wyszukanie zaawansowane

Katalog diet

Dieta dr Dąbrowskiej

fot. Thinkstock
08.05.2012

Dr Ewa Dąbrowska jest lekarzem klinicznym o specjalizacji chorób wewnętrznych, tytuł doktora uzyskała na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Zajmując się badaniami z zakresu immunologii, swoje zainteresowanie skupiła na leczeniu chorób cywilizacyjnych za pomocą żywienia.

Na bazie swoich doświadczeń napisała też książki o zdrowym odżywianiu, m.in. „Ciało i ducha ratować żywieniem” oraz „Przywracać zdrowie żywieniem”.

W swojej wieloletniej praktyce spotykała się z przypadkami chorób, wobec których konwencjonalna medycyna nie była skuteczna. To właśnie dla osób, którym leczenie farmakologiczne nie przynosiło oczekiwanych rezultatów, opracowała dietę warzywno-owocową, jako nowatorską metodę leczenia i zapobiegania chorobom.

Program dr Dąbrowskiej to w istocie półgłodówka lecznicza, post, który możemy stosować jako kurację okresową. Dzięki niej dostarczymy do organizmu witamin i mikroelementów oraz odtrujemy całe nasze ciało i wzmocnimy naturalne mechanizmy obronne. Po zastosowaniu diety następuje oczyszczenie organizmu z metabolitów leków, alkoholu, a także odkładających się w różnych zakamarkach naszego ciała produktów przemiany materii.Wśród zalet diety wyróżnić należy także redukcję masy ciała, zwiększenie witalności, sprawności umysłowej, obniżenie cholesterolu we krwi oraz poprawę pracy gruczołów i narządów wewnętrznych.

Musimy pamiętać, że warunkiem powodzenia terapii jest wprowadzenie naturalnych produktów żywnościowych do naszego żywienia najlepiej na stałe. A zatem zadbanie o to, by na stole gościły zawsze zdrowe i świeże warzywa, owoce, rośliny strączkowe i oleje tłoczone na zimno.

Podstawową zasadą według dr Dąbrowskiej jest stosowanie warzyw i owoców - w ilościach nie przekraczających 800 kcal dziennie. Jako że są to mało kaloryczne produkty, nie dostarczymy razem z nimi zbyt wiele energii, co umożliwi przestawienie naszego organizmu na korzystanie z własnych zapasów tkanki tłuszczowej. Jednocześnie wydalimy też nadmiar wody, a wraz z nią szkodliwe złogi toksyn i produkty przemiany materii.

Zdaniem autorki diety, należy wybierać warzywa nisko skrobiowe, do których zalicza się między innymi marchew, pietruszkę, por, rzodkiew, kapustę, kalafior, cebulę, czosnek, dynię, ogórek, pomidor, paprykę, sałatę, czy zioła. Dr Dąbrowska zaleca jednocześnie spożywanie niskocukrowych owoców, wśród których wyróżnić należy: jabłka, cytryny, grejpfruty oraz jagody.

Jak podkreśla dr Dąbrowska - bardzo korzystne są zielone soki, pochodzące z pędów roślin. Stanowią one źródło aktywnych składników i enzymów o właściwościach oczyszczających i odtruwających. Dzięki nim dostarczymy naszemu organizmowi energii w najczystszej postaci. Do takich soków możemy użyć: natkę pietruszki, seler naciowy, botwinę, mniszek, pokrzywę, szczaw, szpinak, brokuły, czy choćby kapustę i sałatę.

W omawianej kuracji należy spożywać 3 posiłki w ciągu dnia o ściśle określonych porach - o godzinie 9, 14 i 19. Każdy dzień rozpoczynamy od wypicia szklanki średnio zmineralizowanej wody mineralnej z dodatkiem cytryny. Śniadanie powinniśmy zjeść najpóźniej 2 godziny po przebudzeniu. Taką dietę należy stosować cyklicznie od 1 do 6 tygodni.

Warto wiedzieć, że warzywa i owoce możemy spożywać łącznie i osobno, zarówno surowe, jak i w postaci soków własnej roboty, surówek, zup warzywnych, warzyw duszonych, czy pieczonych. Powinniśmy pić także duże ilości wody mineralnej, herbat owocowych i ziołowych, kompotów bez dodatku cukru oraz wywarów z warzyw.

1 2
REKOMENDACJA
2012-05-12 14:36:53
~wba

dieta jest fajna,skuteczna-szczególnie dla tych co przez ileś tam lat "obżerali" się ogromnymi ilościami białka i jedzeniem tzw.GOTOWCAMI z masą różnych konserwantów, E-ileś tam itd...... Dieta ma na celu oczyszczenie organizmu z tych wszystkich paskudnych dodatków. polecam

2012-05-12 14:02:00
~kotyloi

Buduj wolność finansową generuj pasywny dochód!! przeczytaj wiecej na pasywny-dochod.manifo.com

2012-05-12 13:51:46
~melka

wspaniała dieta stosuję ją od 40 lat i zawsze wiosną minimum 2 tygodnie potem już jet lato i dalej ją ciągnę dodając ryby a potem jest jesień i organizm chce się przygotować do stanu zimowego więc więcej gorących potraw i mięska a potem jest okres Świąt i obiadania a potem to wiem że jak dożyję to znów jest wiosna i moje ODTRUWANIE no i dzięki temu ostatnie 25 lat obywam się bez lekarzy i leków DIETĘ OWOCOWO-WARZYWNĄ POLECAM Gorąco

2012-05-12 13:34:37
~iw

co za debilna dieta a białka gdzie? przeciez to wyniszczy organizm przez 6 tygodni piszcie dalej takie artykuły żenada

2012-05-12 13:33:32
~misia 55

Tak,polecam gorąco-jako 2-3tygodniowy przerywnik w tzw.normalnym jedzeniu-lepiej śpię. poprawiła się cera,zmniejszył się cellulit,wrócił wewnętrzny spokój i równowaga ducha-wręcz lekkośc bytu a teraz więcej zastanawiam się przy zakupach-jestem młodsza...

2012-05-12 10:48:08
~poloness9@wp

ten styl żywienia i aspiryna w dużych dawkach, i toczeń nie ma nic do gadania

2012-05-12 10:41:27
~poloness9@wp

Wspaniale usprawnia organizm, nie jest dodane, że jest to najlepsza dieta dla osób z grupą krwii A; odświeża wygląd; na tym stylu jestem od dwóch lat, co ratuje mnie od powikłań tocznia rumieniowatego; wszystkiego najlepszego

2012-05-12 10:35:54
~justyna

kochani syosuje tą dietę na początku było ciężko ale naprawdę czuje się extra przeczytałam jej książkę i naprawdę pomogło schudłam 6 kilo w miesiąc i ta waga się trzyma jestem pod wrażeniem.Stosowałam wcześniej diety i nic a ta mi pomogła polecam polecam polecam!!!!!!

2012-05-12 10:15:24
~ANDZIA

Większych głupot nie czytałam a p. doktor niech się puknie w czoło!! Tylko żywienie optymalne może nas uratować! Wiem coś na ten temat. Pozdrawiam optymalnie.

2012-05-12 09:48:28
~boprzecież

www.niemowcieminic.pl - NIEPOWTARZALNA OPOWIEŚĆ OBYCZAJOWO-FANTASTYCZNA! UNIKALNY SPOSÓB OPISU EMOCJI!! PIERWSZA TEGO TYPU POWIEŚĆ W POLSCE!!! Już niedługo - nowe przygody bohaterki.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.