wyszukanie zaawansowane

Katalog diet

Dieta Montignaca

fot. Thinkstock
02.01.2012

Większość diet odchudzających ma jedną wspólną cechę – wyrzeczenia w postaci głodówek i ograniczanie ilości spożywanego jedzenia. Sposób żywienia proponowany przez Montignaca odchodzi od przyjętego standardu niskiej podaży kalorii, stawiając na indeks glikemiczny i odpowiedni dobór produktów.

Michael Montignac był francuskim naukowcem, pracownikiem działu rozwoju badań w jednym z większych amerykańskich koncernów farmaceutycznych. Mając szeroki dostęp do wyników badań, zainspirował się pracą P.A. Carpo podkreślającą, iż dieta oparta na żywności nieznacznie podnoszącej poziom glukozy w krwioobiegu może pomóc w leczeniu cukrzycy, a w konsekwencji  zrzucić zbędne kilogramy.

Cierpiąc z powodu znacznej nadwagi Montignac postanowił wypróbować tę metodę na sobie. Efekty diety były zdumiewające, Francuz schudł 15 kg w ciągu niespełna 3 miesięcy. Rezultaty te zdopingowały go do prowadzenia dalszych badań, podczas których natknął się na kolejne publikacje. Jedną z nich była utworzona przez kanadyjskiego naukowca Davida Jenkinsa tabela wartości glikemicznych dla poszczególnych pokarmów, która jako wzorzec obrała glukozę o indeksie równym 100.Montignac wydał swoją pierwszą publikację w 1987 roku, która na przestrzeni ostatnich lat stała się bestsellerem o łącznym nakładzie 16 milionów egzemplarzy sprzedanych w 40 krajach świata.

Michael Montignac twierdził, iż nadwaga i otyłość nie wynikają ze zbyt dużej ilości jedzenia i kalorii, ale  przede wszystkim ze źle skomponowanej diety, w tym nieprawidłowego doboru produktów spożywczych. Największe zagrożenie dla zdrowia powoduje zwiększające się spożycie cukru. Jak twierdzi autor diety – ten plan żywieniowy jest niezwykle prosty, ponieważ opiera się na selektywnym doborze produktów spożywczych i nie wymaga od nas wyrzeczeń, głodówek i liczenia kalorii. Dieta Montignaca pozwala nam jeść syto i jednocześnie chudnąć. Czego można chcieć więcej?

Michael Montignac za pośrednictwem swojej diety rozpropagował pojęcie „dobrych” i „złych” węglowodanów, z którymi należy się zapoznać w trakcie stosowania tego planu żywieniowego. Te „dobre” węglowodany stanowią doskonałe źródło błonnika, minerałów i witamin, charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, a należą do nich produkty naturalne, nieprzetworzone. Złe węglowodany natomiast to produkty kaloryczne o wysokim IG i niskiej zawartości odżywczej. Najczęściej to żywność wysoko przetworzona, o dużej ilości konserwantów i uzdatniaczy.

1 2 3
REKOMENDACJA
2012-11-06 22:09:41
~Marek

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(twojaidealnafigura.pl), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę. Każdej to polecam

2012-03-01 20:28:33
~Katarzyna

Index Glikemiczny na Androida: https://market.android.c om/details?id=pl.mardut.glycemicind ex "Świetna aplikacja, pomocna np. przy diecie Montignaca. Wygodna i prosta, polecam."

2012-02-09 10:30:25
~kasia

ja na tej diecie schudłam 3 kilo w 3 tygodnie. w sumie jestem zadowolona z efektu :)

2012-01-31 16:52:30
~Kar

polecam bloga: http://polka-w-paryzu.blogsp ot.com

2012-01-29 00:10:40
~signum

Nie czekaj w kolejkach do lekarzy! Dostęp do wszystkich lekarzy specjalistów i badań do 5 dni! Solidna Opieka Medyczna dla Ciebie. Sprawdź teraz: www.oferta.omsignum.pl/lukaszkujawa Ponad 1000 placówek medycznych w całej Polsce!

2012-01-21 18:54:24
~Matti

Po dietach jest efekt jojo, gdy tylko przestanie się je stosować. Znacznie skuteczniej (tzn. trwalej) odchudzają ćwiczenia fizyczne - np. pływanie czy długie spacery...

2012-01-11 15:37:18
~działacz SLD

jak razem z ruchem palikota dojdziemy do władzy to tak was odchudzimy, że żadne diety nie bedą potzrebne

2012-01-03 13:00:26
~PATYK

Od marca ubr. schudłem 17 kg i utrzymuję wagę na tym samym poziomie od 3 miesięcy. Przestałem żreć, zacząłem jeść unikając tłuszczy - jem te, które są w wędlinach. Wyeliminowałem cukry i słodycze. Spróbuję przejść na tę dietę, bo w tym roku mam zamiar schudnąć o następne 10 kg.

2012-01-02 22:28:59
~EUFORIA

/////////////////////////////////// /////////////////////////////////// ////////////////////////// Książka MIŁOŚĆ MĘŻCZYZNY zadziwia kobiety, przekonaj się sama. http://www.milosc-mezczyzna.p l/

2012-01-02 22:27:50
~EUFORIA

/////////////////////////////////// /////////////////////////////////// ////////////////////////// Książk a MIŁOŚĆ MĘŻCZYZNY zadziwia kobiety, przekonaj się sama. http://www.milosc-mezczyzna.p l/

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.