wyszukanie zaawansowane

Katalog diet

Dieta niełączenia dr Haya

fot. Thinkstock
11.01.2012

Wiele skutecznych diet zostało opracowanych w wyniku osobistych problemów, w tym chorób, które zmobilizowały naukowców do badań. Podobnie było w przypadku diety niełączenia, której twórcą jest doktor William Howard Hay.

Dr Hay był znanym chirurgiem w latach 20. minionego stulecia, cierpiącym przez wiele lat z powodu przewlekłego schorzenia nerek, z którym nie mogły poradzić sobie tradycyjne metody leczenia. Ta choroba zmobilizowała go do sięgnięcia po mniej konwencjonalne terapie i w ten oto sposób dr Hay rozpoczął swoje zainteresowanie medycyną naturalną, w której swe źródło ma dieta niełączenia.

Dzięki stosowaniu opracowanego przez siebie sposobu żywienia, w krótkim czasie zwalczył nękające go schorzenie i poprawił ogólny stan zdrowia, po czym zaczął leczyć dietą także pacjentów. W 1930 roku wydał swoją pierwszą publikację, dzięki czemu jego plan żywieniowy stał się niezwykle popularny.

Założenia badań dr Haya opierają się na fakcie, iż białko oraz węglowodany cechują się innym czasem trawienia i przebywania w żołądku.

Wszelkie mięsa trawią się w przeciągu 4 godzin, natomiast skrobia, wchodząca w skład pieczywa, makaronów czy ziemniaków, wymaga około 2-godzinnego czasu trawienia.

Spalanie poszczególnych pokarmów jest zależne od współczynnika pH (alkalicznego lub kwaśnego), w którym są trawione. Białka wywołują reakcję kwaśną, natomiast węglowodany alkaliczną. Jeśli więc mieszamy oba składniki, wydłużamy czas trawienia nawet dwukrotnie, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie wydajności układu pokarmowego, prowadzące do problemów zdrowotnych.

Dr Hay podzielił produkty żywnościowe na trzy grupy, które mają różny czas trawienia i są  inaczej przyswajane przez nasz organizm:


Więcej infografik w serwisie:  infografika.wp.pl

W ciągu dnia powinniśmy spożywać trzy główne, duże dania oraz kilka mniejszych w postaci przekąsek. Do tego celu idealnie nadają się owoce, które najlepiej jeść na pusty żołądek. Dzięki temu dieta niełączenia pozwala zrzucić nawet do 2,5 kg w tydzień.

1 2
REKOMENDACJA
2016-02-22 13:29:18
~Ilonkaaa

W diecie rozdzielnej nie trzeba rezygnować z ulubionych produktów, a tylko umiejętnie je łączyć. Na początku ciężko się przyzwyczaić do niektórych smaków, ale z czasem mając dobra motywacje wszystko jest możliwe. Polecam dietę rozdzielną i artykuł http://www.sciezkidozdrowia.pl/arty kul/34,dieta-rozdzielna.html.

2014-12-02 01:55:31
~Aleksandra

dla uzupełnienia informacji podaję adres bloga Pani dietetyk, która świetnie wszystko wytłumaczyła... http://jeszfresh. pl/dieta-rozlaczna-fakty-mity/

2014-11-05 17:53:10
~Diana

faktycznie na początku ciężko było mi zapamiętać co w jakiej grupie jest, ale teraz to tak jakoś wszystko jest dla mnie jasne i logiczne. Na diety-odchudzajace.info.pl/dieta-ro zdzielna-czyli-zdrowa-dieta-dr-haya opisali o co w tej diecie tak naprawdę chodzi, jej ideę. Polecam ją wszystkim znajomym bo jet po protu skuteczna!

2013-12-16 11:45:55
~kris

Dieta skuteczna nawey gdy czasem zapomnimy o niej. człowiek czuje sie lżejszy i spokjniejszy . A chleb z miodem to jest coś co lubie a nie tuczy...popijany wodą...mięsko , warzywa idzie przyzwyczaić sie już po tygodniu. Na pocżatku byłe ciągle nienasycowny ale teraz juz okey i waga spadła w 2 tygodnie 3-4 kg zaleznie kiedy waże sie.... brzuch mniej napięty. Tak trzymać..

2013-07-18 09:46:46
~mania87

Podział produktów na te trzy grupy może i nie jest do końca intuicyjny, ale warto się go nauczyć i przejść na dietę rozłączną. Na początku byłam sceptyczna, ale spróbowałam i pozbyłam się dzięki niej różnego rodzaju dręczących mnie od lat problemów trawiennych. Polecam artykuły o prozdrowotnym działaniu tej diety na www.nazdrowiesposob.com

2012-03-29 08:04:29
~nagietkadietka

jestem na diecie dr Hay'a od wtroku tj 27 marca 12r. i jestem zachwycona. Jaki będzie wynik zobaczymy za miesiąc. Dietę mam 3 dzień i widze poprawę przede wszystkim w przemianie materii oraz mój brzuszek zrobił się mniejszy. Pozdrawiam

2012-01-19 23:49:45
~Ewa P. dietetyk

Sprawdź programy odchudzające dietek, pozbędziesz się dzięki nim zbędnych kilogramów

2012-01-12 14:08:50
~Mamcia

Na podobnej diecie (zaleconej przez dietetyka) byłam przez 4 miesiące i schudłam 10 kg. Muszę przyznać, że gdybym dodała do tego ruch pewnie byloby więcej. Lekki dyskomfort czułam przez pierwsze dwa dni, bo kurczy się wtedy żołądek. Oczywiście ta dieta nie przekraczała 1000 kalorii - więcej nie potrzeba jak się ma pracę biurową - bo gdzie tu spalać kalorie. Nie chodziłam głodna - czułam się lekka, a nie ociężała, uregulował się proses przemiany materii. Polecam gor

2012-01-12 13:24:47
~ania

o tym wiem od lat i od czasu do czasu stosuje, nie łaczenie pokarmow działa takze polecam

2012-01-12 12:50:31
~onna

hej kochani czy moje piersi są naprawdę obwisłe? Mąż mi dokucza co jakiś czas i dlatego zaczęłam się tym przejmować. Nie wiem czy to ze mną czy z nim coś nie tak . http://www.wp3.pl/zdjecie69jpg/

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.