wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Katalog diet

Dieta Ornisha – jedz więcej, waż mniej

123RF
02.12.2013

Nazwa tej diety pochodzi od nazwiska amerykańskiego kardiologa, który postawił sobie dwa cele: odchudzić i wyleczyć Amerykanów. Dziś dieta Ornisha jest jedną z najpopularniejszych w USA. Jej założenia są proste: jesz, dopóki nie zaspokoisz głodu i nie liczysz kalorii, ale spożywasz posiłki przygotowane tylko z dozwolonych produktów. Miesięcznie można na niej schudnąć ok. 5 kilogramów. Uwaga – to nie jest dieta dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez mięsa.


Przyjmując kolejnych pacjentów popularny amerykański kardiolog, Dean Ornish zauważył, że mnóstwo z nich jest otyłych. Zaczął więc badać wpływ diety, aktywności fizycznej i stresu na ogólny stan zdrowia.


Doszedł do wniosku, że nasz metabolizm ukształtował się w czasach, kiedy kultura jedzenia była zupełnie inna niż obecnie. Nasi przodkowie nigdy nie wiedzieli, kiedy zdobędą pożywienie. Dlatego, jeśli już je mieli, najadali się do syta, a odłożony w postaci tłuszczu nadmiar, miał im zagwarantować przetrwanie do momentu, kiedy znów uda się zdobyć żywność. Od tamtego czasu zmieniło się niemal wszystko oprócz... naszego metabolizmu.


Oznacza to, że nadal każda nadwyżka jedzenia odkładana jest w postaci tłuszczu na "gorsze czasy". Problem jednak tym, że obecnie, kiedy kwestia braku jedzenia w bogatych społeczeństwach praktycznie nie występuje, magazynowanie nadwyżek nie jest już potrzebne. Nasz metabolizm jednak o tym nie wie i w sytuacji, kiedy dostarczamy mu mniej pożywienia (głodówki, diety drastycznie ograniczające kaloryczność posiłków), zwalnia i bardzo oszczędnie korzysta z odłożonych w postaci tłuszczu zapasów.


Podstawowe założenia swojej diety doktor Ornish opracował w latach 70-tych i przez kilka kolejnych lat je ulepszał. Zalecany przez siebie sposób żywienia opisał w książce "Eat More, Weigh Less" ("Jedz więcej, waż mniej").  


Główne założenia diety Ornisha
Doktor Ornish zaleca jedzenie produktów pochodzenia roślinnego. Mięso jest albo wykluczone, albo drastycznie ograniczone. Opracowana przez amerykańskiego kardiologa dieta jest niskotłuszczowa i niskocholesterolowa, obfituje w błonnik i węglowodany zbożowe, wyklucza kofeinę i ogranicza spożycie soli.


Co ważne, można jeść bez ograniczeń do momentu, aż człowiek poczuje się nasycony (oczywiście nie można się przejadać), nie trzeba także liczyć kalorii. Zalecane są małe porcje. Produkty spożywcze zostały podzielone na 5 grup. Komponując posiłki należy używać produktów z grup 1, 2 i 3, a całkowicie pominąć te znajdujące się w grupach 4 i 5. Kolejna ważna kwestia – układając swój codzienny jadłospis należy zadbać, by w 75 procentach składał się on z węglowodanów, 15 procent stanowiły białka, a 10 procent tłuszcze.

 

1 2 3
REKOMENDACJA
2016-03-02 19:43:23
~Karola

Ja schudłam aż 8 kg w miesiąc stosując dietę Sandruni, powodzenia

2014-10-03 10:32:31
~reksonka

też mi odkrywczość, zawsze jem to co lubię i nie liczę kalorii ;D tylko jem sporo mniej a częściej, do tego Novoslim i waga spada tak 3 kg miesięcznie także luz blues ;)

2014-05-19 21:29:21
~jacob

Nie musisz być gwiazdą, aby odmłodzić i poprawić swój wygląd. Nie musisz mieć milionów na koncie, aby uzyskać młodsze i piękniejsze ciało. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok www.potegazdrowia.pl

2014-04-01 00:19:23
~beatkka

jeśli już decydujemy się na dietę to tylko pod opieką specjalisty, bo eksperymenty na własną rękę się nie sprawdzają. ja ułożyłam sobie prostą dietę we współpracy z dietetyczką. wystrczyło napisać mejla przez stronę sklepidiety.pl i całkiem za darmo skorzystać z porad pani Gosi :) odchudzajmy się dla zdrowia i lepszego samopoczucia

2014-01-02 13:18:16
~julka

Jeżeli powrócimy do natury nasze ciało wyzdrowieje a w skutek tego zredukujemy tkankę tłuszczową i uformujemy sylwetkę, ja już od 5 lat nie mam problemów z nadwagą a miałam 24 kg nadbagażu, mało tego nie chodzę głodna i mam mnóstwo energii i, w dalszym ciągu jestem pod stałą opieką specjalisty, polecam (klubdiety.pl )

2013-12-11 21:51:39
~zuza

Zabrakło nam niestety tego co być powinno w pożywieniu, sama chemia, pestycydy, barwniki itd., można by wymieniać w nieskończoność.... zabrakło dziś czegoś, czego nie ma już od blisko 100 lat dlatego tyjemy lub mamy niedowagę chorujemy, brak nam energii a nasza kondycja jest w fatalnym stanie. Zadbajmy o swoje zdrowie bo mamy je tylko jedno ( idealnafigura.com/konsultacje ), zredukowałam wagę, zmieniłam sylwetkę a przede wszystkim czuję się znakomicie, mam niesa

2013-12-09 21:37:10
~Beata

Proszę państwa o wielką pomoc, zwracam się do tych państwa. Którym nie jest obojętny los drugiej osoby. Mam wielki problem. Otóż otrzymałam eksmisję, stało się to dlatego, bo w ostatnim czasie nie dawałam rady z opłaceniem całego czynszu, bo sama wychowuje 2 dzieci i moja pensja nie wystarcza na wszystkie opłaty. Najważniejsze są dla mnie moje dzieci i tylko one się liczą, nie mogłam przecież nie kupić im nic do jedzenia, żeby mieć zapłacony czynsz, ojciec dzieci nie p

2013-12-09 17:34:19
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

2013-12-09 11:58:48
~Djoan

Jak amerykanie zaczną teraz nałogowo chudnąć to znaczy, że działa! Ciekawe co na taki sposób odżywiania powiedzą nasi przyszli dietetycy http://www.studia.net/dietetyka, bo 75% węglowodanów w posiłku to tak trochę dużo...

2013-12-09 11:27:38
~roman74

Niestety, to nie jest dieta dla cukrzyków. Te węglowodany. cukrzycaseniora.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.