wyszukanie zaawansowane

Aerobik

Pływanie czy aqua aerobik?

29.04.2010

Mnogość basenów, pływalni, wykorzystujących termalne źródła, czy ośrodków SPA, wyposażonych w lecznicze zbiorniki z wodą, doprowadziła do mody na pływanie. Czy rzeczywiście pluskanie, w obcym w końcu człowiekowi środowisku, jest wskazane?

Są do(wody)
Nie ma żadnych wątpliwości: pływanie jest najzdrowszym ze sportów, zalecanym w każdym wieku, niezależnie od kondycji. Wiele badań i eksperymentów naukowych potwierdziło, że nas odpręża, odchudza, modeluje sylwetkę, aktywizuje niemal wszystkie mięśnie. Woda wcale nie jest nam obca: przecież właśnie w niej, w łonie matki, zaczynamy przygodę z życiem. Podczas pływania dotleniamy organizm, pobudzamy krążenie i kształtujemy prawidłową postawę.

Już samo zanurzenie w wodzie łagodzi stres, gdyż woda rozluźnia. Jeśli dodatkowo podejmiesz aktywność fizyczną, wydzielają się endorfiny, tzw. hormony szczęścia. Z ich pomocą z pewnością rozładujesz napięcie i poprawisz samopoczucie.

Ważna technika
Dla osób, które cierpią z powodu bólów kręgosłupa czy wad postawy, pływanie to ważny element rehabilitacji. Jeśli jednak ma leczyć, wymaga opanowania prawidłowej techniki, najlepiej pod okiem instruktora. Niedbałe pływanie nie zadziała tak, jak chcemy.
Istotne jest ułożenie ciała: jak najbardziej równolegle i blisko powierzchni wody. W ten sposób łatwiej pokonasz jej opór i pokonasz dłuższy dystans przy znacznie mniejszym wysiłku. Zbyt głębokie zanurzenie nóg lub trzymanie wysoko uniesionej głowy nie tylko nadmiernie męczy, ale i szkodzi kręgosłupowi. Ważne, by podczas pływania oddychać rytmicznie: nabierać powietrze ustami, wydychać ustami i nosem pod wodą. Kiedy wynurzasz głowę, nie łap powietrza łapczywie. Różnica ciśnień sprawia, że płuca same się nim błyskawicznie wypełnią.

Uprawiasz sport? Powinieneś to wiedzieć:

4 sposoby na napięte mięśnie

Alternatywny trening brzucha

1 2
REKOMENDACJA
2012-03-19 13:07:12
~ewa

Powiem Wam ze nei koniecznie brzuszki mogą da tutaj porzadany efekt ,ale np.cwiczenia takiej jak aqua fitness www.aqua-aerobik.pl/ mnie po miesiacu ćwiczeń spadła oponka na brzuszku ;) i jestem z tego dumna.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.