wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aerobik

Jak zmierzyć wydolność fizyczną?

22.07.2009

Ważnym etapem w planowaniu treningu jest ocena wydolności. Podpowiemy Ci, jak ją zmierzyć, jak przebiega test laboratoryjny i jakie dolegliwości mogą pojawić się podczas badania. Poznaj swój organizm i wykorzystaj tkwiący w nim potencjał.

Wydolność fizyczna jest jednym ze wskaźników stanu zdrowia i ogólnej sprawności. Określa ona potencjał możliwości ustroju do wykonywania wysiłków z udziałem dużych grup mięśniowych. Im wyższa wydolność, tym wolniej narasta zmęczenie, szybciej następuje likwidacja zmian po zakończeniu danej czynności.

Na wydolność fizyczną mają wpływ różne czynniki, w tym: wydolność krążeniowo-oddechowa, siła i wytrzymałość mięśniowa, skład ciała i inne. Podstawową miarą wydolności fizycznej jest wielkość maksymalnego pochłaniania tlenu (VO2 max), czyli pułap tlenowy. Stwierdzono, że maksymalny pobór tlenu determinuje zdolność do wykonywania długotrwałych wysiłków.

Istnieje wiele metod pomiaru wydolności fizycznej. Testy wysiłkowe znajdują zastosowanie przy kwalifikacji do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, są miarą postępu treningu. Poznanie skutków aktywności ruchowej pozwala na świadome dozowanie wysiłku dostosowane do potrzeb i możliwości organizmu. Dokładne badania wydolności wykonywane są pod okiem lekarza medycyny sportowej, kardiologa i pulmonologa.

1 2 3 4 5
Tagi: wydolność
REKOMENDACJA
2015-05-27 13:16:53
~Zigi

Dołącze się do pytania - jak po wizycie? Czy rzeczywiscie tak profesjonalnie i sprawnie jak sie na stronie reklamuja? Chodzi mi głownie o medycyne sportową.

2015-05-25 23:53:46
~kiniaO

i jak wrażenia po wizycie? jesteś zadowolona ogólnie? bo tak zastanawiam się czy warto się umawiać na wizytę u nich

2015-05-18 09:57:35
~Patrycja35

Zaczeły dokuczać mi bóle kręgosłupa po bieganiu i znajoma poleciła mi własnie specjalistów z Profemedu, bo znają się bardzo dobrze na medycynie sportowej. U nich byłam tylko na konsultacji u ortopedy, a ten po zrobieniu dokładnego wywiadu i zbadaniu mnie powiedział, że to prawdopodobnie problem płaskostopia i polecił wizytę u podologa własnie. Jeśli po użytkowaniu wkładek bóle nie ustąpią mam się zgłosić na kolejna wizytę i wtedy będziemy szukać innej przyczyny, ale

2015-05-13 21:13:38
~manga

a w profemedzie też miałaś jakies leczenie w związku z tymi bólami?

2015-05-12 11:37:27
~Patrycja35

Na Pory to przychodnia specjalizująca się własnie w leczeniu ortopedycznym - ja trafiłam tam na skierowanie ortopedy z Profemedu, do którego uprzednio wybrałam się z bólem kręgosłupa, a on po zdiagnozowaniu płaskostopia zasugerował własnie taka specjalistyczną konsultację podologiczna. Tak jak wspomniałam nie wpadłabym na to, że moje częste bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym związane są własnie z płaskostopiem.

2015-05-11 22:00:42
~manga

No nieźle, nie pomyślałabym że od płaskostopia mogą być takie problemy już nawet z kręgosłupem. Jak to ludzie mało wiedzą i nie pilnują swojego zdrowia. A co to za przychodnia w ogóle? Mieszkam pod warszawą, a jakoś nie słyszałam. Teraz zaczęlam czytać o tym wszystkim i stwierdziłam, że sama bym wolała, żeby specjalista rzucił okiem na moje stawy czy kręgosłup, tym bardziej ze co raz częściej boli to tu, to tam

2015-05-11 10:20:50
~Patrycja35

Lekarz na pewno spojrzy profesjonalnym okiem czy nie masz jakieś wady stopy np. płaskostopia, a to już poważnie może przeszkadzać w trakcie uprawiania sportów. Ja byłam w przychodni na Pory 78 w Warszawie własnie na takim badaniu podologicznym i okazało się, że koniecznie do biegania, a nawet codziennego funkcjonowania potrzebuje wkładek ortopedycznych. Przez to bolał mnie często kregosłup, a nie zdawałam sobie sprawy, że to własnie płaskostpie moze byc tego przyczyna.

2015-05-07 23:30:17
~vancejoy

no pewnie, że specjalista może doradzić. to jest najważniejsza sprawa jeśli chodzi o bieganie. but musi dobrze amortyzować stopę, w zależności od tego jak się ją obciąża. a to już kwestia indywidualnego układu motorycznego, generalnie, takie badania i konsultacje są dla ludzi, którzy dążą do zwiększenia skuteczności ruchów ciała

2015-05-01 18:14:40
~Kasia007

o butach mówiłam bardziej pod kątem jakiegoś dobrego sklepu sportowego, tam czasami jest bieżnia i dobierają obuwie. ale bardzo możliwe że i w tej przychodni mogą dobrać, skoro rehabilitują ciągle takie przypadki, to pewnie wiedzą na co zwrócić uwagę

2015-04-30 17:55:31
~Budyniowa

A to taki lekarz w przychodni moze doradzic jakie mam buty do biegania założyć??

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.