wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aerobik

Ćwiczenia z piłką

fot. Thinkstock
30.01.2012

Piłki gimnastyczne (tzw. rehabilitacyjne, szwajcarskie, body ball) to bardzo popularne akcesoria do ćwiczeń. Wykorzystuje się je obecnie we wszystkich dziedzinach kultury fizycznej – sporcie, rekreacji i rehabilitacji.

Ćwiczenia z piłką mają wiele zalet. Przede wszystkim kształtują wszystkie cechy motoryczne człowieka - zwiększają siłę mięśni, wytrzymałość, poprawiają koordynację ruchową i równowagę, polepszają zakres ruchu w stawach oraz gibkość.

Podczas ćwiczeń na piłce aktywizowane są głównie mięśnie posturalne, które stabilizują ciało i wymuszają jego prawidłową postawę. Są odpowiednie dla ludzi w każdym wieku (nawet u niemowląt prowadzi się rehabilitację z wykorzystaniem piłek gimnastycznych), bez względu na sprawność fizyczną. Są nieodłącznym elementem w wyposażeniu sal gimnastycznych, klubów fitness, ośrodków rehabilitacyjnych, szkół rodzenia, a nawet sal porodowych (często nazywane są piłką porodową – Birth Ball).

Gwarantują różnorodność ćwiczeń oraz atrakcyjność treningu. Ze względu na fakt odciążenia stawów podczas siedzenia na piłce można nią zastąpić tradycyjne krzesło. U osób z obrzękami kończyn dolnych może pełnić rolę podnóżka, co pomaga usprawnić krążenie.

Jak wybrać odpowiednią piłkę
Piłki różnią się cenowo. Najtańsze można kupić już za kilkanaście złotych. Ze te najlepsze trzeba zapłacić nawet powyżej 100 zł (Cena zależna jest od producenta, ale także od wielkości piłki. Im większa jej średnica, tym wyższa cena – nawet do 400 zł). Jakość piłki zależy od materiału, z jakiego jest wykonana, jego trwałości, systemu bezpieczeństwa, który zapobiega nagłemu pęknięciu.

Dobra piłka powinna służyć długo bez potrzeby dopompowywania. Jeżeli wybierzemy piłkę lepszej jakości, będziemy mogli korzystać z niej nie tylko w domu, ale także poza nim – w ogrodzie, parku – bez obawy, że zostanie przebita. Podczas dokonywania wyboru najważniejszym parametrem jest średnica piłki, która powinna być dostosowana do wzrostu osoby, która będzie z niej korzystać.

1 2
REKOMENDACJA
2013-07-03 13:34:24
~dodo

http://pytajozdrowie.pl/ fajna strona o ćwiczeniach

2013-06-05 14:49:13
~mikolodianka

ćwiczenia z piłką są bardziej skomplikowane niż fatburning czy sztangi. na stronie http://www.reflect.pl znajdziesz ubrania sportowe z możliwością nadruku dowolnego obrazka. www.reflect.pl/koszulki_sportowe_z_ nadrukiem.html

2012-02-12 18:59:56
~grażyna

pamiętajmy że ruch to dodatek do zdrowego odżywiania, musimy zadbać o to aby nasza dieta była wzbogacona o wszystkie wartości odżywcze, jeżeli ćwiczymy musimy również zadbać o antyutleniacze ponieważ nasze mięśnie podczas ćwiczeń potrzebują więcej tlenu i tym samym je bardziej uszkadzamy ( spalamytluszcz.pl ) zadbaj o siebie gdy ćwiczysz i nie tylko

2012-01-31 14:34:24
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2012-01-31 13:04:54
~as

Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 18lat skończyłam tylko gimnazjum zarabiam bardzo dużo i uszczęśliwiam do tego facetów zobacz moją prywatną stronę www.kinga18.pl

2012-01-31 09:46:00
~ASIUNIA21

Tutaj macie nagie dziewczyny które uprawiają sex i to NA ŻYWO! http://x.berith.pl/3p SZYBKO PÓKI JESZCZE SĄ POKAZY!!

2012-01-31 07:39:32
~d

http://www.warszafffka.pl - Prawdziwy obraz stolicy - SPRAWDŹ !!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.