wyszukanie zaawansowane

Aerobik

Archimedes w stylu fitness

19.03.2008

O dobroczynnym wpływie wody na organizm człowieka wiadomo nie od dziś. A Prawo Archimedesa uparcie i niezmiennie od wieków odchudza ciało zanurzone w cieczy o wagę tejże cieczy! Żeby więc poczuć się jak rybka w wodzie po prostu wskocz do wody.

Bojowy rynsztunek
Kostium kąpielowy, ręcznik, klapki i już możemy ruszać na basen. Nie umiesz pływać? Nie szkodzi! Właśnie zabieram Cię na Aqua Aerobik. Formę ćwiczeń fitness dla najbardziej leniwych i dla tych, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym. Nie zaczynaj poszukiwania wymówki. To byłaby strata czasu. Aqua Aerobik stosować można właściwie bez większych ograniczeń. Nie obciąża stawów, pozwala poprawić koordynację ruchową osobom, które mają problem z poruszaniem się na co dzień (np. otyłym, czy osobom po przebytych urazach), mogą go uprawiać nawet kobiety w ciąży.


Zrelaksuj się i… ćwicz
Woda, muzyka i dobra zabawa – tak w trzech słowach można streścić na czym polega aktywność w stylu aqua. Ćwiczenia odbywają się w wodzie. W zależności od oczekiwań i umiejętności można wybrać aerobik w jednej z trzech faz zanurzenia – w głębokości do pasa, do klatki piersiowej lub bez kontaktu stóp z dnem basenu. Zajęcia zwykle odbywają się w większych grupach pod okiem instruktora. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka, która nie tylko nastraja pozytywnie uczestników zajęć, ale pozwala też grupie na ćwiczenie we wspólnym rytmie.


Dlaczego w wodzie?

Siła wyporu, jaka działa na ciało w wodzie, sprawia, że człowiek czuje się lżejszy i wykonywanie ćwiczeń przychodzi mu z łatwością. Stopień trudności ćwiczeń zmienia się jednak w zależności od stopnia zanurzenia. Im głębiej zanurzymy się w wodzie, tym większy opór muszą pokonać ćwiczące mięśnie. Jednak siły działające na zanurzony w wodzie organizm sprawiają, że odciążone zostają te partie mięśni, które męczą się zwykle na powierzchni. W ten sposób ćwiczyć można dłużej i przyjemniej. Dla niektórych osób to jedyna szansa wykonywania ćwiczeń, których ze względu na zbyt silne obciążenie mięśni, powodujące ból i kontuzje, nie mogliby wykonywać na powierzchni. Nie bez znaczenia pozostaje też wpływ temperatury wody na nasz organizm. Aqua Aerobik sprawia, że nieznacznie tylko obciążając organizm, znacznie poprawiamy naszą kondycję.

1 2
Tagi: gimnastykafitnessciałowoda
REKOMENDACJA
2010-05-09 18:52:56
~galmaj

Mam 54 lata. Uczęszczam na zajęcia aqua od ponad pół roku. Czuję się wspaniale. Artykuł odzwierciedla wpełni moje odczucia.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.