wyszukanie zaawansowane

Katalog diet

Dieta 13-minutowa

123rf
13.12.2012

Norah Elizabeth Lane, autorka książki „The 13 Minute Diet” wywołała wielką burzę w dietetycznym świecie. Jej propozycja idealnego sposobu odżywiania z jednej strony jest odpowiedzią na potrzeby, a raczej żywieniowe pragnienia miłośników ciągłego podjadania, z drugiej wydaje się nierealnym i - wbrew pozorom - szalenie skomplikowanym sposobem na osiągnięcie figury doskonałej. Czy na 13-minutowa dieta jest skuteczna?

Jak sama nazwa wskazuje dieta polega na jedzeniu co 13 minut. Niestety, nie jest to przenośnia. Kolejna "porcyjka" kalorii musi być dostarczana organizmowi dokładnie po 13 minutach od poprzedniej. Nie mamy też swobody w decydowaniu, po jaki przysmak sięgniemy.

Dieta Vitaline, bo pod taką nazwą jest znana na świecie, generalnie oparta jest na najpopularniejszym w ostatnich latach systemie żywienia - należy jeść często, za to niewielkie porcje. Zgodnie z tą samą zasadą większość dietetyków sugeruje, że najzdrowsze jest przyjmowanie pięciu posiłków dziennie zamiast trzech, czyli śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji.Norah Elizabeth Lane idzie jeszcze dalej. Zamiast 5 niewielkich posiłków dziennie, autorka Vitaline przewidziała... niemal 5 posiłków w ciągu godziny. Zakładając, że zaczniemy od śniadania o 8 rano, a skończymy kolacją o 18, przez cały dzień będziemy jedli około 45 razy!

Jak łatwo się domyślić kluczową rolę odgrywa w tym przypadku wielkość poszczególnych dań. Autorka przewidziała trzy większe posiłki i kilkadziesiąt naprawdę małych - zazwyczaj nieprzekraczających objętości łyżeczki od herbaty.

W diecie 13-minutowej istotne jest jednak nie tylko to jak jemy, ale także co. Menu jest ubogie w węglowodany, za to bogate w proteiny. Dopuszczalne są więc niewielkie porcje mięsa, a nawet odrobina tłuszczu, polecane są warzywa. W pierwszym tygodniu diety nie możemy też liczyć na zbyt duże porcje owoców, a alkohol jest wykluczony. W drugim tygodniu odchudzania będziemy już mogli wypić kieliszek wina i zjeść trochę więcej owoców, jednak cukier w jakiejkolwiek innej postaci (poza owocami) jest kategorycznie zakazany. Jeśli więc ktoś ucieszył się na myśl, że mając do dyspozycji przeszło 40 posiłków, skubiąc po kosteczce będzie mógł bezkarnie zjeść tabliczkę czekolady - bardzo się rozczaruje.
 
Dokładna rozpiska posiłków dla każdej osoby, która chce skorzystać z diety 13-minutowej ustalana jest na podstawie ankiety, którą można wypełnić na stronie www.vitaline-slimming.co.uk.
 
Z medycznego punktu widzenia dieta została zaakceptowana i, jak zapewnia jej pomysłodawczyni, jest skuteczna. Również osoby, które zdecydowały się z niej skorzystać potwierdzają, że w ciągu dwóch tygodni można zgubić 2,5 - 3,5 kg, czyli sporo. Głównym minusem diety jest jednak rygor czasowy. Konieczność ciągłego kontrolowania czasu lub ustawiania w telefonie alarmu informującego, że 13 minut bez jedzenia już minęło, wydaje się wyjątkowo uciążliwe i irytujące.

AD/mmch/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2013-05-02 08:08:07
~Nina

Indywidualna dieta tylko dla ciebie na http://dietaonline .info.pl

2013-01-13 20:41:17
~fit-arena

Najważniejsze informacje związane ze zdrowym odżywianiem i treningiem, odchudzaniem i fitness na fit-arena.blogspot.com

2012-12-20 08:26:27
~Demaskuję

UWAGA!!!NADAL NACHALNIE REKLAMUJĄ PRODUKTY HERBALIFE, POWODUJĄCE ZAPALENIE WĄTROBY! Kasia, Ada,Ania, itp. to ta sama osoba kopiująca te same teksty jako kalorie-zdrowia, idealnafigura i inne, a przekierowanie jest na herbalife! Nie dajcie się nabrać

2012-12-17 16:31:01
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

2012-12-16 06:49:49
~Odchudzanie

Schudłem i wyrzeźbiłem ciało nie głodząc się.Pozbyłem się brzucha i 2 podbródka. Teraz czuję się świetnie w swojej skórze. Zainteresowanych kieruję którzy maja na prawdę problem z nadwagą na adres dietatrening@wp.pl Układają tam diety oraz ćwiczenia dla kobiet i mężczyzn.

2012-12-15 23:27:13
~Jan Kowalski

www.dietek.pl- nowa metoda odchudzania bez wyrzeczeń!

2012-12-15 23:20:43
~Danuta

~Ewka~link który podałaś jest to Dieta Dukana wykorzystana przez sprzedającego na allegro to zwykły naciagacz a taka diete można przecież bez problemy znależć w necie.Pozdrawiam

2012-12-15 22:49:39
~xyz

Tylko dieta Atkinsa. Sprawdziłem.

2012-12-15 22:14:05
~aukcjeonline

macbook air za 30zł! KONIEC AUKCJI! http://tiny.cc/macbook_air_za_30zl

2012-12-15 21:52:22
~świrek

ja to wszystko pierdu,,, jem jak mi pasi i kiedy chce,, i zawsze mam tą samą wagę.. wystarczy tylko nie pić alkocholu..

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.