wyszukanie zaawansowane

Aerobik

Jak trenować wydolność?

16.02.2010

Wydolność tlenowa to zdolność organizmu do długotrwałego wysiłku, bez widocznym objawów zmęczenia oraz zdolność do szybkiej regeneracji  po wysiłku. W wysiłkach długotrwałych, w produkcji energii główne znaczenie mają procesy tlenowe.

Poziom wydolności zależy od kilku składowych:
•    sprawności układu krążenia i układu oddechowego: dzięki temu pobór tlenu jest większy i szybciej trafia on do komórek,
•    sprawności procesów metabolicznych odpowiedzialnych za wykorzystanie tlenu do produkcji energii: aktywności enzymów oraz zasobów energetycznych w mięśniach,


•    sprawności procesów metabolicznych odpowiedzialnych za utrzymanie homeostazy

Podczas długotrwałej pracy fizycznej (powyżej 15 min), organizm do produkcji energii do pracy mięśniowej angażuje procesy tlenowe. Im wysiłek trwa dłużej tym większy procent mają udział w produkcji energii procesy tlenowe, a jako substrat energetyczny głównie wykorzystywane są kwasy tłuszczowe. Przy obciążeniach mniejszych niż 30% VO2 max wykorzystanie glikogenu jako substratu energetycznego jest mniejsze niż 30 %.

Gdy wzrasta intensywność wysiłku wzrasta wykorzystanie glikogenu. Powodem przerwania wysiłku jest wyczerpanie się substratów energetycznych czyli glikogenu. Celem treningu wytrzymałościowego będzie zaadaptowanie organizmu do długotrwałego wysiłku, czyli poprawa parametrów fizjologicznych i biologicznych, które będą gwarantować mniejsze zużycie glikogenu, a większe zużycie kwasów tłuszczowych przy jednoczesnych utrzymaniu większej intensywności wysiłku.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2014-02-23 11:32:35
~dr

No dobrze ale tytuł brzmiał "Jak trenować wydolność", gdzie są opisane ćwiczenia?

2010-05-21 12:52:03
~Marek

na wydolność naturalne proteiny polecam-to suszona,oryginalna,niskokaloryczna i odzywcza,urugwajska wolowina-przekaska o nazwie wild west jerky.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.