wyszukanie zaawansowane

Aerobik

Jak szybko może biec człowiek?

27.01.2010

Masz już dość wiecznego stania w korkach? Może lepiej byłoby zainwestować w buty do biegania? Wyniki badań mówią same za siebie.

Jak obliczyli naukowcy z Southern Methodist University człowiek jest zdolny rozwijać prędkość dochodzącą nawet do  56-64 km/h. Niezły wynik, prawda? I wbrew pozorom wcale nie wzięty z kosmosu. Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki zmierzyła prędkość, jaką osiągnął Usain Bolt w trakcie swojego rekordowego biegu na 100 m. 44,2 km/h robią wrażenie.

Przełożenie eksperymentalnych możliwości na realne osiągnięcia nie jest jednak takie proste. Zdaniem naukowców, aby osiągnąć prędkość ponad 50 km/h trzeba by osiągnąć odpowiednią siłę i częstotliwość skurczu mięśni. Obecnie najszybsi sprinterzy osiągają czas trwania kontaktu stopy z bieżnią na poziomie ok. 0,2 s, a ich maksymalny nacisk stopy na bieżnię trwa tylko przez ¼ tego czasu.Niezależnie od tego, jaką prędkość osiągniemy, warto jednak zacząć biegać. Zdaniem naukowców, bieganie jest dla nas tak samo naturalne jak uprawianie seksu! Przetrwanie w trudnych warunkach wymagało od człowieka umiejętności długodystansowego, szybkiego biegu. Tylko w ten sposób mógł on uciec przed atakiem lub upolować pokarm. Tylko człowiek podczas biegu potrafi trzymać głowę prosto! Umożliwia mu to więzadło karkowe, którego nie posiadają psy, świnki, ani nawet małpy.

Co więcej neurologom z Uniwersytetu w Cambridge udało się udowodnić, że bieganie stymuluje mózg do tego, by wytwarzał większe ilości istoty szarej. Taki mechanizm nie tylko zwiększa nasze zdolności poznawcze, ale też ułatwia zapamiętywanie. Gotowi do biegu?


fot. JupiterImages
 

(es)

REKOMENDACJA
2012-12-12 14:39:33
~Lola

Ale durny artykul. A gdzie jest odpowiedz na zadane pytanie w tytule ? Po kiego dziennikarzyna pisze cos takiego i nie odpowiada na zadane pytanie . To sztuka dla sztuki .

2010-03-10 10:05:04
~mateusz

Może biec około 65 km w extremalnych przypadkach np. ucieczka przed ogniem itp

2010-02-04 14:36:03
~wiadome

64 km/h raczej ciezko ! Bzura moze z 50 ale nie wiecej. Zobaczcie jakie Usain ma warunki fizyczne a do 64 mu jeszcze daleko daleko

2010-02-03 23:42:17
~ck_lajkonik

nie ma co prawić truizmów.Bieganie to świetna sprawa dla ciała,ducha i na seks większy apetyt

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.