wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aerobik

Jak zmierzyć wydolność fizyczną?

22.07.2009

Ważnym etapem w planowaniu treningu jest ocena wydolności. Podpowiemy Ci, jak ją zmierzyć, jak przebiega test laboratoryjny i jakie dolegliwości mogą pojawić się podczas badania. Poznaj swój organizm i wykorzystaj tkwiący w nim potencjał.

Wydolność fizyczna jest jednym ze wskaźników stanu zdrowia i ogólnej sprawności. Określa ona potencjał możliwości ustroju do wykonywania wysiłków z udziałem dużych grup mięśniowych. Im wyższa wydolność, tym wolniej narasta zmęczenie, szybciej następuje likwidacja zmian po zakończeniu danej czynności.

Na wydolność fizyczną mają wpływ różne czynniki, w tym: wydolność krążeniowo-oddechowa, siła i wytrzymałość mięśniowa, skład ciała i inne. Podstawową miarą wydolności fizycznej jest wielkość maksymalnego pochłaniania tlenu (VO2 max), czyli pułap tlenowy. Stwierdzono, że maksymalny pobór tlenu determinuje zdolność do wykonywania długotrwałych wysiłków.

Istnieje wiele metod pomiaru wydolności fizycznej. Testy wysiłkowe znajdują zastosowanie przy kwalifikacji do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, są miarą postępu treningu. Poznanie skutków aktywności ruchowej pozwala na świadome dozowanie wysiłku dostosowane do potrzeb i możliwości organizmu. Dokładne badania wydolności wykonywane są pod okiem lekarza medycyny sportowej, kardiologa i pulmonologa.

1 2 3 4 5
Tagi: wydolność
REKOMENDACJA
2015-06-29 23:20:06
~laura0

kurcze, zadzwoniłam dzisiaj i zapisałam się do tego profemedu na konsultację, jakoś poszłam za ciosem bo tak już od dłużeszego czasu chodzę z pewnym problemem

2015-06-21 15:43:52
~maestro89

no tak, przecież każdy przychodzi z innym schorzeniem :) a nawet jeśli z tym samym to i tak mogą decydować indywidualne względy w przypadku rehalibitacji

2015-06-16 10:18:34
~Kajmak

Rehabilitacja to powiedziałaby, że BARDZO INDYWIDUALNA sprawa - najważniejsza jest konsultacja i wtedy dobranie ćwiczen czy zabiegóe bezposrednio pod dana osobę. Akurat w Profemedzie maja dobrych fizjoterapeutów, ktorzy znaja sie na rzeczy, wiec mozna byc spokojnym, ze zacznie sie odpowiednie leczenie.

2015-06-16 08:23:55
~maestro89

to chyba jest bardzo indywidualna sprawa, z tą propozycją powrotu do sportu. ja mam rehabilitację w profemedzie

2015-06-06 23:58:20
~sonique

a co Ci zaproponował lekarz w ramach podtrzymania aktywności sportowej? moja córka jest po zerwanym wiąziadle i tez wiem juz po rozmowie z lekarzem,ze nie bedzie miala juz takiej sprawnosci jak wczesniej i tak myślę, co mogę jej teraz podsunąć, żeby się nie załamywała. w ogóle gdzie masz rehabilitację? bo może warto byłoby ją tam zabrać

2015-06-02 23:58:00
~maestro89

akurat to bardzo drażliwa dziedzina :) do sportu powrócę, natomiast już wiem, że w tańcu nie mam do czego wracać. niestety wypada się z obiegu po kontuzjach i czasochłonnej rehabilitacji. ale już mam pomysły na inne aktywności, też mam poparcie mojego lekarza w tej kwestii. podobno moja kontuzja nie będzie z tym kolidować i małe prawdopodobieństwo że się będzie odnawiać.

2015-06-02 12:58:51
~Gong

No wiesz, zawsze można próbować walczyć - a może się uda jak się będzie to robic pod okiem dobrych specjalistów :) Powodzenia życzę

2015-05-29 23:03:08
~maestro89

no to super że taki powrót do zdrowia i sprawności spektakularny :) tez chcę powrócić do sportu. już pogodziłam się z tym, że do tańca nie wrócę raczej, bo przerwę mam za długą a to całkowicie eliminuje :(

2015-05-28 10:24:33
~Gong

Ja bylam u nich na rehabilitacji po zerwaniu torebki stawowej w stawie skokowym. Mogę z czystym sumieniem polecić, bo teraz biegam i problemów nie mam. Fachowo podeszli do sprawy.

2015-05-27 13:16:53
~Zigi

Dołącze się do pytania - jak po wizycie? Czy rzeczywiscie tak profesjonalnie i sprawnie jak sie na stronie reklamuja? Chodzi mi głownie o medycyne sportową.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.