wyszukanie zaawansowane

Aerobik

Ruch pomaga cukrzykom

28.08.2008

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wywołana brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Choruje na nią około 1,5 mln osób w Polsce. Są dwa typy cukrzycy: typ I insulinozależny, najczęściej występujący  u dzieci i młodzieży związany z całkowitym brakiem insuliny. Typ II – insulinoniezależny, związany jest z zaburzeniami wydzielania insuliny przez trzustkę oraz wykorzystania jej przez tkanki. Głównym powodem cukrzycy typu II jest otyłość, nadciśnienie tętnicze, pozbawiony ruchu, siedzący tryb życia.

Wniosek nasuwa się sam. Na pojawienie się cukrzycy typu I nie mamy wpływu, ale cukrzycę typu II z reguły fundujemy sobie sami prowadząc niezdrowy tryb życia. Jest to poważna choroba, która może grozić poważnymi powikłaniami, jeśli zaniedbamy leczenie. W cukrzycy ze względu na podwyższony poziom cukru we krwi uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne, to zaś prowadzi do dalszych powikłań: uszkodzenia wzroku, nerek oraz zaburzeń  w  układzie nerwowym. Może pojawić się choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń kończyn dolnych, miażdżyca naczyń mózgowych.Jeśli cukrzyca spowodowana jest niezdrowym trybem życia, złą dietą i brakiem aktywności fizycznej, czy zmieniając sposób odżywiania i uprawiając sport możemy zapobiegać i leczyć cukrzycę? Okazuję się, że tak. Znaczenie aktywności fizycznej w leczeniu cukrzycy znane jest od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się już w  roku 25 p.n.e. w encyklopedii Aulusa Corneliusa Celsiusa. A 100 lat temu w podręczniku balneologii wydanym w Polsce napisano: „...Ponieważ przy cukrzycy o energiczną czynność wszelkich mięśni ciała chodzi, przeto są ćwiczenia takie najkorzystniejszymi, które wszystkie większe grupy mięśni w równy sposób wysilają. Z tego powodu polecamy ćwiczenia na wszystkich przyrządach, znajdujących się w zakładach leczniczo-gimnastycznych.....Z pomiędzy innych ćwiczeń ciała działają równie skutecznie szybka jazda konna i fechtunek.....W niektórych przypadkach trzeba ćwiczenia mięśni na czas późniejszy zachować albo też zupełnie zakazać. W innych przypadkach znowu byłoby dobrze, ćwiczenia czynne zastąpić zabiegami mechanicznymi (gnieceniem, tłoczeniem, siekaniem).....”

1 2
Tagi: cukrzycainsulina
REKOMENDACJA
2008-08-28 15:15:02
~konserwa

Dieta tez jest ważna. A nie łykanie tylko tabletek!

2008-08-28 15:14:21
~Rycho

W takim razie muszę zacząć biegać! Bo siedzacy tryb zycia mnie wykończy!

2008-08-28 15:13:26
~Madziara

To dobra wiadmość bo w mojej rodzinie jest kilku cukrzyków.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.