wyszukanie zaawansowane

Aerobik

Czy od ćwiczeń można się uzależnić?

11.06.2010

Chociaż wysiłek fizyczny jest jednym z czynników decydujących o naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu, jego nadmiar może być problemem. Uzależnić można się od wszystkiego - od czekolady, alkoholu, narkotyków… od sportu również.

Niestety, w ostatnich latach, gdy kluby fitness gwałtownie się zapełniły, a siłownie cieszą się już wielką popularnością u obu płci, pojawił się odsetek osób po prostu uzależnionych od ćwiczeń. Problem tego uzależnienia może być tak samo poważny, jak uzależnienie od papierosów lub alkoholu, gdyż i w tym przypadku sprawa zaczyna się w naszej psychice.

Wiadomo, że trening potrafi poprawić nie tylko sylwetkę oraz kondycję, ale także stan naszego ducha: podczas ćwiczeń wytwarzają się hormony szczęścia (endorfiny), które powodują poprawę humoru. To pozwala oderwać się od codziennych problemów, wyładować złość oraz daje prawdziwą satysfakcję. Dzięki tym wszystkim plusom codziennych ćwiczeń sport stał się swego rodzaju narkotykiem, który może zacząć kontrolować każdy aspekt naszego codziennego życia.

Podobnie jak inne uzależnienia - uzależnienie od sportu nie jest zdrowe, a jego leczenie może być tak samo długotrwałe i uciążliwe. Uzależnienie od sportu niszczy nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Osoba borykająca się z uzależnieniem nie jest w stanie odpuścić sobie chociaż jednej sesji treningowej w ciągu dnia - utrata codziennej dawki ćwiczeń wiązałaby się z irytacją, poczuciem winy i rozżaleniem.

W życiu takiej osoby sport stoi na pierwszym miejscu, daje poczucie kontroli nad własnym życiem i nad swoim wyglądem - te cechy są bardzo podobne do psychicznych symptomów anoreksji. „Fitness- holik” potrafi zaniedbać rodzinę, pracę i wszystkie inne obowiązki dla wielu godzin spędzanych na sali treningowej lub siłowni. Z dnia na dzień tych godzin jest coraz więcej, aż pojawiają się kontuzje, jednak nawet to nie jest w stanie stanąć na przeszkodzie osobie uzależnionej.

Po pewnym czasie pojawia się odsunięcie od rodziny i bliskich. Zamiast odpocząć, ludzie uzależnieni od sportu pomagają sobie środkami przeciwbólowymi, które tylko pogarszają ich stan zdrowia oraz samopoczucie. W tym miejscu koło się zamyka, gdyż chcąc poprawić sobie humor i stan ducha człowiek znów pojawia się w fitness klubie. Niestety, sama świadomość, że pojawił się problem, to jeszcze nie jest rozwiązanie.

Najlepsza dieta na wakacje! Sprawdź!

1 2
REKOMENDACJA
2015-08-06 10:45:55
~Zoska33

Moja 15 córka jest uzależniona od ćwiczeń i ma zaburzenia odżywiania . Uzależnienie pojawiło się od czasu fascynacji Ewą Chodakowską. Ćwiczyła bardzo intensywnie codziennie - 2 godz. i pływała. W efekcie zatrzymała się jej miesiączka . lekarz zalecił umieszczenie jej w specjalnym ośrodku. Było dla mnie trudne i nie zdecydowałam się . Teraz żałuję, bo moja córka jest u w śpiączce . Podczas ćwiczeń dostała wylewu. Przestrzegam wszystkie matki , reagujcie !!!

2012-01-27 12:09:21
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2011-05-30 07:59:26
~karolka

Cos o mnie... Nie moge zyc bez sportu. Kiedys byly to 3-4 dni w tygodniu. Potem 7 dni... A teraz juz 2 razy dziennie. Wstaje codziennie po godzinie 5, zeby moc wcisnac cwiczenia, gdzies miedzy prace... Czesto musze szukac wymowek dla znajomych, zeby tylko uniknac spotkania, a pojsc na silownie... Czasami mysle, ze jest cos ze mna nie tak. Ale wygladam dobrze, 5 godzin snu wystarcza mi w zupelnosci, nie pamietam kiedy ostatni raz mialam katar... Moge przenosic gory!

2011-05-02 09:42:02
~kiddo

Organizm z wiekiem już nie daje rady i słabiej się regeneruje, więc wprowadza się suplementację oraz niestety zmniejsza ilość godzin z 4 dziennie do ok. 3 dziennie. Są przebłyski chęcia unormowania tego, ale to raczej mało możliwe. No i najgorsze jest to, że dzień bez treningu to dół i tragedia a potem zdwojony wysiłek... Lepiej trenować i być od tego uzależnionym, niż mieć grono "przyjaciół" i ważyć 100kg- wyglądać jak wieloryb i mieć dysfunkcje narządu

2011-05-02 09:38:55
~kiddo

te opinie reklamowe to żenada, powinny być zbanowane przez moderatorów!!! zaśmiecają tylko strony internetowe ;/ abstrahując od powyższego- jestem uzależniona, mam tego pełną świadomość, ale jestem również pasjonatem, kocham sport również jako widz, ale fakt faktem z czasem jestem coraz bardziej osamotniona, nie wspomnę o tym, iż jest to dla mnie ważniejsze, niż praca i kombinuję jak skończyć wcześniej, żeby biegiem iść potrenować...

2010-09-30 18:35:40
~niuskaaa

Fajny artykuł, a co do pytania w tytule, to pewnie, że można się uzależnić. Kiedyś bardzo dużo ćwiczyłam. Można powiedzieć, że byłam od tego uzależniona. Dziś jestem uzależniona ale od Easy Tone :)

2010-09-28 17:42:48
~niuskaaa

Nie masz czasu na codzienny trening czy chodzenie do fitness klubu, to noś buty Reebok EasyTone na co dzień. Rewelacyjna technologia oparta na systemie dwóch podkładek balansujących umieszczonych w podeszwie buta powoduje naturalną niestabilność, przez co zmusza mięśnie do bardziej intensywnej pracy. W efekcie wzmacniają kluczowe mięśnie nóg z każdym krokiem.

2010-09-26 21:16:32
~Basia

Kiedyś ćwiczyłam, ale teraz nie mam na to czasu. Niestety!! Co do Easy Tone to jestem szczęśliwą ich posiadaczką. Musze się pochwalić, że moje nóżki wyglądają już o coraz lepiej i efekty są widoczne!!

2010-09-17 12:02:57
~Olus

A ja w ogóle nie ćwiczę :) po prostu nie mam czasu, ale chodzę wszędzie w butach Easy Tone i moja pupa i uda wyglądają jakbym ćwiczyła :)

2010-07-16 13:58:47
~ay

Ja chyba się uzależniłam od ćwiczeń.Z powodu choroby musiałam je przerwać i czuję się okropnie.Próbowałam mimo to ćwiczyć ale stan mój się pogarsza.Nie mogę.Po prostu.I to jest straszne!!!

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.