wyszukanie zaawansowane

Aerobik

Trening cardio - pogromca tłuszczu

123RF
25.05.2012

Wszyscy zastanawiamy się, czy istnieje skuteczna broń w walce z nadwagą. Według instruktorów fitness, jest nią przede wszystkim trening cardio. Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega ta forma aktywności.

Większość z nas postrzega tkankę tłuszczową, jako zbędny element ciała, szpecący nasz wygląd. Zapominamy jednak, że pełni ona wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Jest to bowiem tkanka łączna, która u kobiet o prawidłowej wadze stanowi około 25% masy ciała, natomiast u mężczyzn – ok. 20%. To swoisty magazyn, w którym tłuszcze przechowywane są w specjalnie skonstruowanych do tego celu komórkach (adipocytach).

Tkanka tłuszczowa jest warstwą termoizolacyjną, chroniącą nas przed zmianami temperatury. Pełni również funkcję energetyczną, gdyż w sytuacji braku pożywienia jest idealnym źródłem energii. Jak z pewnością zauważyliśmy, jej zapasy najczęściej zlokalizowane są pod skórą, w takich częściach ciała, jak brzuch, biodra czy uda. Występuje również wewnątrz jamy brzusznej, gdzie zwana jest tkanką tłuszczową trzewną. Tutaj ma głównie za zadanie ochraniać i amortyzować narządy wewnętrzne.

Jak podkreśla prof. Bogdan Modzelewski, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Gastroenterologicznej, Onkologicznej i Ogólnej szpitala im. N Bardlickiego, nadmiar tkanki tłuszczowej jest niezwykle szkodliwy dla naszego zdrowia.

Pominąwszy względy estetyczne, do problemów zdrowotnych, związanych z nadwagą i otyłością, należy: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, cukrzyca, hiperglikermia, żylaki, czy zwyrodnienia stawów. Warto więc zrzucić parę zbędnych kilogramów, chociażby ze względu na nasze zdrowie, a idealnym sposobem, by to osiągnąć, będzie właśnie trening cardio.

Do wydajnej pracy nasze mięśnie potrzebują odpowiedniej ilości energii. Doskonałym jej źródłem jest tkanka tłuszczowa, z której nasz organizm wytwarza czterokrotnie więcej energii niż z węglowodanów. Powinniśmy jednak pamiętać, że tłuszcze spalane są tylko w warunkach tlenowych.

Z tego powodu ćwiczenia siłowe nie pozwolą nam na szybkie pozbycie się brzuszka, gdyż należą do typowego treningu aerobowego, w którym mięśnie pracują w warunkach beztlenowych. Zgodnie z zasadą – im większy wysiłek, tym większe zapotrzebowanie na tlen.

Podczas intensywnych ćwiczeń siłowych nie jesteśmy w stanie zaopatrzyć mięśni w odpowiednią ilość tlenu, dlatego zaczynają one utleniać cukry bez jego użycia. Aby więc doprowadzić do spalania tłuszczów, należy wykonywać ćwiczenia o średniej intensywności, pozwalające na dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do mięśni. Jednak i wtedy musimy pamiętać, że ludzki organizm zanim sięgnie do zapasów tłuszczów, najpierw spala węglowodany w postaci glukozy i glikogenu.

Pierwszy na świecie taki trening! Sprawdź koniecznie

1 2
REKOMENDACJA
2013-11-05 09:03:12
~Czy to dobrze?

Bardzo fajny artykuł. Poszedłem wczoraj na siłownie uzbrojony w wiedzę z tego artykułu i instruktor zrobił dokładnie to co tu jest napisane. Dał mi pulsometr i rozpisał plan tylko z 3 ćwiczeniami ale za to po 20 minut na każdym. mam tylko jedno pytanie: Instruktor powiedział,że bardzo ważne jest aby ćwiczyć 20 minut na jednym sprzęcie i możliwie szybko (po napiciu się i wytarciu potu) przejść na kolejny sprzęt i tam kolejne 20 minut ćwiczyć interwałowo (szybciej-wolniej)

2013-06-05 14:23:00
~mikolodianka

u mnie na siłowni sporo osób nosi bluzy żeby się wypocić. ja swoją zamówiłam na http://www.reflect.pl bo tam jest taka zakładka www.reflect.pl/bluzy_z_nadrukiem.ht ml z opcją zamawiania nadruków.

2012-09-04 21:23:07
~olka

d i e t e k . p l- nowy wymiar odchudzania. Bez wyrzeczeń

2012-08-26 14:45:59
~Adam

W celu ZMIANY WIZERUNKU polecam ciekawą stronę: www.fixyourlook.com

2012-07-23 17:44:30
~MAGDA

DIETA? Żeby się bogacić, to trzeba mieć wiedzę. Wystarczy poczytać portale, które zajmują się prawdziwymi inwestycjami i prawdziwymi pieniędzmi. Wystarczy wyszukać w wyszukiwarce hasło "numer87" i mamy gotową odpowiedź.

2012-06-25 14:51:31
~Mariola

co za idiota to pisał , porażka -Z tego powodu ćwiczenia siłowe nie pozwolą nam na szybkie pozbycie się brzuszka, gdyż należą do typowego treningu aerobowego, w którym mięśnie pracują w warunkach beztlenowych. Zgodnie z zasadą – im większy wysiłek, tym większe zapotrzebowanie na tlen.

2012-06-22 09:49:51
~Kurkuma

faktycznie nic odkrywczego. Malo tego - bzdurne, przedpotopowe informacje. Poszukajcie innego portalu. Ja ciekawe rzeczy znajduje na portalu Lionfitness

2012-06-19 09:57:05
~maja

Cwiczenia na pewno pomagają zredukować tkankę tłuszczową, ale połączona z odpowiednią dietą na pewno szybciej spala się tą tkankę tłuszczową, polecam www.idealnafigura.com/slomczynska, odpowiednio dobrana dieta i trening na pewno spowoduje spadek wagi.

2012-06-12 11:46:19
~pati

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2012-06-03 09:16:14
~Ola S.

Piękna cera, zdrowie, doskonałe samopoczucie i brak cellulitu oraz wysoka samoocena i szczupła sylwetka to efekty programu odchudzającego DIETEK.PL Spróbuj i przekonaj się jakie to łatwe!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.