wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aerobik

Jak zmierzyć wydolność fizyczną?

22.07.2009

Ważnym etapem w planowaniu treningu jest ocena wydolności. Podpowiemy Ci, jak ją zmierzyć, jak przebiega test laboratoryjny i jakie dolegliwości mogą pojawić się podczas badania. Poznaj swój organizm i wykorzystaj tkwiący w nim potencjał.

Wydolność fizyczna jest jednym ze wskaźników stanu zdrowia i ogólnej sprawności. Określa ona potencjał możliwości ustroju do wykonywania wysiłków z udziałem dużych grup mięśniowych. Im wyższa wydolność, tym wolniej narasta zmęczenie, szybciej następuje likwidacja zmian po zakończeniu danej czynności.

Na wydolność fizyczną mają wpływ różne czynniki, w tym: wydolność krążeniowo-oddechowa, siła i wytrzymałość mięśniowa, skład ciała i inne. Podstawową miarą wydolności fizycznej jest wielkość maksymalnego pochłaniania tlenu (VO2 max), czyli pułap tlenowy. Stwierdzono, że maksymalny pobór tlenu determinuje zdolność do wykonywania długotrwałych wysiłków.

Istnieje wiele metod pomiaru wydolności fizycznej. Testy wysiłkowe znajdują zastosowanie przy kwalifikacji do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, są miarą postępu treningu. Poznanie skutków aktywności ruchowej pozwala na świadome dozowanie wysiłku dostosowane do potrzeb i możliwości organizmu. Dokładne badania wydolności wykonywane są pod okiem lekarza medycyny sportowej, kardiologa i pulmonologa.

1 2 3 4 5
Tagi: wydolność
REKOMENDACJA
2015-04-26 12:10:28
~Irminka

o to super, w takim razie wstrzymam się chwilę i powiesz jak to wygląda i czy rzeczywiście warto się do nich wybrać :)

2015-04-25 07:48:24
~Tamara32

Ja mam umówiona wizytę na przyszły tydzień własnie na konsultację trenerską. W trakcie takiej konsultacji dowiem się jakie badania mam dodatkowo zrobić i co mi polecają. Jak bede po wizycie dam znać. A ktoś z Was jeszcze ma może jakieś doświadczenia z ta przychodnią?

2015-04-24 00:03:19
~Irminka

no i jak tam, był już ktoś w tej przychodni? głupio, że tak żeruję na innych, ale wiadomo, że zawsze lepiej wybrać się w miejsce godne zaufania

2015-04-21 21:42:36
~mika

nie orientuje się jeszcze jak to jest cenowo, ale oczywiście dam znać jak po wizycie będzie już wiadomo. teraz wiem tylko tyle, że osoby z pakietem luxmedu mają zniżkę 10% chyba, więc taki bonus

2015-04-21 13:38:56
~Tamara32

Mnie osobiście inetresuje zbadanie się pod kątem sportowym - bo uwielbiam biegać, jazde na rowerze, tenis itp ale ostatnio zmagam się z bólami pleców i nie wiem czy za bardzo się przeciążam i nie chce doprowadzić do poważniejszej kontuzji. Tak patrzę na tą stronę Profemedu i wyglada na prawdę profesjonalnie. A wiecie jak to wygląda w ogole cenowo, ktoś się już na coś takiego zapisał?

2015-04-20 20:24:23
~mika

nie korzystałam sama z ich usług jeszcze, ale zapisywałam męża na konsultację i na daną chwilę mogę powiedzieć, że jakoś po ludzku jest to zorganizowane. miła pani przy telefonie, wizyta za 4 dni, zobaczymy co będzie dalej

2015-04-20 19:07:20
~Joanna

Dzięki za namiary na Profemed :) Właśnie czegoś takiego szukałam. Zamierzam umówic się na pewno na konsultację trenerską. I tak własnie czytałam o ich programie medycyny dla sportu - maja na prawdę sporo do zaoferowania. Musze się temu lepiej przyjrzeć. A ktos z Was już może korzystał z ich porad i treningów - może się wypowiedzieć?

2015-04-15 17:44:52
~mozarellka

z tego co wrzuciłam w google to profemed rehabilitacja w ramach programu medycyna dla sportu i aktywnych oferuje szereg badań i zajęć treningowych, więc faktycznie może być to dobry punkt odniesienia

2015-04-12 23:29:40
~Galbani09

a co to za przychodnia? to jakaś specjalna dla sportowców czy coś? bo pierwsze słyszę

2015-04-08 16:54:28
~trapani

mój brat troche trenuje, nie jest zadnym zawodowcem, ale jakieś zawody ciągle ma w planach;) wiem że teraz badania robi sobie w profemedzie, bo nawet raz go woziłam z kontuzją do przychodni

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.