wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Katalog diet

Sezon na pomarańcze

18.02.2010

Cieszące oko, węch i podniebienie pomarańcze są owocami posiadającymi wiele zalet. Stanowią bogate źródło witamin, składników mineralnych i naturalnych przeciwutleniaczy.

Dlatego warto jeść je przez cały rok. Ale szczególnie właśnie teraz, zimą, kiedy w sklepach leżą głównie nie wzbudzające naszego zaufania warzywa, warto sięgnąć po pełne zdrowia pomarańcze.

Jak trafiły na nasze stoły?
Pomarańcze pochodzą z Dalekiego Wschodu, gdzie uprawiane są od przynajmniej czterech tysięcy lat. Do Europy owoce te trafiły mniej więcej w XI wieku, jednak smakiem nie przypominały dzisiejszych pomarańczy - były znacznie kwaśniejsze. Ich słodka odmiana pojawiła się w Europie dopiero w XVI wieku, dzięki Portugalczykom, którzy importowali owoce z południowych Chin do Lizbony. Do Polski pomarańcze dotarły w wieku XV, początkowo gościły tylko na królewskim stole. Jadano je wówczas głównie jako dodatki do potraw, np. do pieczeni.

Pomarańczowa bomba witaminowa
Pomarańcze to prawdziwe źródło zdrowia. Między innymi dostarczają organizmowi witaminy C, a ta pełni istotną rolę w ludzkim organizmie.  Przede wszystkim chroni go przed wieloma chorobami: przeciwdziała chorobom nowotworowym, zapobiega chorobom serca, neutralizuje „zły” cholesterol. Witamina C bierze udział w wytwarzaniu kolagenu, podnosi przyswajalność żelaza.

1 2 3 4 5
REKOMENDACJA
2010-03-05 12:48:40
~Anastazja

schudnij pod darmowa opieka konsultanta najlepsze produkty na kontrole wagi: Herbalife www.mojezywienie.pl pol ecam

2010-02-19 17:16:42
~o00

Polecam pomarancze. Od prawie roku jem prawie codziennie 2 pomarancze, na nic nie choruje, przez cala zime nie zalozylem czapki na glowe i chodze po dworze tylko w koszulce i niezbyt grubej kurtce - nie mialem nawet kataru...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.