wyszukanie zaawansowane

Katalog diet

Dieta dla cukrzyków

fot. Thinkstock
03.10.2011

Aby cukrzyca nie stwarzała wielu problemów konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Tak naprawdę nie wymaga to codziennego planowania menu, ani nie musi oznaczać wyrzeczeń.

Dobrze przygotowane posiłki nie tylko dostarczają potrzebne witaminy i minerały, ale również pozwalają na drobne przyjemności. Oczywiście wszystko w ramach rozsądku.

Dzięki odpowiedniej diecie, zapewniamy sobie nie tylko dobre samopoczucie, ale również zdrowie. W ten sposób właśnie dostarczamy organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Przy różnych schorzeniach to, co jemy, również jest bardzo ważne. U cukrzyków pozwala unikać nadmiernych wahań cukru. Możliwe jest to dzięki ograniczeniu łatwo przyswajalnych węglowodanów i tłuszczy. W zamian zwiększa się ilość białka. Dobrze skomponowane menu pozwala również na utrzymanie prawidłowej wagi. Dlatego coraz więcej osób sięga po produkty, które w swojej diecie mają osoby chore na cukrzycę.Odpowiednie proporcje
Ważne jest, aby organizm dostał potrzebne mu do funkcjonowania składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Węglowodany powinny pokrywać 55-60 proc. ogólnego zapotrzebowania energetycznego. Proponuje się kasze gruboziarniste, płatki zbożowe, pieczywo ciemne, ryż nieczyszczony oraz fasolę, groch i soczewicę. Nie poleca się jedzenia cukru, miodu, dżemu i słodyczy.

Białko zaś powinno pokrywać 10-20 proc. zapotrzebowania energetycznego. Dobrym jego źródłem są ryby morskie, chudy drób i wędliny, cielęcina, mleko i jego odtłuszczone przetwory. Ciekawostką jest także to, że trzy beztłuszczowe jogurty dziennie pozwalają szybciej schudnąć i pozbyć się tłuszczu zwłaszcza z brzucha. Powinno unikać się wieprzowiny i tłustego drobiu (gęsi, kaczki) oraz żółtych serów. Nie można całkowicie zrezygnować z tłuszczy. One pomagają wchłaniać niektóre witaminy, które są bardzo potrzebne. Dlatego zaleca się te (w 30 proc.) pochodzenia roślinnego: oleje, oliwę z oliwek i margaryny miękkie.

Wskazane są warzywa i owoce. Lepiej jednak uważać z nadmierną ilością kukurydzy, ziemniaków, groszku konserwowego oraz bananów i śliwek. Badania wskazują, że niektóre produkty zdecydowanie obniżają poziom glukozy i insuliny. Są to: wiśnie, cynamon, winogrona, a nawet wino. Cukrzycy zazwyczaj mają także za mało magnezu. Dlatego powinny jeść pestki dyni, gorzką czekoladę, natkę pietruszki, soję. Posiłki najlepiej spożywać cztery, pięć razy dziennie i nie mogą być one zbyt obfite.

1 2 3
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2016-01-20 23:58:34
~Arciu

Bella a gdzie taki Licur dostanę , przeczytałam wiele opinii i muszę go mieć :D bo zapowiada się obiecująco

2015-12-28 09:45:46
~Bella

Artur zobacz sobie Licur , chyba 1 suplement z kurkumina o tak wysokim przyswajaniu . Sama go łykam i jestem zadowolona z jego efektów .

2015-10-17 00:26:46
~Artur

Casper , ostatnio widziałem na pewnej stronie badanie na suplementach w tym właśnie było pare produktów z kurkuminą , fakt faktem na 30 takich produktów z kurkumą tylko 2 produkty miały większy poziom bioretencji niż 3 % przecież to śmieszne jest , na pewno zniechęcające reklama

2015-10-08 02:29:47
~Casper

Kondrad , narazię nic się nie zapowiada żeby coś wymyślili , chociaż nigdy nic nie wiadomo . Zerowa przyswajalność dotyczy samej kurkumy , natomiast w większości naszych suplementów jest tak średni od 2 do 7 %

2015-10-03 00:21:59
~Kondziu

@Tomek Mało zrozumiałem z tego co napisałeś mimo wszystko , postanowiłem poszukać informacji na temat kurkuminy na własną rękę . Informacje które znalazłem były zaskakujące . Dziwie się że dietetycy nie polecają kurkumy swoim pacjentom. Fakt jedynym , minusem kurkuminy jest praktycznie 0 przyswajalnosc do organizmu . Ale w koncu musza wymyśleć coś dobrego .

2015-09-19 18:53:05
~Tomek

Dla osób z cukrzycą polecam zażywanie kurkumy badz suplementow z kurkuma w tym 1 przypadku podkresla smak potraw i nadaje im nową nutke w tym 2 wypadku polecam zaznajomić się z tematem i przede wszystkim zwrócić uwagę na przyswajanie przed zakupem

2011-10-25 09:33:02
~halszka

ILE MOZNA ZREC RYBY???? -zygac sie chce!!!!!!!!CUKRZYCY UMIERAJA Z GLODU-opracowany tzw. indeks juz od dawna jest nie aktualny a CUKRZYCA DALEJ SZALEJE!!!!!!!!!!!cZY chodzisz glodny czy najedzony i tak droga prowadzi do jedynego wyjscia----------------- SMIERCI!!!!!!!!!!!!!!!!

2011-10-19 22:27:36
~www.czekoladaxocai.pl

Czekolada dla cukrzyków? Niemożliwe a jednak !! Przekonaj się sam

2011-10-15 16:06:52
~Renia

Czemu przy cukrzycy każą jeść az 60 % węglowodanów???!!! Chyba po to, żeby ci chorzy nigdy nie wyzdrowieli. Diety niskowęglowodanowe pozwalają pozbyć się cukrzycy. Najlepsza jest Dieta Optymalna dr. Kwaśniewskiego. pozwala zapomnieć o cukrzycy i życ bez leków.

2011-10-03 13:45:06
~czz

Na co czekasz odwiedź www.dynawarez.pl - Zapraszamy na forum! Znajdziesz tu wszystko - Gry, Filmy, Muzykę, Erotykę i wiele innych!! Dołącz do ekipy DNW już dziś!

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.