wyszukanie zaawansowane

Katalog diet

Dieta ziemniaczana

123RF
20.03.2012

Większość z nas jest przekonana, że pospolity kartofel nie zawiera żadnych wartościowych składników, a dodatkowo jest tuczący. Nic bardziej mylnego, bowiem bulwa ziemniaczana to bogactwo mikroelementów i niewielka ilość kalorii. 

Ziemniaki, wykradzione pod koniec XVI wieku z terytorium Inków przez Hiszpanów, początkowo uprawiane były stosunkowo rzadko i konsumowane z dystansem. Mieszkańcy ówczesnej Europy byli przekonani, że jedzenie tego warzywa wywołuje trąd lub może nawet spowodować zatrucie i nagłą śmierć. W istocie jedynie naziemne części rośliny – łodyga, liście i kwiaty maja silne właściwości toksyczne.

Ciekawostką jest fakt, iż obecnie dieta przeciętnego mieszkańca naszej planety składa się z ok. 33 kg kartofli rocznie. Największym producentem tego warzywa są: Chiny, Rosja oraz Indie. W Polsce zbiory upraw ziemniaka również są godne podziwu i wynoszą około 9 mln ton rocznie.

Spożywanie kartofli ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a w szczególności na układy: pokarmowy, moczowy, nerwowy i krwionośny. Bulwy są bogate w wartości odżywcze, o których znaczeniu decydują węglowodany, w tym głównie skrobia, a także białka roślinne. Te ostatnie mają wysokie wartości biologiczne i są łatwo przyswajalne przez nasz organizm.Żeby tego było mało, ziemniaki są źródłem cennych minerałów takich jak: magnez, wapń, żelazo, cynk, miedź, fosfor, fluor, chlor, czy też potas i jod. Zawierają także szereg witamin: B1, B2, B6, K, biotynę, karoten. Jak twierdzi dr hab. n med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ziemniak to niedocenione źródło witaminy C - skonsumowanie kilku sztuk omawianego warzywa pokrywa niemal połowę dziennego zapotrzebowania na ten składnik.

Pospolite ziemniaki są bogate także we fruktozę, sacharozę oraz kwasy tłuszczowe. Do ich konsumowania zachęca również niskokaloryczność – w każdych 100 g wartość energetyczna nie przekracza 90 kcal.

Właściwości dietetyczne i poziom wszystkich omawianych składników zależy od wieku ziemniaka. Jednak przeciętnie składa się on w ok. 75 proc. z wody, ok. 20 proc. z węglowodanów, ok 2 proc. białka, 1,5 proc. błonnika oraz niewielkich ilości kwasów tłuszczowych.

Jakie są zatem właściwości zdrowotne tego warzywa? Po pierwsze, minerały i witaminy chronią nasz układ krwionośny i nerwowy - przeciwdziałają skutkom stresu i sprzyjają procesom umysłowym. Poprawiają nastrój dzięki wysokiemu stężeniu cukrów oraz zapobiegają stanom depresyjnym i chandrom. Po drugie, działają moczopędnie, dzięki czemu oczyszczają organizm z produktów przemiany materii. Usprawniają obieg wody w organizmie, co sprawia, że skóra staje się nawilżona i napięta, a obrzęki związane z nadwagą czy otyłością samoistnie zanikają.

1 2
REKOMENDACJA
2012-05-11 17:47:54
~Babcia Stasia

Czyli ten artykuł potwierdza, że najlepsze jedzenie to nasze typowe polskie obiady, czyli ziemniaki, surówka i mięso.

2012-04-16 13:05:55
~alla

nie wyobrażam sobie diety bez ziemniaków.uwielbiam je :) http://dieta-surowa.blogspot.com /2010/02/poczciwe-ziemniaki.html

2012-04-16 09:49:22
~asa

bialamysz.pl/muffinki/17-muffiny-pa pilotki-duze-wisienki.html

2012-03-23 21:23:59
~dietetyk

Skrobia to są węglowodany, czyli cukry złożone, które w procesie metabolizmu rozkładają się na cukry proste i powodują tycie i.... cukrzycę. Najzdrowiej jest jeść warzywa pod różnymi postaciami, na ciepło i na zimno-one napewno nie zaszkodzą. Należy użyć wyobraźni.

2012-03-23 21:09:12
~Sylwia

Szukasz używanych auto części www.iSzrot.pl zrobi to za Ciebie. Sprzedajesz auto części z demontażu? Sprawdź jak łatwo możesz to robić.

2012-03-22 11:09:34
~Anka

Magda, idź do lekarza! Bo dietami na własną rękę jeszcze bardziej sobie zaszkodzisz!!

2012-03-21 22:43:26
~Magda

Mam cukier 2,tarczyce jestem po paru operacjach mam wyciety ,jajnik,macice,woreczek zolciowy,Hormony graja mi po nerwach ..Strasznie przytylam wlosy mi wypadaja,czuje sie fatalnie POMOCYjak spasc z wagi bez JOJO nie mam sily ....

2012-03-21 10:53:24
~Anka

No nie, większej głupoty w życiu nie słyszałam, żeby chudnąć od ziemniaków... Pić duże ilości zielonej herbaty... potrzeba ponad 7 litrów dziennie zielonej herbaty, żeby mogła ona przyspieszyc chudnięcie więc powodzenia:P Zresztą nie od dziś wiadomo, że węglowodany i skrobia, to przeciwnicy walki z nadwagą. Ja na diecie niskowęglowodanowej Lignaform schudłam 10 kg i ziemniaki były jednym z produktów wprowadzanych na samym końcu, kiedy waga już się stabilizuje.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.