wyszukanie zaawansowane

Bieganie

Jak zacząć biegać?

123RF
06.05.2014

Bieganie w Polsce staje się coraz bardziej popularnym sportem. Wystarczy tylko trochę silnej woli, odpowiednie buty i motywacja, aby rozpocząć swoją biegową przygodę.

Regularne uprawianie tego sportu niesie ze sobą wiele korzyści. Bieganie wspomaga budowę mięśni, wzmacnia układ kostny, pomaga zwalczać stres, stabilizuje ciśnienie krwi, wzmacnia układ krwionośny i serce, poprawia pracę mózgu... Dodatkowo przynosi efekty szybciej niż inne formy aktywności fizycznej. Już po kilku tygodniach będziemy czuć się lepiej, a nasze ciało nabierze formy.

Wszyscy entuzjaści biegania, podkreślają, że rozpoczynając swoją przygodę z tym sportem nie należy szarżować. Nie możemy od pierwszego treningu narzucić sobie wysokiego tempa i ustalić niemożliwych do zrealizowania odległości. Taki trening może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy, że na przebiegnięcie 10 km w kilkadziesiąt minut przyjdzie jeszcze czas. Zacznijmy od biegów połączonych z szybkim i energicznym spacerem.

- Tak jak z każdym sportem należy postępować rozważnie. Zanim rozpoczniemy bieganie, należy się do niego przygotować. Po pierwsze, najważniejsza jest rozgrzewka, choćby krótka. Po tym rodzaj marszobiegu i dopiero bieg. Po drugie, bardzo ważne są buty w jakich biegamy. Nie warto oszczędzać na dobrym, sportowym obuwiu. Musi być idealnie dostosowane do stopy z podeszwą amortyzującą nacisk. Po trzecie, zaczynamy od krótkich dystansów. Musimy przygotowywać organizm i nogi do coraz większego wysiłku. Nie bądźmy zbyt ambitni w pierwszych dniach treningów. Do celu dochodźmy powoli i z głową, codziennie zwiększając dystans. Po czwarte, najważniejsze, zdawajmy sobie sprawę z naszych ograniczeń. Jeśli mamy poważne problemy z kręgosłupem, stawem skokowym lub kolanowym należy skonsultować to ze specjalistą lub zadowolić się szybkim marszem typu nordic walking. Równie świetną formą rekreacji a przy tym bardzo bezpieczną – mówi dr Andrzej Komor, ortopeda, Dyrektor Medyczny Szpitala Św. Elżbiety.Bardzo ważnym elementem biegania jest odpowiednio dobrane obuwie, które będzie stanowiło barierę ochronną przed kontuzjami i urazami. Niestety musimy się liczyć z tym, że kontuzja może nam się przytrafić. To ryzyko wpisane w uprawianie każdego sportu.

- Biegając narażeni jesteśmy na różnego rodzaje kontuzje związane ze stłuczeniem, uszkodzeniem ścięgna Achillesa lub rozcięgna podeszwowego, skręceniem stawu skokowego, przeciążeniem stawu rzepkowo-udowego czy uszkodzeniem łąkotki. To tylko niektóre z możliwych komplikacji. Musimy pamiętać również o zwykłym przetrenowaniu, które może doprowadzić do tzw. złamań zmęczeniowych. Powstają wtedy mikrozłamania kości, najczęściej piszczeli, śródstopia, kości strzałkowej czy piętowej. - dodaje dr Andrzej Komor.

Jeśli podczas treningu przytrafi nam się uraz, przede wszystkim powinniśmy obserwować bolące miejsce.

- Jeżeli mamy do czynienia z drobną kontuzją, wystarczy dać szansę naszemu organizmowi na zregenerowanie się. Jeśli objawy z każdym dniem ustępują, nie ma potrzeby konsultacji ze specjalistą. W przypadku gdy kontuzja jest poważna, nie możemy się poruszać, noga puchnie, sinieje a objawy z każdą godzina pogłębiają się, należy udać się do ortopedy. Z pewnością nie obędzie się bez badania i prześwietlenia RTG lub USG kontuzjowanej nogi. - dr Andrzej Komor.

Kiedy po wizycie w gabinecie lekarskim okaże się, że nabawiliśmy się poważnej kontuzji, której leczenie wiąże się z operacją i kilkutygodniową rehabilitacją, pojawia się dość istotne pytanie o koszty. Oczywiście możemy spróbować wykonać zabieg w państwowych placówkach zdrowotnych, ale nie wykluczone, że na wyznaczony termin będziemy czekać długie miesiące. Na szczęście coraz więcej placówek prywatnych oferuje możliwość rozłożenia na raty kosztownych zabiegów medycznych (np. dzięki usłudze MediRaty). Jest to proste i wygodne rozwiązanie, i co najważniejsze nie obciąża domowego budżetu, ponieważ system spłacania rat jest dostosowywany indywidualnie do każdego.

 

Idealne buty do biegania z dostawą gratis-sprawdź!

 

informacja prasowa

REKOMENDACJA
2017-12-08 14:55:55
~Tola

Oprócz butów bardzo istotne jest to, żeby od początku dbać o regeneracje stawów, szczególnie jak się biega po mieście bo przeciązenia na asfalcie i chodnikach są spore. Ja stosuje Artikon msm, bo jest najbardziej kompleksowym suplementem na regeneracje stawów

2014-11-07 16:34:40
~marzenka

No bez butów dobrych to ciężko, zwłaszcza, że większość z nas to biega po zwykłym betonie. A gdzie kupuję, na dobiegania.pl. Też nie lubię naszych sprzedawców chociaż trafiają się fajne osoby. Ale zakupy w sieci pozwalają mi zaoszczędzić naprawdę multum czasu. A teraz wiesz, czas naprawdę cenny, nie?:D ja dbam o każdą minutkę. Poza tym kup[ować w Internecie to naprawdę jest wielka wygoda. Nie trzeba łazić, tłuc się do sklepu. Wszystko na miejscu, paczka do domu przy

2014-11-07 08:14:02
~wiolka

Też pamiętam o dobrych butach bo bez tego z bieganiem jest naprawdę ciężko. Teraz przyszła pora na wymianę na nowe bo te już nieco się wysłużyły. Powiesz w którym sklepie kupujesz? Przyznam, że opcja kupna w sieci bardzo by mi odpowiadała bo to można przecież całą masę czasu zaoszczędzić. Poza tym nie lubię naszych sprzedawców, którym głównie chodzi o to, żeby sprzedać nam jak najdroższy towar ze sklepu. A nasze potrzeby tak naprawdę mają gdzieś.

2014-05-19 21:44:51
~jacob

Podejmij kuracje oczyszczającą Twój organizm, dzięki czemu odmłodzisz i poprawisz swój wygląd www.potegazdrowia.pl

2014-05-08 11:59:43
~Kika

Wiem, że obecnie jest wielka moda na bieganie. ale ja się do niej przełamać nie mogę. więc pomimo wszystko wybieram rower i basen- dla mnie znacznie przyjemniejsze od biegania:), no ale, co kto lubi, świat dlatego jest piękny, że się różni :)

2014-05-07 11:22:11
~Mediweight

SPRAWDŹ WIEK SWOJEGO CIAŁA!!! Chcesz wiedzieć na ile lat wyglądasz? W jakim wieku jest Twój organizm? Sprawdź koniecznie: bodyage.pl/064c4b3a40 Program automatycznie dobierze dietę, aby odmłodzić Twoje ciało i poprawić samopoczucie. Zapraszamy!!!

2014-05-07 10:40:54
~kasia

Samo bieganie nie pomoże. Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.