wyszukanie zaawansowane

Katalog diet

Dieta 50/50 – odchudzasz się co drugi dzień

123RF
04.12.2013

Efekty stosowania tej diety są naprawdę obiecujące – w ciągu dwóch miesięcy można schudnąć nawet 15 kilogramów. A to jeszcze nie wszystkie dobre wiadomości: nie głodujesz, jesz co chcesz i nie trzymasz się sztywno narzuconych godzin posiłków. Brzmi idealnie, dlaczego więc wielu dietetyków jest jej przeciwnych?


Dietę 50/50, zwaną również dietą "co drugi dzień" albo "pół na pół", wymyślił  amerykański chirurg plastyk James B. Johnson. Uznał on, że aby schudnąć, wystarczy w co drugi dzień pościć. Jednego dnia (w tak zwane dni chude, czyli down days) jemy bardzo niewiele, przyjmując 25-35 proc. całościowego zapotrzebowania na kalorie, a w pozostałe dni, zwane „normalnymi” (up days) zjadamy to, na co mamy ochotę. Ponoć po dwóch miesiącach takiego odżywiania James B. Johnson schudł ponad 15 kilogramów.


Dieta bardzo szybko stała się przebojem w Stanach Zjednoczonych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo kto nie marzy o tym, by schudnąć, jedząc to, co zwykle?


Główne założenia diety 50/50
W tej diecie nie ma z góry narzuconego jadłospisu, nie ma określonych godzin posiłków, nie ma nawet restrykcyjnego ograniczenia kalorii. O to wszystko powinniśmy zadbać sami, kierując się zdrowym rozsądkiem. Główne założenie dotyczy podziału na dni chude i normalne. W te drugie jemy to, co zwykle, w dni chude znacznie ograniczamy ilość spożywanych kalorii. Dni normalne przeplatają się z chudymi, w praktyce wygląda to więc tak, że co drugi dzień stosujemy post.


Należy pamiętać, że określenie „jesz, co chcesz”, nie oznacza, że można się objadać, czy folgować sobie spożywając fast foody lub słodycze. Nie, takich cudów nie ma – jeśli zamierzasz schudnąć, w dni normalne nie możesz przekraczać ilości 2500 kcal. Trzeba wykluczyć wszelkie słodkości, tłuszcze, produkty wysoko przetworzone, jeść 5 posiłków dziennie złożonych z małych porcji i dużo pić.


W dni chude je się niewiele, bo ok. 1/3 tego, co w dni normalne. Oczywiście mają to być produkty zdrowe i niskokaloryczne. Koniecznie trzeba pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej i herbat ziołowych.  


Co ważne, dni można zamieniać kolejnością. Oznacza to, że jeśli z jakiegoś powodu (święta, spotkanie rodzinne, wyjście do restauracji) pofolgujemy sobie, nie oznacza to, że należy przerwać dietę. Wręcz przeciwnie, takie „wpadki” są wpisane w jej filozofię (byle nie zdarzały się zbyt często). Kolejnego dnia możemy więc kontynuować odchudzanie stosując reguły dnia chudego.


Trudne początki
Wiele osób, zachęconych cudownymi efektami, jakie ma dać dieta 50/50, zaczyna stosować ją z dnia na dzień i… równie szybko kończy. Dlaczego? Choć zalecenie „pościsz tylko co drugi dzień” brzmi atrakcyjnie, wcale nie jest łatwo w nim wytrwać. Najtrudniejsze są pierwsze dwa tygodnie. W tym czasie, według Jamesa B. Johnsona, w dni chude powinno się jeść nie więcej niż 25 proc. zalecanego spożycia kalorycznego. Po dwóch tygodniach tę ilość można zwiększyć do 35 proc. Trzymając się tych proporcji należy kontynuować dietę do momentu osiągnięcia wymarzonej wagi.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-03-03 17:30:09
~Sylwia

Ja też jestem bardzo zadowolona z efektu jaki osiągnęłam po zastosowaniu Slimunox. W końcu udało mi się i nie mam nadwagi

2017-09-25 18:06:25
~Kamil

Ja próbowałem różnych diet, najlepiej działała zwykła paleo. Planuję przetestować w najbliższym czasie 2 kolejne, z artykułu poniżej: https://www.food-forum.p l/najefektywniejsze-diety-na-2015-r ok/

2017-09-20 19:23:17
~Weronika

Może tyle ile ja schudłam dzięki Foreverslimowi to nie jakiś wielki sukces bo zrzuciłam 10 kg,Pewnie było by więcej gdybym stosowała się do zasad kuracji i regularnie ćwiczyła.Niestety zaniedbałam to ale uważam żę schudłam sporo.

2017-08-12 19:27:23
~Iza

Z mojej strony mogę polecić Foreverslim.To właśnie dzięki nim udało mi się zrzucić wszystkie zbędne kilogramy.

2017-07-18 07:51:03
~Olivia

Ja też zdecydowałam się na Slimunox i nie żałuje tej decyzji. W końcu trafiłam na środek, który realnie pomógł mi pozbyc się nadwagi

2017-03-24 20:16:55
~Ola

Według mnie Slimunox to naprawdę bardzo skuteczne tabletki.Po małych korektach mojego jadłospisu do tego wiadomo wspomaganie Slimunox i waga spada.Ja osobiście jestem zadowolona.

2017-03-08 22:08:11
~Miśka

Do stosowania Slimunox przekonałam się jak moja kuzynka schudła na nim aż 17 kg.Ja musiałam schudnąć tylko albo aż 10 kg.Wystarczyły mi tylko dwa miesiące.Na razie mija już czwarty miesiąc i waga nie wzrosła.Jem normalnie ale dużo mniej.

2017-02-27 21:50:44
~Renia

Każdy ma swój sposób ja nie jestem na tyle odważna aby brać bardzo mocne tabletki dostępne na receptę .Szanuje swoje zdrowie a skutki brania tych tabletek mogą być bardzo groźne.Dlatego zdecydowałam się na coś co na pewno nie zaszkodzi.Wybrałam Foreverslim może odchudzanie z nimi trwało trochę dużej ale schudłam i to bez szkody dla własnego zdrowia.

2016-10-21 18:01:41
~Ania

Mi udało się schudnąć 8 kg ale dzięki diecie Sandruni. Regularne posiłki to podstawa i nie podjadanie między nimi. Jem dużo warzyw i owoców. Bardzo ważny jest też ruch

2016-08-25 18:17:03
~naja

Moim zdaniem jak najabardziej wskazane, potrzebne i należy je uzywać, ale zgodnie z ich przeznaczeniem i w ilościach wskazanych przez producenta. W każdy razie ja stosowałam Foreverslim i jestem bardzo zadowolona z efektów. Znów mogę włożyć bikini

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.