wyszukanie zaawansowane

Katalog diet

Zdrowe kości

01.12.2009

Kości nie tylko tworzą szkielet dla naszego ciała. Cały układ kostny człowieka składa się z ponad 200 kości, które w sumie ważyć mogą nawet 11 kg. Jak o nie dbać?

Kości w ciągu całego naszego życia ulegają procesom budowy i niszczenia. Z czasem stają się coraz słabsze. Rosną mniej więcej do 20 roku życia, natomiast po 40 roku życia są już stosunkowo słabe. Największym zagrożeniem dla kości jest osteoporoza, która dotyka aż 30 proc. osób po 50 roku życia. Problem ten dotyczy szczególnie kobiet, zwłaszcza w okresie przekwitania, kiedy to spada poziom estrogenów, a organizm traci zdolność przyswajania wapnia z przewodu pokarmowego.Jak jednak wspominaliśmy, kości nie tylko stanowią szkielet organizmu człowieka, odgrywają też istotną rolę w procesie przemiany materii. Zadaniem kości jest magazynowanie związków wapnia, dzięki którym możliwa jest regulacja kwasowo – zasadowej równowagi krwi. Jeśli krew podlega zbytniemu zakwaszeniu, z kości wypłukiwane są natychmiast zasadowe związki wapnia. Wszystko po to, by równowaga w krwi została zachowana.

Aby zapobiec wypłukiwaniu związków wapnia z kości (co prowadzi do ich osłabienia) naukowcy proponują, by spróbować diety ubogiej w kwasy. Dla wielu dietetyków będzie to prawdziwa rewolucja. Do tej pory uważano bowiem, żeby aby mieć zdrowe kości, wystarczy zapewniać organizmowi odpowiednią ilość wapnia.

1 2 3
Tagi: kościdietawapńosteoporoza
REKOMENDACJA
2014-02-10 14:24:33
~monikaaa

Tutaj jest spis bardzo fajnych preparatów na zdrowe kości - http://www.naturala.pl/tag/325/zdro we_kosci

2009-12-05 00:30:02
~Dora

Nie zgadzam się z tą teorią naukowców. Spozywam bardzo dużo warzyw i owców nawet przy sniadaniu jem surówkę bo bardzo lubię.Niestety w wieku 52 lat wykryto u mnie ostoporozę.

2009-12-03 15:51:11
~Becikwood

Wszystko to ciekawe ale niepelne... Niby artykul "naukowy", doradczy a brak waznej informacji , ktora jest takze kluczowa w utrzymaniu zdrowych i mocnych kosci. RUCH I CWICZENIA !!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.