

To bzdura... Ja mam taki tryb życia od lat... pierwszy posiłek o godzinie 12 tej... a ostatni max o 18tej... I mam sporą nadwagę do zrzucenia. Dopiero od miesiąca zaczęłam się bardzo zdrowo odżywiać, odrzuciłam węglowodany i tłuste mięsa oraz słodycze... Jem ryby, warzywa, owoce... I schudłam w miesiąc 5 kg. Nadal jem w godzinach 12-18 bo tak już mam. To powinnam chyba już zrzucić ze 30 kg wg tej diety, czyż nie? W moim przypadku godziny jedzenia nie mają żadnego znacze

2013-08-06 08:48:54
~Karola

Stosowałam. To nie jest prawda. Organizm szybko się przyzwyczaił, a ja nie schudłam nawet grama.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.